Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Dzięki ślicznie, zastosuję się do porad i jak tylko pojawi się jedna na lepie to zrobię oprysk. Dodatkowo muszę poszukać akacji w okolicy.
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek

Na wstępie napiszę, że interesuję się hobbistycznie pogodą i niestety w przyszłym tygodniu pojawią się niszczące przymrozki. Do Polski spłynie arktyczne powietrze w poniedziałek 13.04. Najzimniejsze poranki będą 14/15.04 - lokalnie temperatura obniży się do -5*C - pierwszej nocy najzimniej będzie w centrum, na północy i na zachodzie a drugiej na południu i wschodzie. Co najgorsze przymrozek będzie utrzymywał się dobre kilka godzin a to już wystarczy żeby posiać spustoszenie wśród pąków. Czereśni (Regina) leci w tym roku ósmy sezon jak ją wsadziłem i tylko 2 razy miałem okazję nacieszyć się owocami. Pierwszy raz jak była mała a drugi dwa lata temu. Zeszłego roku przymrozek rzędu -3*C załatwił 99% kwiatów, które były w pełnym rozkwicie a na dwóch pozostałych czereśniach nawet zamknięte pąki (gdy kwiaty rozkwitły słupki była przemarznięte - czarne) było to w okolicach 10.04. Niestety wtedy nie mogłem nic zrobić ale w tym roku powiedziałem dość i jestem w stanie zrobić wszystko żeby ją zabezpieczyć przed mrozem a, że akurat mam sporo wolnego czasu to już zabrałem się do działania. Zamierzam zrobić wokół jej osłonę z foli a na górę zarzucić agrowłókninę. W środku rozpalę grilla :D, i być może małe ognisko, które będzie zadymiać powietrze i podnosić temperaturę wewnątrz konstrukcji. Gdybym miał wodę na działce (ROD) to bym włączył zraszać na całą noc ale z wiadomych przyczyn wody nikt szybko nie odkręci. A wy jak rodzicie sobie z przymrozkami?
czorny27
50p
50p
Posty: 52
Od: 28 mar 2018, o 05:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Witam. Może głupie pytanie ale muszę zadać.
Czy po kolorze pnia przewodnika mówię od razu młode drzewko można zidentyfikować czy to faktycznie jest czereśnia.
Chodzi o odmianę Burlat na karlowej podkładce Gisela 5
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Wrzuć zdjęcie.
Pozdrawiam,
Tomek
czorny27
50p
50p
Posty: 52
Od: 28 mar 2018, o 05:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ta jasna barwa mi nie pasuje.
Paczek wydaje się być czereśniowy.
Mam dwie młode Vandy obok które mają typowo czereśniowa ciemno brozowa
kajaborek1986
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 kwie 2020, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Kiedy najpóźniej powinno się robić opryski ? Czy zawsze są konieczne ?
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Przejrzyjcie swoje czereśnie bo dzisiaj zaczęły rozkwitać pierwsze kwiaty i jak się okazuje u mnie szyjka, znamię i słupek jest czarne co oznacza, że przymarzło prawdopodobnie po 20 marca kiedy były mrozy po -7*C i to przez dobre kilka nocy z rzędu. To samo jest ze śliwami choć w mniejszym stopniu. Kwiaty się otwierają i nie są przemarznięte normalne białe ale szyjka znamię i słupek czarne na czereśni praktycznie u mnie 3/4 przemarznięte. Ehh. Nawet pąki, które dopiero ledwo się otwierają na innej czereśni też w znacznym stopniu przemarznięte. ;:145
Obrazek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

U mnie wszystkie czereśnie w fazie pąk nabrzmiały, właśnie rozkroiłem jeden z większych - bez oznak przemarznięcia. Kwitną w 10% (reszta mocno nabrzmiała) śliwa Cacaskana Lepotica i Renkloda - pręciki ładne, bez oznak uszkodzenia, Węgierka jeszcze śpi. Otwierają się kwiaty jabłoni i gruszy, kwitnie dereń, kamczackie, zaczyna agrest. Po kwitnieniu morela Early Orange, niby potrzebuje zapylacza ale na 4 urwane kwiaty (a był ogrom) 2 mialy 3mm owoce. Może być mróz w nocach pn-śr ale symboliczny więc na razie w mojej okolicy nie ma co narzekać.
Pozdrawiam,
Tomek
Morisss
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

U mnie mrozy wystąpiły w dniach 14.03, 22.03, 23.03 oraz 31.03. Nie mówię przymrozki bo mróz był od zachodu słońca do około 8 rano. Były to temperatury do - 10 stopni. Jeszcze w dniu 30 marca miałem nadzieję na to, że w tym roku będę miał do zebrania chociaż połowę tego, co normalnie, bo duża część pąków była zdrowa. Niestety wieczorem spadł śnieg, który spowodował szybki i duży spadek temperatury. Było ponownie około -10 stopni. Jak jechałem do pracy o godz. 7 rano następnego dnia, to termometr w samochodzie pokazywał -9,5. Z ośmiu odmian, które posiadam, tylko na dwóch została spora część zdrowych pąków. Jeżeli prognozy się sprawdzą, to we wtorek pożegnam się i z tymi.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Z jakiego regionu jesteś? Uzupełnij swój profil :wit
Pozdrawiam! Gienia.
Morisss
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Środkowe Mazowsze, powiat otwocki.
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

To jest jakaś masakra co się dzieje od kilku dobrych zim, których praktycznie nie ma. Wegetacja na drzewach trwa cały rok przez to, że w grudniu nie nadchodzi zima. Zamiast wszystko powoli szykować się do zimowego spoczynku budzi się na przełomie roku i jest rozhartowane. U mnie np w Wielkopolsce przez całą zimę było minimalnie -2*C a 24.03 na lotnisku Ławica w Poznaniu stacja zanotowała -9*C. Przecież to jest nie do pomyślenia - jak potem takie drzewo nie ma przemarznąć skoro pąki na takich czereśniach gotowe do wzrostu są już pod koniec stycznia. ;:222
Morisss
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Takie temperatury w marcu to norma. W kwietniu też się nie raz zdarzało po -5, - 7, ale były zimy i wegetacja ruszała później i nie było szkód mrozowych/przymrozkowych. Teraz pąki nabrzmiałe były już w lutym.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”