Agrest - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pacia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 paź 2009, o 14:41
Lokalizacja: sopot dzałki na kaszubach

Które drzewka ikrzewy mogę przycinać w październiku?

Post »

Chodzi mi o te najbardziej popularne : jabłka ,gruszki , śliwki , wiśnie , maliny , borówkę amer.,jerzyny .....
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Paciu, jesienią, właściwie po zbiorach przycinamy pestkowe; śliwy, czereśnie, wiśnie a wczesną wiosną ( przedwiośnie) drzewa ziarnkowe.
Orzechy włoskie (nie lubią cięcia) i leszczynę w sierpniu.
Malinę, zależy od odmiany; odmianom letnim owocujących na pędach dwuletnich wycinamy wszystkie pędy które owocowały w tym roku, maliny jesienne (owocują na pędach tegorocznych od VIII do X) wycinamy wszystkie pędy tuż przy ziemi późną jesienią.
Awatar użytkownika
pacia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 paź 2009, o 14:41
Lokalizacja: sopot dzałki na kaszubach

Post »

tak kociaczku ale nie śmiej się ze mnie , bo nie wiem czy np. jabłka i gruszki to też są są roślinki ziarnkowe
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Ziarnkowe to jabłonie, grusze...

Wrzuć proszę w naszą wyszukiwarkę słowo przycina* (z gwiazdką) i zobacz, co Ci się wyświetli. Twoje trzy pierwsze posty na Forum są właściwie na ten sam temat.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Tak, jabłka i gruszki to ziarnkowe. I wcale się nie śmieję.
Podobno troszkę inne zasady są odnośnie cięcia brzoskwiń, ale tych na działce nie mam, więc się nie interesowałam.
Agrest (pienny)ostro przycięłam- prześwietliłam w sierpniu- i wcale nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale był bardzo zagęszczony, trudno było się dostać do owoców. Porzeczkę mam tylko czarną i jest jeszcze młodziutka a jeżynę bezkolcową będę wycinać wiosną, a właściwie wyłamywać stare , duże łodygi - te, na których w tym roku były owoce.
A tak przy okazji uzupełnij swój profil, nie wiemy z jakiego regionu/miasta jesteś.
cx

Post »

Witam.

Po zbiorach ...tak,ale....NIE PÓŹNIEJ JAK DO KOŃCA SIERPNIA(w tym sezonie można było przeciągnąć do połowy września)-dla Polski centralnej.W tym sezonie :sekatory i piłki radzę odłożyć:oczyścić,naostrzyć,zakonserwować jakimś smarem iii czekać do marca-maja ,mniej więcej.
Dlaczego teraz nie?już to tłumaczyłem dwukrotnie i nie będę się powtarzał,kto mi nie wierzy...może ciąć....jego drzewa.

Pozdrawiam,Krzyś.
Awatar użytkownika
pacia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 paź 2009, o 14:41
Lokalizacja: sopot dzałki na kaszubach

Post »

Gieniulko jestem osobą która ma działkę już od lat 7 co roku sadziłam coś tam to krzaczki to drzewka , nigdy o nie nie dbałam ponieważ myślałam że wszystko jakoś tam da samemu sobie radę , ale w tym dopiero roku widzę ze trzeba trzymać się jakiś reguł . Kompletnie nie mam pojęcia o jakimkolwiek dbaniu o ogródek. Po prostu jstem nowicjuszką. Z serca dziękuję za wszystkie nowinki a także jestem szczęśliwa ze znalazłam taką fajną stronę Pacia
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Od września nic nie tniemy, bo rośliny idą spać i nie należy ich budzić przed zimą.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Z tym cięciem po zbiorach to jest tak, że tnie się to, co zdoła wydać plon do września. Jeśli któryś gatunek zbieramy później, to go ciąć jesienią nie możemy.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
Plum
100p
100p
Posty: 107
Od: 12 mar 2012, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Agrest - cięcie

Post »

Pozwolę sobie odkopać wątek. :D

Mam 2 dwuletnie krzaczki agrestu piennego. Od dołu wyrosło sporo nowych gałązek- doczytałam,że należy je usuwać. Tutaj pojawia się moje pytanie: czy mogę to zrobić teraz, czy jest już za późno? Na roślinie rozwijają się już listki... :roll:
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Agrest - cięcie

Post »

To są odrosty od podkładki, zbędne bo zabierające substancje odżywcze części odmianowej, należy je usunąć a obecny termin jest jak najbardziej odpowiedni.
Awatar użytkownika
Plum
100p
100p
Posty: 107
Od: 12 mar 2012, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Agrest - cięcie

Post »

Zgodnie z sugestią usunęłam wszystkie nowe gałązki, które wyrosły na pniu mojego agrestu. ;:108

Wczoraj jednak nieźle się zdziwiłam, kiedy okazało się, że z agrestu wyrasta jeszcze cudnie pachnące "coś". :wink:
Obrazek

Usunęłam tylko te dolne pędy, tego nawet nie przyszło mi na myśl ruszać. Już jest skasowany. :wink:
"W naturze człowieka leży rozsądne myślenie i nierozsądne działanie."
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Agrest - cięcie

Post »

Witam Was :)

W tym roku kupiłam i posadziłam cztery agresty na pniu - wszystkie się pięknie przyjeły...ale mają tylko po 5-6 gałązek które zawiązują kwiatki... więc owoców za dużo nie będzie.....i stąd moje pytanie..
Co zrobić aby agrest się ładnie rozrastał?

Chodzi o to, że liście i kwiatki urosły tylko na tych gałązkach, które były w sadzonce.... drzewko nie wyppuściło żadnych więcej gałązek...

Licze na wasze rady, ponieważ pierwszy raz w życiu zabrałam się za ogród :)))
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”