Nieszpułka (Mespilus germanica)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Nina2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 16 lis 2013, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Takie owoce nieszpułki widziałam Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu, potem w ogrodach czy parkach w okolicy Paryża. Ale jesienią w sprzedaży się pojawiają owoce pod nazwą "nefle" i google mi mówi, że to ta sama roślina. Najlepszy obrazek (znaleziony przez Google Chrome) jest na http://www.google.fr/imgres?start=349&n ... 24&bih=676
(Nie wkleję z fotosika, bo ten chce tylko własne zdjęcia.)
Owoc smaczny, kwaskowaty w upał, co zaletą w Afryce. (Widziałam je hodowane lokalnie w Maroku.) Ale miąższu niewiele, a ponad połowę owocu zajmuje 1-3 pestki, prześliczne póki jeszcze wilgotne, brązowo-złote jak jakieś egzotyczne skarabeusze.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

"Nefle" to nie jest to samo, zaledwie daleki krewny, tak jak krewnymi są gruszka i jabłko.
Jest to nieśplik japoński łac. Eriobotrya japonica (podczas gdy miszpelnik to Mespillus germanica); nie nadaje się do uprawy u nas (liście pozostają na roślinie cały rok, mróz je niszczy momentalnie a kwiaty rozkwitają normalnie w grudniu, wiadomo więc że kiepsko to u nas wygląda). Owoce są bardzo smaczne i można je jeść od razu, bez "ulęgania" czy przemrażania. Są też bardzo delikatne i kiepsko znoszą ttransport - dlatego rzadko je można spotkać w handlu poza Francją czy Włochami (tam akurat tylko w okolicy Wielkanocy i ciut po niej).

Było już o nim spor tutaj na forum.

notabene: Google wcale nie mówi, że to ta sama roślina, podaje dwie nazwy: nefle jako owoc neflier commun i osobno nefle du Japon.
To trochę tak, jak zając i zając morski... http://www.scholaris.pl/zasob/71519?bid ... limak&api=
Zielonym do góry!!!
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Niesplik choć jest tez przy okazji bardzo dekoracyjnym drzewem nie nadaje sę do uprawy u nas... Próbowałem i zmarzł mi do samej ziemi. Potem odbił ale kolejna zima już go załatwiła.
Nina2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 16 lis 2013, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Też mi się wydawało, że to co innego. Zmylił mnie podpis na zamieszczonym linku: Mespilus germanica ? w obu wypadkach. I zdjęcia obu owoców pod wspólną nazwą. Ale poszukałam dalej i najlepszą informację znalazłam tu: http://www.snv.jussieu.fr/bmedia/Marche/nefle.htm (to stronka universytetu, więc pewniejsza niż poprzednia). Nasza nieszpółka to Mespilus germanica, a ten jadalny żółty kwaskowaty owoc na marché to nieśplik japoński Eriobotrya japonica z tej samej rodziny Rosacées.
Awatar użytkownika
rochrza
200p
200p
Posty: 306
Od: 5 kwie 2008, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

28 grudnia było jeszcze tyle owoców na drzewku

Obrazek

część z nich zebrałam, część została dla łasuchów na zimę.
A na święta sprawdził się nieszpułkowy mus do gęsi, różnych wędlin i jako składnik do jogurtowych sosów.
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z wysiewem? Jak z wschodami?
Właśnie zamówiłam nasiona stąd te pytania. Tak wiem od tyłka strony :D
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Próbowałem siać ale nie przyłożyłem się zbytnio do stratyfikacji - nic nie wzeszło. Miałem też parę nasion z owoców, które część zimy wisiały na krzewie ale też zero efektów. Najlepiej zapoznaj się z informacjami jak stratyfikować ten gatunek bo możesz mieć podobne efekty...
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Dziękuję za informację, niestety w sieci mało wiadomości na temat siewu nieszpułki. Przy nasionach ma byc wzmianka, zastanawiam się jednak czy wystarczająca
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Przyszły nasionka
Obrazek

informację od pana wysyłającego są porażające- wysiać w IV, pikować.. Szał.
W internecie znalazłam informację, że należy moczyć w ciepłej wodzie przez dobę a następnie chłodzić przez 12 tygodni. Chyba spróbuje
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Z ciekawości zajrzałem do książki Rozmnażani drzew liściastych ale na temat siewu też było tylko jedno zdanie "Wysiewać w skrzynkach w szklarni lub inspekcie"
Swoją drogą to ja bym Ci radził zakupić sobie sadzonkę jakiej konkretnej odmiany np 'Dutch Giant' a nasiona wysiać bardziej hobbystycznie :)
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Dzięki za fatygę. Z pewnością jakby mnie było stać to bym kupiła. Jednak 35zł to dla nie których całkiem sporo. Mam nadzieję, że chociaż jedno nasionko wzejdzie.
Heinricus
50p
50p
Posty: 50
Od: 13 maja 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Prawdopodobnie wysiewać należy po stratyfikacji trwającej 2 sezony. Niestety metody nie sprawdziłem. Inne źródła podają wysiew do zimnego inspektu w IV. Bez stratyfikacji. Myślę, że nasiona mogą przelegiwac i kiełkować na następną wiosnę.
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Nieszpułka (Mespilus germanica)

Post »

Dziękuje za zainteresowanie tematem. Nasiona wysiałam tak jak wyczytałam- dobę moczyłam w ciepłej wodzie, teraz do 10maja siedzą w lodówce. Później zamierzam je wysiać do kubeczka i czekać. Jeśli zajdzie potrzeba powtórzę stratyfikację. 4 złote to nie jest wielki pieniądz, się nie uda to trudno. Jakoś nie wierze w metodę ' w IV do gruntu'. Patrze na te nasiona i nie wyobrażam sobie ich kiełkowania w tak banalny sposób.
Zastanawiam się jedynie czy nie zetrzeć lekko pilnikiem łupiny nasion, strasznie twarda jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”