Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Co to może być? Owoc już się zawiązał. Jest zielony. Na nim na środku jest brązowa plamka i mały otworek. Czy to początek robaczywienia owoców? Jest takich owoców trochę ale nie wszystkie.
Mam tę moc - Sylwek
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Proszę o pomoc w identyfikacji odmiany czereśni. Podejrzewam, że to Hedelfińska,ale może się mylę.
Posadzona w latach 80. w Szczecinie (Pogodno), owocuje corocznie, obficie, nie choruje, owoce średnie, kolor od czerwonego po ciemny granat/bordo, zdatne do jedzenia w lipcu, połowie tego miesiąca. W załączeniu zdjęcia zrobione 2 dni temu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3747
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Czy zakładacie siatki od ptaków na czereśnie? Ja postanowiłem założyć siatki nad koronami. Mam słupy metalowe a między nimi stalowe linki. Na to od góry nałożę siatki o oczku 3cm. Czy trzeba będzie to demontować na zimę?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Jak dasz siatki oddzielne na każdą strone szpaleru drzew to bardzo łatwo sie je potem demontuje. Ja u siebie będę zakładał na palach i na jednym drucie u góry, spinane, każda strona osobno. Generalnie to siatkę z tworzyw sztu znych powinno się chować po zbiorach do pomieszczenia bez dostępu słońca inaczej zapomnij o długiej żywotności.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

A jakiej siatki używacie. Te popularne w marketach to jednorazówki. Bardzo cienka żyłka łatwo się rwie - zakładanie i zdejmowanie to katorga. Jakiej grubości siatki używacie i o jakim oczku?
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Czy dla czereśni średnio obfite opady deszczu ze średnia częstotliwością raz na tydzień są wystarczające czy może należy ją "sztucznie" odwodnić?

Moja obecnie jest na etapie około 40 procent wielkości owocu i liście dostała trochę wątłe. Drzewko ma 35-40 lat.
Pozdrawiam Janek
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Zależy od tego jaka gleba i ile ma wilgoci. U mnie już chyba ze dwa miesiące porządnie nie padało ale ziemia głębiej jest wilgotna. Zwłaszcza taka stara czereśnia ma duży głęboki system korzeniowy, ciężko ją nawet podlać bo nie wiadomo gdzie lać wodę.
olak
50p
50p
Posty: 91
Od: 9 lip 2009, o 23:01
Lokalizacja: Warszawa i 35km od Warszawy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Witam,

Mam na działce ok 10 letnie drzewko dwuodmianowe: czereśnia Sam + wiśnia Łutówka. Drzewko od kilku lat zawiązuje owoce, w tym roku ma ich całkiem sporo. Czereśnie są aktualnie w zdecydowanej większości zielonego koloru i wielkości ok. 10mm. Niepokoi mnie fakt, że część czereśni nabrała lub nabiera już rumienców a są małe i twarde. Kilka owoców z rumieńcem słabo się trzymało i odpadło (miały jakby brązowawo zabarwioną skórkę), ale część mocno tkwi na gałęziach i wygląda całkiem zdrowo. Liście drzewka w tym roku wyglądają na zdrowe, nie ma mszyc, nie zauważyłam nic niepokojącego. Zamieszczam zdjęcie sprzed dwóch dni, chociaż nie oddaje ono owych niewielkich rozmiarów owoców.
Sam powinien dojrzewać w połowie lipca, czyli ma jeszcze sporo czasu.

Czy to jest normalne, że część czereśni ma już kolory?
Czy to są jakieś błędy w uprawie? Za mało wody? Niedokarmione? Za dużo owoców i drzewko zrzuca je?
Czy może to normalne, że najpierw pojawiają się kolory, potem owoc rośnie, ale ptaki zjadają nam owoce zanim zdążą dojrzeć?
Działkę mamy ponad 30km od Warszawy, zdaża się, że bywamy bardzo nieregularnie. Ostatnie dwa-trzy lata niestety ptaki żywiły się u nas jak w stołowce... Nie spróbowałam ani jednej czereśni. Z wiśniami podobnie. :?
W tym roku mam już kupione paliki i siatkę, nie wiem tylko czy jest sens to montować?

Obrazek
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

U mnie też jest taka sytuacja, jest sucho ciepło, dużo słońca to nie są optymalne warunki do wzrostu owoców czereśni tak mi się wydaje.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3747
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Siatki zamontowałem. Może na następy sezon się przydadzą? Przez niedzielę ptaki zjadły prawie wszystkie owoce na Rivan.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
olak
50p
50p
Posty: 91
Od: 9 lip 2009, o 23:01
Lokalizacja: Warszawa i 35km od Warszawy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Niestety, to ptaki, a konkretnie podejrzewam kosy. Dzisiaj tej czereśni ze zdjęcia już nie było i na pewno nie spadła. Opędzlowały chyba parę innych, bo coś mi optycznie i kolorystycznie nie pasowało.
Założyliśmy więc siatkę. W końcu przynajmniej się przekonam czy te owoce w ogóle dojrzewają...
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Ten rok był łaskawy dla mojej zamierającej Burlat i omijały ją jak dotąd ptaki dzięki czemu mogę cieszyć się smakiem owoców od bardzo długiego czasu. Zdjęcie przepalone, ale owoce pycha
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Podpowiedzcie.
To czereśnia Lapins.
większość pędów spalona pozostałe rosną ale dosyć ospale.
Jakie mogą być powody.
Jak ją podratować ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”