Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Mam 3 letnią Tamarę oraz sweetheart na Giseli 5. Mają więcej owoców niż Kordia na Colcie która ma 4 lata. Na Colcie sporo w tym roku mi opada owoców także na innych odmianach. I w dodatku na Giseli 5 rosną tak bardziej piętrowo, a na colcie to jak zawieje tak urosną trzeba dużo odginać gałęzi i formować.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Ja mam dwie czereśnie - Burlat na Gisele5 i Rivan na Colt. Ta na colt miała odrobinę dojrzałych owoców na początku maja. Byłem w szoku, że tak wcześnie. Na Burlat czekam do tej pory - zaczynają się czerwienić.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 900
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Piszecie koledzy, o czereśniach na podkładce Gisela5.
Jak wygląda siła wzrostu?Czy są dużo mniejsze przyrosty niż na Ptasiej ?
Niskie drzewo łatwiej ochronić przed szpakami.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Gisela 5 to jest podkładka karłowa teoretycznie słabo się ukorzenia i rośnie pewnie max 3m. Wiadomo są tego plusy, ale też minusy, możliwe, że takie drzewko musi mieć palik do końca swojego żywota, tak samo wymaga podlewania, bez palika/tyczki silny wiatr może je przewrócić, na słabej ziemi/glebie to, że się przyjmie jest wątpliwe.
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

U mnie na Giseli 5 nie ma palika od zeszłego roku. Drzewko czteroletnie albo pięcioletnie. Glina, gleba raczej ciężka. Poziom wód może wzrastać w okresach tzw. powodziowych. Konstrukcja drzewa bardzo mocna.
Czereśnia na Colcie w tym wieku jest cała w gałęziach i zieleni. Ale gałęzie są delikatne.
Natomiast na Giseli 5 gałęzi bocznych jest zdecydowanie mniej, ale są masywniejsze.
Widać że na Colcie to jeszcze nie koniec wzrostu drzewa, a dopiero zaczątek do uzyskania masywności.
Na Giseli 5 można spokojnie wejść do środka drzewa i zrywać owoce, na Colcie mamy dżunglę zieleni.
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Witam serdecznie,

poranny obchód po ogródku..
Wypatrzyłem na jednej czereśni wyciek gumy/galaretki.... Odmiana Burlat. Młode drzewko, przywiezione ze szkółki 09/2016, które w tym roku po raz pierwszy dało nam owoce.
Około 50 szt. Tak soczystych i słodkich dawno nie jadłem.
Załamka. Czy da się to jakoś wyleczyć? Domyślam się, że chodzi o raka bakteryjnego.
Dwie zimy temu drzewko troszkę nadszarpnęły zające. Zasmarowałem ubytki kory maścią ogrodniczą. Nie było żadnych problemów w zeszłe lato.
Jak na razie nie dostrzegłem jeszcze wycieków w górnych częściach drzewka.
Poradźcie coś proszę. Co robić i w jakim terminie.

Czy udało się komuś wyleczyć drzewko?

Czy jest opcja, że "załatwiłem" drzewko szczepiąc do niego inną odmianę metodą pod korę w terminie wiosennym?

Pozdrawiam serdecznie

Obrazek
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

W tym roku szkodniki ptaki-szpaki zjadły już czereśnię sąsiadów. No poza paroma sztukami owoców. Nie wiem co to za odmiana ale widocznie smaczna. U mnie wcześniejsza odmiana już jest do zjedzenia. Testują ją moje kury. Jak widzę, że coś uskubane od spodu to zakładam siatkę. No i dzisiaj ten moment nastał. Teraz tylko czekać. Dobrze, że mam z boku piwnicę. Jak to pomaga jeżeli brak jest wysokości :heja .
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

W moim sadzie szpaków nie widuję :D , dzisiaj uwolniłem kosa z siatki na czereśni . ;:170
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

U mnie dojrzewa już technoman, van. Jem nie do końca dojrzałe aby uprzedzić naszych skrzydlatych braci k...a ich mać.
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Taaa, wszyscy się chwalą owocami... No nic, pozazdrościć.
Czy komuś jednak udało się zwalczyć raka bakteryjnego?

Wczoraj wyciąłem 5 miejsc z wyciekiem gumy. Wysmarowałem Miedzianem i na końcu maścią ogrodniczą.
Czy rak bakteryjny to infekcja miejscowa czy raczej porażone jest już całe drzewko?
Pierwszy wyciek był jakiś 1 cm nad miejscem szczepienia z podkładką.
Czyli chcąc wyciąć zainfekowaną gałąź, musiałbym...... wyciąć całe drzewo.
Najlepsze jest to, że odmiana Burlat w opisie ma - mało podatna na raka bakteryjnego.
Owoce były tego roku naprawdę pyszne.

Pozdrawiam
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Kolego, pytanie czy to na pewno rak, bo to że wycieka guma to normalny proces obronny drzewa jak kora jest uszkodzona mechanicznie i nie musi oznaczać zakażeniem przez raka bakteryjnego.
Gisela 5 to jest podkładka karłowa teoretycznie słabo się ukorzenia i rośnie pewnie max 3m. Wiadomo są tego plusy, ale też minusy, możliwe, że takie drzewko musi mieć palik do końca swojego żywota,
U mnie wzrost nie wiele mniejszy jak na colcie, tyle że pod każde drzewo wybierałem na głebokości i szerokości 80 cm ziemie i ją mieszałem z czarnoziemem i kompostem.
tak samo wymaga podlewania, bez palika/tyczki silny wiatr może je przewrócić, na słabej ziemi/glebie to, że się przyjmie jest wątpliwe.
Żadne drzewko na Giseli nie ma palika, prędzej te na colcie potrzebowały palikowania bo rosły wieksze i bardziej wiotkie a taka Gisela bardziej zbita. Fakt że podlewać je musiałem, także w tym roku ale te na colcie także. Ciężko ocenić co będzie za 5 lat jak drzewo porządnie zacznie się korzenić w ziemi macierzystej a nie w tym co zostało im zaaplikowane.
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Kolego Dateku. Dziękuję za światełko w tunelu.
W jaki sposób mogę to jeszcze zdiagnozować, żeby być pewnym którejś z opcji?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Najlepiej zdjęciem.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”