Morela japońska, ozdobna ( Prunus mume ?Matsurabara Red?)

Drzewa owocowe
marmul

Morela japońska, ozdobna ( Prunus mume ?Matsurabara Red?)

Post »

Czy macie może w swoich ogrodach morelę japońską (prunus mume)? Kiedy kwitnie, czy owocuje?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela japońska

Post »

Mam,ale jeszcze młode,nie kwitły na razie.Wyhodowane z nasion.
marmul

Re: Morela japońska

Post »

Skąd masz nasiona? Czy drzewko nie przemarza? Dlaczego temat został przeniesiony do działu drzew owocowych?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela japońska

Post »

Nasiona z Czech i chyba z Anglii.Rośliny czekają na pierwszą zimę.W gruncie przez sezon krzaczek wyrósł do kolan,pod folią prawie na dwa metry.Ma to być krzew owocowy.
lord_black
50p
50p
Posty: 99
Od: 3 wrz 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wodzisławia(nie śląskiego)

Re: Morela japońska

Post »

Wiem, że wykopuje ten temat z czeluści forum, ale ciekawi mnie, czy ktoś miał w ogrodzie morelę japońską i co u mirzana z tą morelą? :wink:
90chrzan
100p
100p
Posty: 164
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Morela japońska

Post »

wie ktos moze gdzie mozna kupic nasiona moreli japońskiej albo sadzonek?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela japońska

Post »

90chrzan
100p
100p
Posty: 164
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Morela japońska

Post »

chodzi mi o odmiany z jadalnymi owocami nie ozdobne
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela japońska

Post »

A tu masz problem :D Tak naprawdę to gatunek ceniony za kwiaty. Owoc niezbyt jest jadalny, raczej ceniony za walory zdrowotne czy lecznicze, bo smakowo - nie ma o czym mówić. Na wschodzie robią z niego jakieś przetwory albo przyrządzają w zalewie jak oliwki. Trunki się też przyrządza, np nalewkę Mei ju. To wszystko zrobisz z owoców także ozdobnych odmian.
Są odmiany, przynajmniej w Chinach i USA, przekrzyżowane z normalną morelą i bardziej jadalne lecz nie wiem czy się gdzieś dostanie.
:wit
marmul
100p
100p
Posty: 127
Od: 28 kwie 2011, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Morela japońska

Post »

To może jeszcze ja dorzucę swoje trzy grosze. Większość odmian ozdobnych nie jest zdolna zawiązać owoców (owocuje, przynajmniej w Anglii, benichidori). Wygląda na to że to niewielki problem bo ponoć morelka ma ochotę kwitnąć w lutym. Drzewo rośnie u nas bez większych problemów (nie przemarza). Co do smaku owoce są bardzo kwaśne i mają piękny aromat. Na surowo chyba nigdzie ich się nie jada. Z niedojrzałych (zielonych) owoców robi się japońskie 'wino śliwkowe' umeshu, tak naprawdę likier. Umeshu można u nas kupić np. firmy choya, moim zdaniem smakowo jest o czym mówić (nie przypomina ani likieru morelowego ani śliwkowego). Coś podobnego robią też Koreańczycy i Chińczycy, może i twierdzą że piją to dla zdrowia, cóż Polacy wódkę też piją na zdrowie... Inne zastosowanie tych owoców to chiński sos śliwkowy do mięsa, czy japońskie umeboshi (marynowane/kiszone owoce) którym nadziewa się sushi albo podaje jak nasze kiszone ogórki. Sok z moreli wykorzystywany jest jak ocet.
--
Pozdrawiam
mm
90chrzan
100p
100p
Posty: 164
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Morela japońska

Post »

chciałem własnie cos poeksperymentować a dokładnie z tym cyt.z wiki. :odmiana bungo (nazwa od prowincji Bungo) ? uprawiane głównie jako rośliny owocowe, w tym typie są także odmiany powstałe ze skrzyżowania z morelą zwyczajną charakteryzujące się smaczniejszymi owocami.
ale jednak zostane przy zwyczajnej moreli :P
vesenia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 maja 2012, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: D.G.

Re: Morela japońska

Post »

A czy ktoś ma z Forumowiczów owocującą morele japońską? :roll:
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Morela japońska ozdobna ( Prunus mume ?Matsurabara Red? ? )

Post »

Wyjątkowo zjawiskowo wygląda w promieniach zachodzącego słońca :) Jakaś śliwa, wiśnia, jeszcze coś innego? Choć nie kojarzę owoców, a widuję ją codziennie. Jeśli potrzebne lepsze fotki, mogę zrobić. Fajnie, jeśli ktoś podałby konkretną odmianę ;:180 Kwitnie teraz i jak widać nie ma jeszcze liści. Drzewo ma nie więcej niż 7 lat:
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”