Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 249
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

aciek pisze:Jesienią posadziłam kilka krzaczków malin. Mam pytanie. Czy i ewentualnie kiedy trzeba robić oprysk aby w owocach nie było robaczków?
Te robaczki to : kwieciak malinowiec i kistnik malinowiec
Aby ich nie mieć, oprysk należy wykonać conajmniej dwukrotnie: bezpośrednio przed kwitnieniem i w połowie kwitnienia. Na plantacjach wykonuje się też trzeci oprysk w końcu kwitnienia. Infekcji ulegają już kwiaty i późniejsze opryski będą nieskuteczne.
Terminarz oprysków: http://www.rgabrysz.konin.lm.pl/ochrona.html
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witia pytał już jakie to odmiany, jeżeli jesienne ( Polana, Polka itp), na robale w ogóle nie pryskam. Nie ma takiej potrzeby, w tych odmianach robali nie ma.
Pozdrawiam! Gienia.
aciek
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 lut 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Miłosz bardzo dziękuję za odpowiedź :-)
chemiczek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 sie 2009, o 17:14
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witam, mam pytanie co do uprawy malin

Jeśli posadziłem w jesieni maliny z gołym, korzeniem, ok 30cm łodygą oraz nie przyciąłem ich jak radzą "przy ziemi",
to czy zrobić to teraz, czekać na puszczenie mrozów i przyciąć czy też zostawić te badyle?

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Krzysiek K.
emma331
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 mar 2010, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witam, przepraszam ze sie wcinam, ale jestem calkiem nowa i nie wiem jeszcze jak sie zaczyna nowe watki... a rzecz ma sie o malinach, to mysle ze dobrze trafilam mimo wszystko...
Jadłam lata temu na działce u znajomych cud maliny- do dzis pamietam ich smak, ale nie mam bladego pojecia co o za odmiana. Były jasno czerwone, okraglutkie, niezbyt duze, słodkie i aromatyczne jak niemal te lesne. szukałam po róznych szkółkach, ale tam s tylko takie duże owoce i ciemoczerwone. Ma ktos pomysł na to co ja jadłam i jak zdobyc te odmiane?
będę wdzieczna za kazda podpowiedź.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Pójść do znajomego ze szpadlem (albo pożyczyć na miejscu) i wykopać kilka zbędnych odrostów korzeniowych które i tak pewnie pójdą pod sekator.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witam !

Gienia ma rację. Mam je już wiele lat i nigdy nie były pryskane. Są tylko, co roku wiosną, nakarmione kompostem.
Jesienią, po pierwszych przymrozkach, jak przestają owocować, ścinam wszystkie pędy 5 cm nad glebą i już.

Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
BozenaW
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 9 lut 2010, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,Bytom

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

chemiczek pisze:WJeśli posadziłem w jesieni maliny z gołym, korzeniem, ok 30cm łodygą oraz nie przyciąłem ich jak radzą "przy ziemi", to czy zrobić to teraz, czekać na puszczenie mrozów i przyciąć czy też zostawić te badyle?
Ja zrobiłam wszystko tak samo i miałam te same wątpliwości,ale niechcący nadepnęłam na ten kikut i trach,złamał się.Okazało się,że malina zgnita :( a była przykryta piaskiem.
Bożena
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

MENA515 pisze:..chciala bym sie zapytać Was co sądzicie o czarnych malinach? Słyszałam, że są pyszne ale nie znam nazw odmian i nie wiem czym rózni sie ich uprawa od uprawy zwyklych malin? I czy na prawdę ich owoce są takie smaczne? Zaznaczam, że chodzi mi o uprawę amatorską.
Nie wiem ile jest odmian malin czarnych. Moja szwagierka ma od 10 lat Krzak malin czarnych . Ta malina czarna nie wypuszcza sadzonek w okolicy krzaka, tak jak czerwone maliny. Odrasta z jednego miejsca i mozna sobie ukorzenić z gałązki nowe sztuki. Wystarczy jeden krzak, bo wypuszcza co roku 15-20 nowych pędów, a stare po owocowaniu należy wyrzucić tak jak u wczesnych malin. TE PĘDY MAJĄ 2m - 4 m DŁUGOŚCI i wymagają konstrukcji. Pędy na końcach rozwidlają sie i jest bardzo dużo owoców.
Są pyyyyyszne.
;:7
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Agatra
500p
500p
Posty: 678
Od: 23 lis 2009, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/Płock

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Na allegro można taką zamówić- malina czarna Bristol. Mnie kusi, ale nie wiem czy się zdecydować. Sadzoneczka w granicach 10 zł.
Pozdrawiam. Kasia
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

aha, poczytałam o niej, Kasiu ale to kolczaste jest !!!!! To już wolę tę moją jeżynę, i owoce większe i kolców nie ma.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Agatra
500p
500p
Posty: 678
Od: 23 lis 2009, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie/Płock

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Gieniu :wit Ja tez lubię jeżyny. I mam. Ale w tym roku kupiłam 5 sadzonek żółtej maliny Poranna Rosa. To chyba czarną zostawię na przyszły rok. Dosyś ryzyka! ;:170

Miłego wieczoru. Kasia
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Ta czarna malina u mojej szwagierki wygląda tak jak odmiana Bristol (poszukałam w google). Rzeczywiście ma kolce, nie jest to jeżyna bo taką znam :D . Jest to malina wczesna i jest pyszna. Pomimo tych kolców posadziłam sobie na działce. W smaku nie ma sobie równych.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”