Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 69, 70, 71, 72, 73  
Autor Wiadomość
emek13
 Tytuł: Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski
PostNapisane: 5 gru 2019, o 18:37 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

więcej niż 1 szt.
gienia1230 napisał(a):
Możesz podrzucić link do tego artykułu? To mnie zastanawia, bo wprawdzie nie jestem fachowcem, ale wiem, że topsin jest środkiem systemicznym i roślina go wchłania, preparat krąży w roślinie. Wczesną wiosną, gdy robię opryski miedzianem, drzewka jeszcze sobie drzemią, nooo może co niektórym nabrzmiewa to i owo, jakiś pączek ale nie ma liści, soki zaczynają krążyć , no więc w jaki sposób topsin zmieszany z miedzianem zostanie spożytkowany (miedzian jest tylko kontaktowy)? Owszem, on działa nie tylko interwencyjnie ale również zapobiegawczo, tylko jak zostanie wchłonięty? Przez korę? :wink: Oczywiście, obydwoje myślimy o wiosennym oprysku a nie w pełni wegetacji?!

Kamil, u mnie Vega nigdy nie doczekała takiej dojrzałości jak na Twoim drugim zdjęciu. Zostaje pożarta i to na wyścigi. :D :roll:

Proszę bardzo,https://www.sumiagro.pl/laczne-stosowanie-preparatu-topsin-m-500-sc-z-fungicydami-do-ochrony-jabloni-przed-parchem-oraz-chorobami-kory-i-drewna/ tu akurat odniesieniu do parcha jabłoni ale mam też zapis w wydawnictwie Hortpress autorstwa Barbary Błaszczyńskiej pt. Uprawa czereśni i tu jest napisane: rany po cięciu formującym i nacinaniu nad pąkami pryskać roztworem miedzianu z dodatkiem Topsinu...ale ile tego dodatku już nie napisali.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

gienia1230
PostNapisane: 5 gru 2019, o 18:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
OOoooo, no tośmy się nie zrozumieli. ;:oj Nie doczytałam, tak to jest jak się jednym okiem ogląda serial a drugim Ipada. :wink: TY piszesz o zabezpieczeniu ran po cieciach a nie o opryskach całych drzew. Do smarowania ran najlepiej użyć sztucznej kory z domieszką miedzianu lub topsinu. Do smarowania pestkowców biorę miedzian a do ziarnkowych biorę topsin. Ta sobie wydumałam a czy słusznie to nie wiem. To już sam musisz zdecydować.

emek13
PostNapisane: 5 gru 2019, o 20:08 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

więcej niż 1 szt.
Bardzo dobrze wydumałaś,taka jest też rada fachowców, miedzian na pestkowce, topsin na ziarnkowce, ja do ran mam Funaben 03PA. Wracając do zagadnienia i Twojego pytania o źródło to w książce jest to dokładnie ujęte tak: "zawsze po cięciu wykonujemy wiosenne zabiegi preparatami miedziowymi z dodatkiem Topsinu" więc ujęte jest to jako zabieg miedziowy przeciwko infekcji rak.bakt. stąd stwierdzenie że miedzian z Topsinem można łączyć a o to chyba chodziło na początku dyskusji... W nadchodzącym sezonie będę formował drugie piętra i nacinał pąki w pierwszych piętrach tam gdzie brakuje mi konarów,więc będę chciał zastosować taką mieszankę ale wciąż nie mam informacji ile tego topsinu dodać...Znajdę, kwestia czasu.
Drugie pytanie czy taki dodatek Topsinu traktowany ma być jako pełny zabieg Topsinem, który to może być zrobiony tylko raz w sezonie i wyklucza go dalej z programu ochrony?..

gienia1230
PostNapisane: 5 gru 2019, o 20:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Będziesz go używał do smarowania ran jako domieszka, sadze , ze to nie przeszkadza w dalszym stosowaniu. zreszta przeciwko moniliozie nie masz za bardzo wyboru. Topsin i to kilka razy w sezonie o ile pamietam.

emek13
PostNapisane: 5 gru 2019, o 22:20 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

więcej niż 1 szt.
gienia1230 napisał(a):
Będziesz go używał do smarowania ran jako domieszka, sadze , ze to nie przeszkadza w dalszym stosowaniu. zreszta przeciwko moniliozie nie masz za bardzo wyboru. Topsin i to kilka razy w sezonie o ile pamietam.

No nie, będę pryskał cieczą całe drzewa, a do walczenia z monilom troche jest więcej środków :wink: https://www.youtube.com/watch?v=NY5MMUHvo1o

gienia1230
PostNapisane: 5 gru 2019, o 23:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Tak, tak, wiem. Najlepszy jest horizon ale np u nas nie do zdobycia. W którymś sklepie ogrodniczym powiedziano mi, że większość środków o ktore pytam (na moniliozę) są dla profesjonalistów, po specjalnych kursach. Dla amatora nie do kupienia. Miałam do dyspozycji tylko TOPSIN i też mi się udało, trzeba jednak bardzo pilnować terminów.
Najlepiej jest najpierw przestudiować etykiety rejestracyjne, porównać. Przewalić internet; jakie preparaty można kupić i w jakich opakowaniach. Chociaż teraz w necie można chyba wszystko kupić, nie to co było np 10 - 12 lat temu. To było moje zajęcie w zimowe dni..

emek13
PostNapisane: 5 gru 2019, o 23:38 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

więcej niż 1 szt.
Są zamienniki, substancja czynna Tebukonazol :wink: Środki tego typu pryskane na kwiecie dodatkowo jeszcze wpływają na lepsze zawiązanie owoców.

rebeko
PostNapisane: 19 sty 2020, o 12:29 
200p
200p

1 szt.
Zauważyłam takie pęknięcie na czereśni. Co z nim zrobić? Zasmarować maścią czy oczyścić i zasmarować, a może wyciąć jeśli to zgorzel kory? Pęknięcie jest od środka korony na wierzchu konara.

Obrazek

klakier7
PostNapisane: 19 sty 2020, o 17:25 
200p
200p

1 szt.
Jest to stara rana zgorzelinowa powstała zimą na skutek nagrzewania i rozhartowania się zewnętrznych tkanek kory w słoneczny i ciepły dzień a następnie ich przemarznięciu nocą, gdy temperatura gwałtownie spadła poniżej zera. Możemy temu zjawisku zapobiegać poprzez bielenie, malowanie drzew. Ja jestem zwolennikiem malowania przez zastosowanie farby fasadowej białej z dodatkiem miedzianu. Znany szkółkarz Pan Sękowski poleca stosować następujące proporcje: na 1 litr  farby elewacyjnej  100 ml Miedzianu Extra 350 SC. Sam natomiast stosuję roztwór  farby, w proporcjach które są zalecane w Hiszpanii do ochrony drzew pestkowych przed rakiem bakteryjnym, są one następujące: 2 kg farby elewacyjnej białej, 1 kg Miedzianu plus 14 litrów wody, zamieniam tylko kg na litry. Uprzedzając pytanie jaka farba elewacyjna jest dobra, jaka lepsza, a jaka najlepsza. Odpowiedź brzmi: akrylowa, akrylowa z dodatkiem silikonu, silikonowa - chodzi tutaj o paroprzepuszczalność im jest ona większa tym lepiej, drzewko musi oddychać. Ja poszedłem na kompromis i stosuję tą w środku - wiadomo kasa. Myślę że jak pomalujesz drzewko w bezmroźny słoneczny dzień to w zupełności wystarczy do ochrony tej rany i zapobiegnie tworzeniu się nowych, zwłaszcza w tak dziwną zimę jaką obecnie mamy, gdzie obok wahań temperatury występuje duża presja raka bakteryjnego. Nie malujemy drzew pokrytych wapnem, z tej powłoki ( wapiennej ) te farby odpadną.

Pozdrawiam klakier.

rebeko
PostNapisane: 19 sty 2020, o 20:35 
200p
200p

1 szt.
Dziękuję za zalecenia i uspokojenie mnie. Wniosek, że należy malować konary po same uszy, a nie tylko pnie.

ania156
PostNapisane: 8 lut 2020, o 21:08 
100p
100p

0 szt.
Obrazek

Podpowie ktoś co zrobić , kilkulletnia czereśnia i takie coś na pniu , można jej jakoś pomóc ?

Lex
PostNapisane: 9 lut 2020, o 02:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
ania156 napisał(a):
Obrazek

Podpowie ktoś co zrobić , kilkulletnia czereśnia i takie coś na pniu , można jej jakoś pomóc ?

Ojj, koleżanko, wiele tutaj nie zrobisz, huba wejdzie. Proponuje tak:
1. umieszaj 2% roztwór farby emulsyjnej białej z miedziane. Ja może dałbym nawet 3 albo i 5% roztwór. Pomaluj to dokładnie. Powtórz latem i na jesień.
2. Kup gruby drut miedziany i zrób z niego takie jakby gwoździe, ponabijaj w korę powyżej tej rany tak aby 2 cm wystawały. Powiedzmy 10-15 gwoździ, powoli będzie to uwalniać jony miedzi, które as bakterio i grzybobójcze. Powinna pomoc, tylko pamiętaj, nie kupuj gwoździ miedzianych tylko zrób je sama z grubego drutu miedzianego. Kupne gwoździe często sa tylko galwanizowane miedzią a to nie wystarczy.
Wyleczyłem tym sposobem niemożliwe rany na czereśniach.

Pozdrawiam serdecznie

gienia1230
PostNapisane: 9 lut 2020, o 09:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Lex, podpowiedz gdzie taki drut się kupuje? Myśle o Groniastej, przyjrzałam się jej przy bieleniu, kora miejscami zaczyna odstawać, stare duże spękania , jeszcze nie gumuje ale tylko patrzeć jak zacznie.
Oj, szkoda by było, bardzo dobrze owocuje i przede wszystkim smaczna.

Lex
PostNapisane: 10 lut 2020, o 10:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
gienia1230 napisał(a):
Lex, podpowiedz gdzie taki drut się kupuje? Myśle o Groniastej, przyjrzałam się jej przy bieleniu, kora miejscami zaczyna odstawać, stare duże spękania , jeszcze nie gumuje ale tylko patrzeć jak zacznie.
Oj, szkoda by było, bardzo dobrze owocuje i przede wszystkim smaczna.

Cos takiego: wyszukaj w necie :Kabel energetyczny miedziany YKY-4X16
Masz 4 zyly take wiec za 20 pln masz 4m za 20 PLN. Zrobisz z 200 gwozdzi dobrej jakosci. Starczy na lata.

Pozdrawiam serdecznie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 1021 ]  Idź do strony nr...        1 ... 69, 70, 71, 72, 73  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Darko52, mateos i 45 gości