Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Post »

Krzysztof pisze:dobór odmian jest problematyczny.
Teraz kupiliśmy i posadziliśmy takie odmiany drzew. Czy to dobry wybór i czas na sadzenie?

- jabłoń Ligol

- śliwka węgierka zwykła

- czereśnia Burlat

- nektarynka Harco

Poradzono, żeby zaraz po posadzeniu przyciąć. Tak też zrobiliśmy, a teraz się martwię czy to dobrze :(
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Tak, to już dobry moment na sadzenie... czereśnie i nektarynę zabezpieczcie przed zimą - ale na to macie czas (najlepiej to zrobić kiedy zaczną się przymrozki). Z tym przycięciem - to zależy od samego drzewka - być może jabłonka akurat tego aż tak bardzo nie wymagała (jeśli korona była już wyprowadzona w szkółce) - niemniej jednak już "po ptokach" skoro przycięliście, nie ma nad czym dyskutować :)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Post »

Pomolog bardzo dziękuję za odpowiedz. To troszkę kamień z serca mi spadł.
aha... i jeszcze chcę dokupić teraz gruszę Bonkreta Williamsa
Awatar użytkownika
mtw
50p
50p
Posty: 64
Od: 1 paź 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Krzysztof pisze:Skoro działka jest w Łódzkiem to szanse na to,że mucha do Twych czereśni nie przyleci są...nikłe....nawet bardzo nikłe.Na pewno bez oprysków na nasionicę, da się uprawiać:Rivana,Burlata;Karesovą;być może Vandę i Vegę.
Pozdrawiam.


Jeszcze jedno pytanie, gdybym dodatkowo posadził którąś z tych polecanych przez Ciebie odmian czereśni (obok moich dwóch czyli Reginy i Białej Rainer) to nasionica zaatakuje wszystkie drzewka czy też odmian Rivana, Burlata, Karesovą nie ruszy? Jeśli zaatakuje rówież te nowe, to może posadzić nowe czereśnie gdzieś dalej (50m odległości)?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Oczywiście nie ruszy wcześniejszych odmian :)
Chodzi o to że wczesne odmiany dojrzewają zwykle przed wylotem [atakiem] muchy dlatego nie ma w nich robali. A i odległość między drzewami nie ma tu znaczenia, bo przecież mucha może lecieć znacznie dalej :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Powiem więcej - wcale nie jest powiedziane, że późne odmiany które masz, będą zaatakowane w równym stopniu - a nawet wykonując zabieg nie możesz być do końca pewien czy "właściwie trafiłeś" z terminem zabiegu dla tej konkretnie odmiany. Najlepiej jest to widoczne w kolekcjach odmianowych (gdzie znajdują się odmiany o najszerszym przekroju terminów kwitnienia i owocowania). Prawie corocznie (no chyba, że rok jest wyjątkowo kiepski dla nasionnicy :lol: ) "trafiona" jest jedna czy dwie odmiany - mimo bardzo dokładnie przeprowadzonego zabiegu.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
mtw
50p
50p
Posty: 64
Od: 1 paź 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Suppa pisze:Oczywiście nie ruszy wcześniejszych odmian :)
Chodzi o to że wczesne odmiany dojrzewają zwykle przed wylotem [atakiem] muchy dlatego nie ma w nich robali. A i odległość między drzewami nie ma tu znaczenia, bo przecież mucha może lecieć znacznie dalej :wink:
Teraz rozumiem dlaczego moje odmiany są narażone na nasionnicę, bo są po prostu późne. Sadząc dzrzewka nie miałem takiej świadomości, no cóż, człowiek uczy się całe życie :) Dzięki :)

Znalazłem taki artykuł o odmianach czereśni, może komuś się przyda:
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=170

Tutaj fajna tabela z odmianami czereśni i ich najważniejszymi cechami:
Obrazek

Wychodzi na to, że muszę posadzić jeszcze conajmniej 1-2 drzewka czereśni, tym razem jakieś wczesne odmiany.
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Czereśnia burlat - przycinanie.

Post »

W zeszłym roku (2008) - na wiosnę
Posadziłem w ogródku czereśnię Burlat (sadzonka około 150 cm).
Oczywiście przez ten rok troszkę podrosła
Czy teraz należy przyciąć młode drzewko
Jeżeli tak, to kiedy (miesiąc)
O ile cm je "skrócić"
Tercel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 cze 2007, o 18:21

Młoda czereśnia - okulant

Post »

Wsadziłem młoda czereśnię i sam mam ją formować. Czy teraz jak puszcza pąki na jednym okulancie odrywać co drugi pąk czy dopiero w przeszłym roku obcinać już gałązki. Wydaje mi się, że są za gęsto. Czubek już obcięty i na dole pnia poodrywane pąki, żeby było drzewko a nie krzak.
Pozdrawiam
cx

Post »

Witam.
Nie z każdego pąka wybije gałązka.Pąki usuwa się w fazie gdy się już otwierają,możesz zostawić dwa na wierzchołku(jeden jest zapasowym przewodnikiem i usuwamy go gdy silniejszy osiągnie 30-40 cm),poniżej możesz usunąć 2-4,tak aby poniżej usuniętych pozostało na dobrej wysokości 5-8 sztuk.Z nich powinno być minimum 4 gałązki.Aby formowanie miało sens,te przyrosty=przyszłe gałązki ,należy w momencie gdy osiągną około 7 cm długości,odgiąć do poziomu przy pomocy klamerek do bielizny(drewnianych!).Klamerkę nakładasz nad odginanym pędem ,na przewodniku.
Hej.
Tercel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 cze 2007, o 18:21

Post »

Dzięki za info serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mtw
50p
50p
Posty: 64
Od: 1 paź 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Witam,

po około roku moje czereśnie wyglądają tak:

Pierwsze drzewko.
Obrazek
Obrazek

Drugie drzewko.
Obrazek
Obrazek

Tutaj widać, że jakaś choroba atakuje, czy jest na to jakiś środek?

Obrazek
Obrazek

Drzewka nie były jeszcze wcale przycinane, najgorsze, że nie wiem jak je przyciąć. Posadzone były wiosną 2008. Czy nie wydaje Wam się, że rosną słabo? Jak o nie zadbać?
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Gdzie przyciąć tę czereśnię

Post »

Witam,

mam w swoim sadzie czereśnię - jak na zdjęciu (zdjęcie z kwietnia).
Nigdy nie przycinałem jej ani nie wykonywałem zabiegów pielęgnacyjnych i chyba już czas. Z uwagi na to, że nigdy nie skracałem drzewek, boje się, że mogę z nią coś zrobić nie dobrego, ale z drugiej strony nie podoba mi się to, że tak pnie się do góry. Może tego nie widać, ale już ma prawie 4m.
Rozmawiałem z kolegą, który coś tam może i wie, i radzi abym ją na przewodniku, czyli tej głównej gałęzi w połowie skrócił - ale to będzie wyglądać jak po uderzeniu pioruna? nie wiem zresztą jak na to zareaguje sama czereśnia
Co zrobić aby ją nieco "skarłowacić" bo wizja zjadania czereśni na drabinie mi mało odpowiada.
Będę wdzięczny za poradę co z nią zrobić.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”