Agrest - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Agrest - cięcie

Post »

Ja mam podobne sadzonki (i nawet te same gatunki) tylko sadzone jesienią rok wcześniej).
Nie przycinałem ich nic i to był chyba błąd - obrodziły trochę za mocno owocami a te ich pieńki były jeszcze za słabe.

Mimo podpórek się uginały - w tym roku trochę przytne (choć teraz mają już dużo większe pieńki).

Musisz uważać przy takiej podpórce jak twoja bo jak będize wietrznie a będzie obwieszony owocami to może się zdarzyć, że oderwie się część szczepiona od podkładki (mi tak jeden się ułamał).
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Agrest - cięcie

Post »

dziadek22 pisze:Cięcie agrestu zrób pod koniec zimy. Jak już nie będą zapowiadane mrozy.
Kiedy najpóźniej się to robi?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Gosc81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 mar 2017, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agrest - cięcie

Post »

Witam,

Chciałbym tylko zapytać, czy po świętach można by już przyciąć agrest czy to jeszcze za wcześnie? :) Mam takie dwuletnie agresty, którym wystają gałązki po 40cm i tak się zastanawiam czy wszystkich nie skrócić o kilkanaście cm. Tak przy okazji chciałbym jeszcze zapytać, czy można przycinać wszystkie gałązki, nie tylko te starsze ale także te które wyrosły w poprzednim roku? Przyciąlbym wszystkie które są za długie, zeby nie szedł w górę pojedyńczymi tylko chociaż trochę się zagęścił.

Pozdrawiam
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agrest - cięcie

Post »

Pytasz czy już można ciąć - pytanie powinno brzmieć czy jeszcze. Agrest jest jedną z najwcześniej startujących roślin. U mnie ma już zielone pęknięte pączki - więc termin optymalny już minął.

Co do cięcia, to zastanów się czy jest one konieczne. Agrest z racji plonowania głównie na na starszych pędach wymaga cięcia po kilku latach uprawy. We wczesnych latach usuwa się tylko bardzo słabe, krzyżujące się, płożące się po ziemi.
Gosc81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 mar 2017, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agrest - cięcie

Post »

Ok, dziękuję. Sprawdzę i usunę ewentualnie tylko te na ziemi i b.słabe.
Dyluu
50p
50p
Posty: 74
Od: 17 paź 2021, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Agrest - cięcie

Post »

Mam 3 krzaki agrestu wsadzone jesienią ubiegłego roku. Dwa mają po kilka pędów o długości około 10 cm a trzeci o długości około 30 cm. Były to sadzonki doniczkowane (p9). Wyczytałem, że po posadzeniu zalecane jest cięcie na 3-4 pąki w przypadku sadzonek z gołym korzeniem i tu mam pytanie czy sadzonki z doniczek też tak ciąć?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Agrest - cięcie

Post »

Ja bym przyciął ponieważ poprawi to rozrost korzeni i wzrost nowych silniejszych pędów. Krzew nieprzycięty będzie miał ten wzrost słabszy. Ja sadziłem z P9 agrest i go nie przyciąłem. Postanowiłem też rozmnożyć sobie mój ulubiony agrest i w tym celu poodcinałem młode pędy, które umieściłem bezpośrednio w ziemi w miejscu docelowym i przyciąłem na 2 pąki. I co z tego wyszło? Te rozmnożone z badyli po 2 latach są 2 razy większe od tych z P9(niecięte)
Ja bym poszedł jeszcze dalej i przyciął bym jeszcze raz w następnym roku tak by nie owocował. Dzięki temu w dwa lata krzew osiągnie docelową wysokość i rozpocznie silne owocowanie. W 4 i 5 roku osiągnie pełnie owocowania. I wtedy należy już wycinać pędy najstarsze ze środka by wybijały nowe pędy. Co roku wycinamy pędy pochylone ku ziemi i skracamy roczne długie przyrosty w celu lepszego rozkrzewienia. I to wszystko o cięciu agrestu. Podobnie a właściwie tak samo tniemy czerwoną porzeczkę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”