Śliwa - jaka to odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gold-design
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 mar 2020, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Śliwa - prośba o określenie odmiany

Post »

Witam

może 5-6 lat temu kupiłem w sklepie 2 śliwy, obie miały na sobie kartki ze zdjęciem i popisaną odmianą "Opal", niestety z 2 śliw wyrosły 2 zupełnie inne śliwy.
jedna pasuje do opisu opala, druga nie, tylko częściowo, chciałbym się dowiedzieć czy jest to inna odmiana (poznać jej nazwe) czy po prostu jakaś mutacja wyskoczyła na tym drzewie

Nazwijmy je Opal1 i Opal 2, obie owocowaly w 2 lata po posadzeniu

Opal 1 - kwitnie wcześnie przed innymi śliwami takimi jak renkloda czy węgierka, owoce średnie różowo fioletowe (takie podpalane), BARDZO słodkie, pestka dobrze odchodzi od miąszu, miąsz żóły, owoce do zbierania , drzewo ma silny wzrost i się mocno rozkrzewia, gdy jest "deszczowy" okres owoce są bardziej soczyste, gdy sucho - mniej, czasem 2 razy trzeba zbierać owoce (część już dojrzała część jeszcze nie)

Opal 2 - kwitnie jeszcze wcześniej.. już w marcu ma pierwsze pąki i listki które nie marzną przed otworzeniem, inne drzewa jeszcze nie rozwijają pąków gdy ta już ma listki, owoce średnie, różowo czerwone z nalotami fioletu, bardzo słodkie i zawsze bardzo soczyste, "sam sok", których jeśli się nie zerwie z drzewa zaczynają fermentować na drzewie.. pestka nigdy nie odchodzi od miąszu, miąsz wodnisty - delikatnie czerwony, wzrost także silny, a owoce są do zbierania już w czerwcu (wszystkie jednocześnie - ewentualnie w pare dni, do jedzenia / picia na już bo nie mogą leżeć )


Dziękuję za pomoc
Izzy
50p
50p
Posty: 59
Od: 20 kwie 2017, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Śliwa właśnie dojrzewa. Od dojrzałej odchodzi pestka. Bardzo mi zależy na identyfikacji.

Obrazek

Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Izzy możliwe, że to może być królowa wiktoria.
Natomiast u mnie była jedna śliwka na czymś co miało być Węgierką wangenheima :? :evil: A prawdopodobnie to jest produkcujniak tylko jaki. Wysokość owocu 50mm x37x 37, waga 37,8g była tylko aż jedna dlatego pewnie większa i już robaczywa dlatego zaczęła dochodzić. Pestka nie zupełnie odchodzi od miąższu dość duża i szpiczasta. Miąższ zielonkawo żółty zwięzły trochę słodkawy. Prawdopodobnie obcopylna, bo miała z 20 kwiatów ale jedna śliwka została, po 4 latach zaczęła wydawać długie przyrosty, dodatkowo w miejscu szczepienia powyżej ałyczy pojawia się wał oznaczający znacznie silniejszy wzrost niż podkładka. Nauczka na przyszłość kupować w sensownych szkółkach nie na aukcjach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Miała być Kalipso jest "ona". Dojrzewa w początkach października.
Miąższ prawie odchodzi od pestki, smak słodki.
Czy to może być President albo Vision ? Ma ktoś podobną śliwę.
Nic innego nie przychodzi mi do porównania identyfikacyjnego.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/d73a1d78f6a94ba7
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

:wit Ja mam młode drzewko prezydent. Urodziła kilka owoców więc mogę porównać ;Bardzo podobnie wygląda.
miąższ taki bursztynowy

Asia
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Pelasiu dziękuję Ci, w przyszłym roku przypomnę się.Pozdrawiam. :wit
Dodrze by było mieć jeszcze jakieś porównania innych forumowiczów.
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Ralff
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 9 mar 2022, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Witam.
Na jesieni kupiłem na jednej z popularnych stron kilka sztuk śliw, wśród najpopularniejszych odmian moją uwagę zwróciła "Śliw miodowa" o okrągłych, gładkich i żółtych owocach z wyraźnym rumieńcem. Czy to nie jest aby chwyt marketingowy i czy nie jest to inna nazwa na mirabelke albo ałycze?
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Opis raczej mirabelka a co do opisu jak nie mają licencji na daną odmianę to często opisują z taki pokrętny sposób. Nie da rady tam zadzwonić i dopytać możne powiedzą jeżeli wiedzą :D .
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Zaszczepiłem (okulizacja letnia oczkiem) chyba z 2 lata temu na odroście korzeniowym węgierkę wczesną, problem w tym, że na wiosnę widząc, że oczko raczej nie przetrwało (zdawało się przesuszone, ciemne) nie obserwowałem odrostu i dopiero po dłuższym czasie przypadkiem zobaczyłem że odrost wypuścił pęd, jakby z miejsca szczepienia, ale było to już dawno i głowy nie dam czy z pąku zaszczepionego czy gdzieś obok (było już za bardzo rozlane miejsce szczepienia) Kontaktowałem się z Rosynantem rok temu, ale jeszcze pewności nie miał, a teraz widzę, że coś przepadł. Może ktoś podzieli się opinią czy to wygląda na ałycze czy nie?
Obrazek
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1885
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Michal86 to zdjęcia moich Ałyczy ,twoja raczej nią nie jest.
Ałycza ma kolce.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Witam serdecznie :wit
Mam pytanie odnośnie identyfikacji śliw. Na działce rośnie kilka śliw starszych niż ja. Są posadzone parami w pewnych odległościach od siebie. Między pierwszymi z nich rosną dawno nie prześwietlane pigwowce i kiedy wreszcie się za to zabrałam znalazłam częściowo już przysypane ziemią oznaczenie ze szkółki.

Obrazek

Obrazek

Myślicie, że dawno temu spadło to z tych drzewek i to faktycznie mogą być owoce tej odmiany, tylko po latach zapomnienia ?
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”