Uprawa organiczna winorośli

Drzewa owocowe
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa organiczna winorośli

Post »

Z powodu suchego klimatu ekoklimatu działki wydają się wolne od szarej pleśni. Na mocno zbitych, uszkadzanych przez szerszenie gronach Nero przez 4 lata nie było jej śladów.
Warto samemu obrać taktykę ochrony, ponieważ strategia walki z patogenami przedstawiana w licznych poradnikach rolniczych i książkach dotyczy upraw towarowych. Mało jest materiałów poruszających ochronę w małych ogródkach czy niedużych amatorskich winniczkach.

Ja założyłem, że na początku wyeliminuję odmiany podatne na mączniaka rzekomego. w lipcu 2020 r na całe spody liści Ronda wyglądały jakby były przysypane świeżym białym śniegiem. Jutrzenka i Zodiak miały tylko białe plamy.

Usunięte zawczasu ze szpalerów Rondo i Jutrzenka nie pozarażały sąsiadów. Zodiak nie wykopałem bo rósł solo.
W lipcu 2021 m.rz. dopadł Swenson Reda. Szkoda mi go było, dopiero co wszedł na pergolę. Próbowałem go ratować usuwaniem zainfekowanych liści. Skończyło się to fatalnie. Do końca sezonu mocno zainfekował najbliżej rosnące A-1704 i Dublańskiego. W sumie na trzech krzewach sezon stracony. Po tym doświadczeniu Zodiak i SR na wiosnę wykopuje.
Po uporaniu się z m.rz. planuje się skupić na ochronie przed prawdziwym.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa organiczna winorośli

Post »

Długa jest lista fungicydów dopuszczonych do upraw ekologicznych. Do zwalczania mączniaka prawdziwego aż 15.
W zalinkowanym pdf-ie jest również tabelka przedstawiająca możliwości jednoczesnego stosowania kilku na raz.

https://rp-darmstadt.hessen.de/sites/rp ... 2021_0.pdf

Zbyszku, dziękuje. Zastosuję. Tylko nie wiem czy bardziej opłaca pryskać przeciw oidium zapobiegawczo, czy dopiero po wystąpieniu objawów.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8523
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Uprawa organiczna winorośli

Post »

:wit A co myślicie o Limoncide , w opisie ma że zwalcza rzekomego , prawdziwego i
dodatkowo przędziorki .
Od dwóch sezonów go stosuję , ale nigdy nie zostawiałam krzewów dla kontroli .
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Uprawa organiczna winorośli

Post »

Spoko wątek. Sukcesów życzę. :wink:

Patent z mniejszą ilością łoz zastosuję u siebie. Wydaje się mieć sens. Lepiej cztery owocujące zdrowe łozy niż sześć chorych.

A robił ktoś osłonę przed deszczem? Jakiś wąski daszek? Robi się tak gdzieś w ogóle?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Uprawa organiczna winorośli

Post »

Mam 1 krzew SR. Co roku łapie trochę mączniaka na liściach ale owoce są ok. Czy jest jakaś metoda na ograniczenie infekcji przez malowanie wszystkich pędów. Czym i kiedy? Stosowałem zwykłe bielenie pni tak jak na drzewach owocowych.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
mateos
200p
200p
Posty: 221
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa organiczna winorośli

Post »

Na m.p. z ekologicznych to: alkalin Kb+Si, siarka, węglan potasu.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa organiczna winorośli

Post »

Dostępne w sieci zalecenia dla uprawy winorośli dotyczą przeważnie upraw towarowych. Nie znalazłem nic o zadaszeniu i malowaniu ochronnym jak i o moim pomyśle użycia suszarki do włosów. Na YT jest trochę ciekawych filmów, np o sadzeniu deserówek w duże doły wypełnione różnoraką materią organiczną.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Uprawa organiczna winorośli

Post »

Jest wyzwanie. ;:333 wierzę że znajdziemy tu na forum wspólnie jakieś dobre rozwiązania. :wink:
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Uprawa organiczna winorośli

Post »

Wroniarz pisze: 14 lis 2023, o 21:23 Dostępne w sieci zalecenia dla uprawy winorośli dotyczą przeważnie upraw towarowych. Nie znalazłem nic o zadaszeniu i malowaniu ochronnym jak i o moim pomyśle użycia suszarki do włosów. Na YT jest trochę ciekawych filmów, np o sadzeniu deserówek w duże doły wypełnione różnoraką materią organiczną.
Może zamiast ciągania się z suszarką do włosów, na kablu, użyć dmuchawy do liści? Zakładam że chodzi o osuszenie liści i ograniczenie infekcji mączniaka rzekomego.

Gorzej jak pada przez kilka dni.
Pozdrawiam,

J
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”