Grusza 'Konferencja'

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Ja daje przed kwitnieniem bor, magnez i cynk. A ogólnie to dbam by nie brakowało potasu i wapnia. Jeszcze nie miałem problemów z owocowaniem moich gruszy, w tamtym sezonie było pełno gruszek, w tym sezonie również jest pełno pąków kwiatowych :D
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Ta grusza jest przeciążona owocami. Prawdopodobnie.
Mam to samo ze śliwami. 3 śliwy rosną pięknie, ale słabo na razie owocują. Czwarta jest od drugiego roku po posadzeniu oblepiona owocami i nie ma siły rosnąć. Wiem, że gdybym oberwała owoce puściła by ładne przyrosty, ale mi szkoda, bo owoce są tak pyszne, że żal mi zrywać. Niestety przed to drzewko jest nadal malutkie.
Prawdopodobnie u Ciebie jest to samo, bo widzę kupę owoców. Wydaje mi się, że gdybyś zerwał wszystkie kwiaty - dosłownie wszystkie, to drzewko ruszyłoby z kopyta. Ale fachowcem nie jestem, więc potraktuj to tylko jako koleżeńską poradę.

Moja śliwka - jest tej samej wielkości od 6 lat. W ubiegłym roku puściła 2 przyrosty po 20cm.

Obrazek

Obrazek
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Coś za coś, normalnie zawiązki się przerywa, wtedy jest mniej śliw ale są większe i nie ma zagrożenia że pod ciężarem połamią się gałęzie. czy będą się pokładać na ziemię.
Bonifacy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 sie 2013, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Dzięki za opinie i porady ;:180
Nie wiem czy zdołam kupić jakiś nawóz azotowy [popatrzyłem na ceny i to jest jakieś 20 zeta], oprysk miedzianem/topsinem/scorem to też 15-20. Robią się koszty. A czy gnojówka pokrzywowa byłaby OK? :)
Jednak się nie zdecyduję na oberwanie wszystkich zawiązków owoców. Rok temu miała jakieś 40 zawiązków, sczerniały i opadły. Były dwie gruszki. Dwa lata temu nie było tylu zawiązanych owoców, a gruszek było ok. 8. Zdaje mi się, że w 2013 owoców nie było w ogóle (przemarzły kwiaty?), grusza miała więc okazję by urosnąć, raczej nie urosła.
Zdecydowanie będę przerywać zawiązki, zostawiając 10-15 owoców; pewnie i tak uchowają się 2-3. To i tak dużo jak na takie drzewko. Mnie się zdaje, że ona w ogóle nie przyrasta. To nie jest tak, jak w przypadku przywołanej wcześniej śliwy, która przyrasta 'tylko' 20 cm. Moja grusza jak przyrasta po 1 cm, to wszystko :( Czyli wracamy do nawożenia...
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Bonifacy saletrzak aż tak po kieszeni na daje, podlej ze 3x (łyżka czubata na konewkę wody), to już powinno ją trochę podkarmić.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Poza tym z nawozami to czasem przekręty są , np . s.amonowa w sklepie x 8zł kg. a obok sklep y 1.2 zł. kg . ;:131 warto szukać .
Bonifacy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 sie 2013, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Dzięki wielkie, za podpowiedzi! 2 czy nawet 5 zeta to jednak nie 20! :D
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Witam.Coś dopadło moją konferencję.Obok rośnie General Leclerc i wszystko ok.Proszę o pomoc w identyfikacji choroby lub szkodnika.Pozdrawiam.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

To łódkowate wygięcie wskazuje na szpeciele, najprawdopodobniej wzdymacz gruszkowy. Na oprysk raczej jest już za późno. Można obrywać porażone liście.
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Byłbym ostrożny odnośnie oskarżania szpecieli od razu. Pryszczarek tworzy różowe plamy na liściach albo całkowicie skręca liście do zielono-różowych rurek. Wzdymacz tworzy na liściach wzdęte plamy/placki. Te liście wyglądają jakby osłabione drzewko dostało za dużo słońca, chłodu albo tego i tego na raz. Wtedy boki lekko czerwienieją a liść obronnie się skręca. Ja bym obserwował. Niedługo amplitudy temperatur już nie będą tak wysokie (chyba, że przymrozki przyjdą).
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Poobserwuję i zobaczę jak się sytuacja rozwinie. Pozdrawiam.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Moje wyglądają podobnie szczególnie klapsa, ale ja opryskałem miedzianem w nie odpowiednim terminie i zadziałał trochę fitotoksycznie, ale dramatu nie ma. Trzeba się uczyć i wyciągać wnioski przy wyrastających liściach,kwiatach i temperaturze powyżej 20 stopni nie pryskać miedzianem.
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza 'Konferencja'

Post »

Witam. Tym razem coś innego. Moja grusza na liściach po obwodzie liści zaczyna mieć czarne obwódki jakby była przypalana zapalniczką.To dopiero początek bo w zeszłym roku to wszystkie liście tak wyglądały .
Obrazek
Ponadto rozgościł się jakiś szkodnik
Obrazek
Proszę o podpowiedź co to może być i jak z tym walczyć. Pozdrawiam.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”