Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Witam,
Czy czereśnia bezwzględnie potrzebuje zapylacza? Pojedyńcze drzewo nie będzie owocować?

Jeśli potrzebuje to czy jest jakiś uniwersalny zapylacz dla wielu odmian? Bo w możliwość identyfikacji odmiany raczej wątpię. Mam piękną zdrową czereśnię, w tej chwili drzewo jest obsypane wielką ilością pąków (tylko pąków, jeszcze nie kwitnie) i w zasadzie nie wiem co dalej. Jeśli potrzebuje zapylacza to wypadałoby dobrać odpowiedniego, tymczasem nie mam pojęcia co to za odmiana. Czyli zostaje mi usunięcie drzewa i posadzenie nowych?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

A nigdy nie jadłeś z niej owoców że nie ma możliwości identyfikacji?
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Nie. Jest obsypana kwiatami z których zawiązuje się kilka owoców i żaden nie dotrwał do konsumpcji.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Witam. Jak wasze czereśnie po mroźnych nocach ??? Zmarzły ??? Moja największa czereśnie po mrozach dostała brązowych kwiatów czyli pomarzły??? Czy przekwitły....
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

U mnie młody Burlat też ma kwiaty biało brązowe. Prawdopodobnie mu się zmarzło. Regina i Schneidera późna jeszcze nie kwitną. Żółta czereśnia niewiadomej odmiany powoli zaczyna kwitnąć a tu pogoda jeszcze nieciekawa.

Kupiłem trzy czereśnie na podkładce PHL-A, Burlat, Kordia i Vanda i nie wiem czy je sadzić jak są przymrozki nocne.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Ja bym się wstrzymał jeszcze pare dni. I koniec przymrozków powinno być.
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Jak to jest z tymi czereśniami. Chcę posadzić jedno drzewko. Wybrałem samopylną Sunburst i raczej nie będzie kłopotów. Co by się stało gdybym posadził jedno drzewko czereśni potrzebującej zapylacza? Byłoby mało owoców, byłyby małe owoce czy nie byłoby czereśni w ogóle?
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

U mnie kwiaty Burlata przemarzły w 100%. Rivan ma pąki ale nie wiem w jakim stanie. Na Reginie kwiatki w fazie białego pąka. Zerwałem kilka i w środku zalążki owoców czarne, więc też pewnie nici.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

phantom Popularnymi zapylaczami są m.in. Rivan, Kunzego, Büttnera Czerwona, Vega, Hedelfińska, ale jak nie masz pojęcia co masz, a w dodatku drzewo jest jeszcze małe to lepiej posadzić nową, chyba że jest duże to możesz zaszczepić lub posadzić gdzieś w sąsiedztwie te zapylacze, może jakiś się dopasuje.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Dziś zrobiłem przegląd moich czereśni. To stare drzewo dostało jednak dość mocno i nie wiem ile owoców się doczekam z 35 letniego drzewa..... Znacznie młodsza czereśnie też dostała ale wydaje mi się że mało...oby. Bo kwiaty jakby nie naruszone. Może nie do końca były otwarte gdy mrozy przyszły. Zobaczymy. Sąsiad mówił że najlepiej wstrzymać się do owocowania. Czas pokarze jakie mróz poczynił straty. I niech tak zostanie :)
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Grech niestety, jeśli nie ma w pobliżu zapylacza który kwitnie w tym samym czasie co nasze drzewko z owoców nici, nieraz się dziwiłam dlaczego "dziko rosnące" czereśnie po starych sadach stojące samotnie mają pełno kwiatów ale nigdy nie zauważyłam owoców, teraz już wiem dlaczego (nigdy się nad tym nie zastanawiałam, bo nasz Rivan zawsze miał owoce z racji że sąsiad ma czereśnię w ogrodzie...jakiej odmiany nie mam pojęcia, on też na 100% tego nie wie, tym bardziej że kilka lat temu dosadziliśmy Burlat).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Ginka pisze:phantom Popularnymi zapylaczami są m.in. Rivan, Kunzego, Büttnera Czerwona, Vega, Hedelfińska, ale jak nie masz pojęcia co masz, a w dodatku drzewo jest jeszcze małe to lepiej posadzić nową, chyba że jest duże to możesz zaszczepić lub posadzić gdzieś w sąsiedztwie te zapylacze, może jakiś się dopasuje.
Właśnie drzewo jest już spore i zdrowe, szkoda byłoby je wycinać. W mojej głowie narodził się pomysł żeby dokupić takiego w miarę uniwersalnego zapylacza (chodzi o termin kwitnienia czy konkretną odmianę? dwie sztuki tej samej odmiany będą się zapylały?), prawdopodobnie jednego z powyższych, żeby sprawdzić czy pojawią się owoce. Jeśli tak to super, jak nie to przynajmniej wiadomo co mam i będzie można dobrać druga sztukę.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Jeśli wiesz w jakim terminie kwitną u Ciebie poszczególne odmiany u np sąsiadów to jest to pomocne, bo nie wiedząc co się ma najważniejszy jest chyba termin kwitnięcia, u mnie Rivan jest oczywiście pierwszy, Burlat zaczyna kwitnąć odrobinę później (ok 1-2 tygodnie później, jeszcze wszystkie się nie rozkwitły a Rivan już przekwita), także to jest jakiś wyznacznik czy masz wczesną, średnio-wczesną, średnio-późną czy późną odmianę.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”