Malinotruskawka

Drzewa owocowe
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1016
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malinotruskawka

Post »

Malinotruskawka wywodzi się z lasów Japonii, dlatego wystarcza jej światło rozproszone.
U mnie, na lekkim i żyznym podłożu owocują obficie od początku lipca do końca września. Dojrzałe owoce są stosunkowo duże (do 5 cm), mało soczyste o specyficznym smaku. Mają silnie rosnące korzenie spichrzowe, którym trzeba stawiać bariery. Kolce jak u róż.
Ciekawa roślinka, nie atakowana przez patogeny nadaje się do uprawy w donicach. Wymaga jednak podlewania.
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Malinotruskawka

Post »

Ciekawe. Akurat zamówiłam kilka sadzonek, ale widzę po wpisach, że nie każdy jest fanem tej rośliny. Myślę, ze część sadzonek posadzę w słońcu a część w półcieniu i zobaczymy jaki będzie efekt. Z tego co czytam, to w pierwszym roku owoce nie są najlepsze i powinno się je zbierać jak już są bardzo dojrzałe. Mają sporo witamin C, P, A, żelaza, miedzi i potasu, może da się zrobić dżem z mieszanych owoców, np. malinotruskawka i truskawka?

Jestem ciekawa, czy jak posadzę niedaleko malin (polskich) to ich nie zagłuszy.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malinotruskawka

Post »

Owoce są ładne i niekoniecznie smaczne. Po ogrodzie idą i trudno to powstrzymać. Po kilku latach wyplewiłem do cna. To taka moja z nimi przygoda. Są lepsze rośliny do ogrodu i mniej inwazyjne.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1016
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malinotruskawka

Post »

Też miałem usunąć po tym, jak korzenie przeszły pod płytami chodnikowymi 50x50 cm i roślinki zameldowały się w żurawinie.

Okazało się jednak że owoce mają wzięcie. W pełni dojrzałe są słodsze, ale muszę okrywać siatką przed ptakami.

Aktualnie mam w dziurawych wiadrach i co najmniej 10-litrowych donicach zakopanych w różnych kątach działki około dziesięciu malinotruskawek.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Malinotruskawka

Post »

Malinotruskawka to po łacinie Rubus illecebrosus - niska krzewinka o czerwonych owocach i krótkich kolczastych pędach przypominających wyglądem dziką jeżynę. Niestety w sieci można spotkać sprzedawców tudzież osób prywatne, które pod nazwą malinotruskawka oferują zupełnie inną roślinę, a mianowicie poziomkówkę indyjską, łac. Duchesnea indica, o bardzo podobnych owocach. Poziomkówka jest niską byliną podobną do poziomki i pięciornika. Rozrasta się przez kłącza i może być wykorzystana jako roślina okrywowa. Owoce są bez smaku. Proszę mieć to na uwadze przy zakupie sadzonek przez internet, aby potem nie spotkała nas przykra niespodzianka.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Malina_pon%C4%99tna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Potentilla_indica
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Malinotruskawka

Post »

Malinojeżyna zwana też maliną powabną, też jest praktycznie bez smaku. Owoce ładne i okazałe, ale bardzo mało i bez smaku. Ja po ubiegłorocznych doświadczeniach chyba będę likwidował.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 227
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Malinotruskawka

Post »

adam_k27, nie myl malinojeżyny z malinotruskawką.
A co do likwidacji, to może to być nierówna walka. Odrosty malinotruskawki potrafią być bardzo żywotne.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1885
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Malinotruskawka

Post »

Dostałam od koleżanki odrosty malinotruskawki i po lekturze wątku trochę się boję, może z 1 lub 2 posadzę żeby chociaż spróbować. Dobrze że wiem że jest taki ekspansywny to wcisnę w miejscu gdzie nie mam wartościowych roślin w pobliżu. :roll:
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 227
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Malinotruskawka

Post »

U mnie też była wsadzona jedna sadzonka. ;:306
Teraz mam około 50.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”