Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czy teraz można profilować 2 letnią czereśnię ?

Post »

Dlaczego uwżasz że ma dziwny wygląd?
Wystarczy skrócić boczne gałęzie tak aby dolne były dłuższe od górnych a przewodnik ok 50cm nad najwyższą gałęzią. Oczywiście dla wygody najniższe gałęzie powinny zaczynać się od 50cm w zwyż nad ziemią.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Czy teraz można profilować 2 letnią czereśnię ?

Post »

A nie lepiej każde boczne przyciąc na 4-5 pąków ? To jest jak nic forma niskopienna najpewniej wrzecionowa. Może jeszcze przyciąć trochę przewodnik aby sie rozkrzewił ?

Dziwne bo ja zawsze miałem drzewa w formie naturalnej (litera Y, 3 stare /grube gałęzie wysoko ) Wysokie na 4-5 metrów. Amatorsko dla siebie i ptaszków :wink:
=============
Płeć: Męszczyzna
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Zależy co chcesz osiągnąć. Zrywać owoce bez drabiny czy mieć olbrzymie drzewo.
U mnie ze względu na brak miejsca i wygodę będe drzewa prowadził z jednim przewodnikiem do wysokości 2,5-3m.
Pozdrawiam Paweł
Morisss
100p
100p
Posty: 104
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Jeżeli drzewko jest wysokie, to gałęzie odegnij tak, żeby kąt między nimi, a przewodnikiem był zbliżony do kąta prostego. Przewodnik przytnij 90cm nad najwyższą gałęzią. Wtedy z przewodnika wyrosnie kolejne piętro korony. Wyrastające gałązki trzeba potem jeszcze przed zdrewnieniem odgiąć, a najsilniejsze konkurujące z przewodnikiem wyciąć.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Rozumiem że raczej nie ma szans aby takie drzewko miało powiedzmy 4-5 metrów ? Jak zamawiałem drzewko to nie pisało na jakiej jest podkładce czy będzie wrzecionowe itp.

Chciałem normalne , wysokie i się naciąłem. Mam miejsace na drzewa 4-5 metrowe i takie w sumie lubię. Rozumiem jednak że jak na dole usunę wszystkie gałązki a przetnę przewodnik konkretnie to mi drzewko o normalnym kształcie nie powstanie ??

Drzewko może ma 1m albo troszkę ponad. Gałązki pojawiaja sie dość nisko jakieś 50cm i ten przewodnik sterczy jak kij. Taki potworek :D
=============
Płeć: Męszczyzna
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Jaki kształt będzie miało drzewko Ty decydujesz cięciem.
Większy kłopot to podkładka, jeśli jest karłowa to drzewo nie będzie chciało rosnąć bardzo duże.
Najlepiej dla Ciebie byłoby kupić sadzonki na czereśni ptasiej lub antypce. Posadź je pomiędzy już posadzonymi czereśniami (przypuszczam że odstęp masz duży skoro chciałeś duże drzewa). Jak urosną Ci drzewka na dużych podkładkach to wytniesz te na karłowych.
Zaletą tego rozwiązania będzie to że karłowe szybciej zaowocują, wadą karłowych podkładek jest że żyją krócej (piszą że ok. 20 lat).
Pozdrawiam Paweł
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Czereśnie i wszystkie pestkowe należy bardziej giąć gałęzie i konary do poziomu, ciąć tylko po owocowaniu w suche dni, a wilki lepiej wyrywać jak młode jeszcze
Krótkopędy tnie się na 4 do 6 oczek, grube gałęzie bardzo sztywne stawiające się, można przy pniu od spodu gałęzi ponacinać 3 - 5 niezbyt głęboko ( !/3 ), ładnie się ułoży do poziomu i zarośnie dobrze
per aspera ad astra
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

zikkk pisze:Rozumiem że raczej nie ma szans aby takie drzewko miało powiedzmy 4-5 metrów ? Jak zamawiałem drzewko to nie pisało na jakiej jest podkładce czy będzie wrzecionowe itp.

Chciałem normalne , wysokie i się naciąłem. Mam miejsace na drzewa 4-5 metrowe i takie w sumie lubię. Rozumiem jednak że jak na dole usunę wszystkie gałązki a przetnę przewodnik konkretnie to mi drzewko o normalnym kształcie nie powstanie ??

Drzewko może ma 1m albo troszkę ponad. Gałązki pojawiaja sie dość nisko jakieś 50cm i ten przewodnik sterczy jak kij. Taki potworek :D
Drzewka na karłowych podkładkach są bardzo dobre tylko ziemia nie może być słaba. Rosną max 2,5-3,5m więc można spokojnie pozrywać owoce z niskiej drabinki, lubią sporo cięcia, gdzie można fajnie sobie je formować, szybko wchodzą w owocowanie, można ich więcej posadzić na działce bo zajmują miej miejsca i nie zacieniają innych drzewek.

Sadzenie drzewek na podkładce ptasiej dla mnie jest żartem coś takiego zajmie cała działkę i na ile metrów to może wyrosnąć 20-25m (najwyższa czereśnia w Polsce ma 22m). Nie cięte, całe owocowanie przenosi się na czubki gałęzi i owoce staja się dostępne jedynie dla ptaków.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Kanap
Osoba która zadała pytanie chciałaby mieć duże drzewa więc dla niej podkładka ptasia jest idealna a nie żartem.

Ja osobiscie mam takie samo podejście jak Ty i chcę mieć małe drzewa więc czereśnie posadziłem na karłowej Gizela5.

Jednak gdybym miał miejsce to też chętnie posadziłbym pojedyńcze drzewa na silnie rosnących podkładkach dla uroku jaki mają.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

brodus pisze:Kanap
Osoba która zadała pytanie chciałaby mieć duże drzewa więc dla niej podkładka ptasia jest idealna a nie żartem.

Ja osobiscie mam takie samo podejście jak Ty i chcę mieć małe drzewa więc czereśnie posadziłem na karłowej Gizela5.

Jednak gdybym miał miejsce to też chętnie posadziłbym pojedyńcze drzewa na silnie rosnących podkładkach dla uroku jaki mają.
Dokładnie i to słowo w słowo !

Kwestia uroku i cienia w upalny dzień. Plus oczywiście ptaszki/owoce chociaż trzeba drabinki i może być ich mniej niż w niskopiennych.

Ktoś napisał tutaj żeby ciąć czereśnie po owocowaniu, no ale taka zasada chyba się nie tyczy 2letnich drzewek chociaż pąki ma.

Widziałem gdzieś (ruska szkoła) że gość młode drzewko przycinał tak , boczne gałązki na 4 pąki a czubek żeby troszkę wyższy był jak te boczne. Odbije po takim czymś dzrzewko ???
=============
Płeć: Męszczyzna
Morisss
100p
100p
Posty: 104
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Zrób i dodaj zdjęcie drzewka. Drzewko odbije choćbyś je przyciął i na 30cm.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Ja moje posadzone jesienią dość mocno przyciełem wiosną zanim ruszyły z wegetacją. Dzięki temu jest większa szansa że się przyjmą.
Jak sadzonka jest duża a ma małe korzenie to może paść. Tymbardziej że pogoda nie rozpieszcza i u mnie od miesiąca nie padało.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

brodus pisze:Ja moje posadzone jesienią dość mocno przyciełem wiosną zanim ruszyły z wegetacją. Dzięki temu jest większa szansa że się przyjmą.
Jak sadzonka jest duża a ma małe korzenie to może paść. Tymbardziej że pogoda nie rozpieszcza i u mnie od miesiąca nie padało.
No u mnie też nie padało a teraz jest słońce na full i 21 stopni. Pąki nabrzmiałe można jeszcze je przyciąć na te 4 pąki ???
=============
Płeć: Męszczyzna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”