Truskawki z nasion?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Nie wiem czy nasiona truskawek (jeśli założymy, że je zebraliśmy) nie powinny przejść jakiejś stratyfikacji. Jako eksperyment (nigdy tego nie robiłam - to tylko maja filozofia). Ususzyłabym dojrzłą truskawkę, a następnie wykruszyła z niej nasiona. Przez zimę rozdzieliłbym nasiona na trzy części - jedną przechowywała w mieszkaniu, drugą w piwnicy, a trzecią gdzieś na polu. Na wiosnę bym wysiałabym je do doniczek i patrzyła co z tego będzie.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

eluch pisze: Natomiast sadzonki poziomek mam z nasion.Po około dwóch latach krzaczki poziomek się wyradzają i wtedy wymieniam na nowe, młode rośliny.
To dziwne bo ja mam już krzaczki 5 lat i wcale się nie wyrodziły - przeciwnie. Natomiast po dwóch latach dopiero zaczył tak napradę obradzać (duże owoce i dużo)
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Ja kiedyś praktykowałem takie rzeczy. Zbierałem wyrośnięte i mocno dojrzałe owoce, owijałem je w jakieś rzadkie płótno i gniotłem palcami w naczyniu z wodą. Część miąższu przechodzi wówczas przez materiał. Potem rozwijałem płótno i zostawiałem nasiona do wyschnięcia. Łatwo jest wtedy oddzielić nasiona od resztek miąższu.
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

:D :D :D Jestem smakoszem truskawek i poziomek, więc co roku konsumuje znaczne ilości. Część jak to w transporcie ulega zniszczeniu. Zamiast do kosza idą do ziemi (nie moczone, nie przecierane, nic - po prostu do żyznej ziemi kwiatowej :D
W zeszłym roku w ten sposób otrzymałem ok 30 poziomek, przezimowały na balkonie w donicy i mam nadzieję, że w przyszłym roku już w ogrodzie zakwitną :D
W tym roku w podobny sposób otrzymałem truskawki (choć musiałem czekać ok 2 m-ce) na wykiełkowanie (był to raczej eksperyment) :D

Za rok, dwa zobaczę co z tego wyszło :D
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Świetny temat! A ja się zastanawiałam, jak rozmnożyć truskawki, które nie mają rozłogów.
Dostałam takie od sąsiadki, krzaczek podzieliłam na 3 części, a dalej ani rusz. Owoce nie są duże, ale nieustannie owocuje, do samych mrozów.
Waleria
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

Moje nasiona nawet nie oddzielałem od owoców, tylko "wszystko dałem do ziemi" i prawdę mówiąc nie czekałem i nie spodziewałem się że coś z tego wyrośnie :D a jednak wyrosło. Może czynnikiem pobudzającym, była wilgoć, temperatura i ....... grzyby - czyli pleśń która trawiła owoce :idea:
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Post »

Wyrósł mi z nasion krzaczek który zakwitł po ok 4 miesiącach od posiania, jakis miesiac temu i teraz dojrzewa na nim truskawka :) Po za tym wytwarza rozlogi wiec mam juz kilka sadzonek w doniczkach i czekam na plony :) Posialam takze inne odmiany ale stosunkowo niedawno i siewki sa jeszcze male. Rownolegle wysiewalam poziomki i moge stwierdzic, ze o wiele szybciej rosna od truskawek.
Pozdrawiam i zycze wielkich plonów z wysianych truskawek
irma510
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 25 lip 2007, o 13:12
Lokalizacja: okolice Szczytna

Truskawki

Post »

Kupiłam na allegro nasiona truskawek i zgodnie z instrukcją posiałam w pojemniku.Po3 tygodniach wzeszło mi kilka roślinek .Właściwie to nie jestem jeszcze pewna czy to będą truskawki bo są b. małeCzy to możliwe ,że jeszcze w tym roku będa owocować?Czy ktoś z Was uprawiał już takie truskawki ?
vegasi
100p
100p
Posty: 107
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

Wiesz co truskawki już kwitną ,a ty dopiero posiałaś nasiona więc ciężko aby owocowały w tym roku ,ale mam pytanie jaka to jest odmiana ,bo są odmiany ,które owocują 2 razy w roku :D powodzenia
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Truskawki z nasion zakwitną i zaowocują w pierwszym roku. Ja w zeszłym roku siałam Temptation na początku marca i zakwitły w czerwcu.
Awatar użytkownika
Megi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 4 maja 2008, o 17:32
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Witam, czy można zamiast słomy położyć truskawkom jako ściółkę ścięta wysuszona trawę? Widziałam, że ktoś tak zrobił i nie wiem czy to dobrze dla truskawek? :?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Można. Ja tak robię. Zaraz dam zdjęcie w swoim temacie takiej ściółki. :lol: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=256
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”