Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

U mnie odwrotnie. Widzę bardzo dużo zawiązków owoców.W ubiegłym roku było jak na lekarstwo.Może to była moja wina bo za bardzo je przycięłam.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Igala pisze:Fajny pomysł z tym Szlakiem Winnic Joannickich :D ale wcześniej przydały by się jakieś broszury (?) aby laicycy mieli jakieś materiały co ich wprowadzą w temat... i zainteresowały jednoczesnie.
U mnie dopiero się budzą i to bardzo powoli, chyba nie będzie winogron w tym sezonie za dużo o ile w ogóle cokolwiek będzie... :roll:
Opracowania o joannitach już mam. Teraz czas na ich wydanie. Podobnie jak o historii winiarstwa na mojej Ziemi Brzeskiej i w okolicach. Ks. Kopij z Łosiowa, który jest na parafii w podwrocławskiej Środzie Śląskiej (od tysiąca lat wsie i trzy miasta powiatu Brzeg należą do archidiecezji wrocławskiej), ma udać się do Pragi w poszukiwaniu kolejnych dokumentów archiwalnych. W Pradze mieścił się Dom joannitów na Czechy i Śląsk.
grafi26 pisze:U mnie odwrotnie. Widzę bardzo dużo zawiązków owoców.W ubiegłym roku było jak na lekarstwo.Może to była moja wina bo za bardzo je przycięłam.
Może to winorośl deserowa? Vinifery lubią krótkie cięcie na 2-3 pąki.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Wielu śmiało się i śmieje, a ja im krzyczę "Na zdrowie!". Moja frankofilska fanaberia. Krzewy odmian Merlot i Cabernet Sauvignon w formie gobelet z lat 2010-2013. Po trzy krzewy, kolekcjonersko. Chciałbym ukorzenić ich więcej i posadzić na piachu. Może się uda. Na razie rosną tyle lat i mogę każdego roku zjeść ich słodkich gron. W tym roku też będzie owocowanie. Krzewy po redukcji latorośli.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Johanniter 2021 zaczął kwitnąć w sobotę. Będzie kontrolne owocowanie. Na każdym krzewie kokon młodych kolczaków, co nie umila pracy przy wyłamywaniu nadmiaru latorośli. To młode pająki, które do sierpnia osiągną w odwłoku długość ca. 2 cm, a z odnóżami ca. 4 cm. Agresywne bestie.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... &start=187

Nie wiedziałem, że trwa tu konkurs, zatem dziękuje wszystkim za głosy. Nie miałem pojęcia, ze byłem tu obecny. :) Serdecznie dziękuję jeszcze raz. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Serdeczne gratulacje wygranej.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

:) Dziękuję bardzo, Kamilu. :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Triomphe de Alsace- odmiana z alzackiego naukowego ośrodka winiarskiego w Colmar (w tle zdjęcia Rieslingi w formie gobelet i Elblingi w formie archet). Uzyskana w roku 1905 jako hybryda. Mam jeden krzew w formie archet. Posiadam jej pokrewna odmianę z Colmar, która też zawiązała grona, czyli Oberlin Noir pozyskany z krzewu w Brzegu z ul. Starobrzeskiej (Brzeska Wieś związana przez 700 lat z uprawą winorośli). Mam go trzy krzewy.

ObrazekObrazek

Chasselas, czyli krzewy z naszych poniemieckich kutywarów tej odmiany. Jeżeli nic złego nie nastąpi, będzie wino z kultywarów poniemieckich i krzewów z uprawy przerobowej z paszportami.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Pinot Noir i w uprawie przerobowej Pinot Blanc 2020.

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Riesling-forma gobelet, uprawa historyczna. Król Europy Środkowej zawsze prowadzi się ładnie, prosto.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Od piątku witną Merlot i Cabernet Sauvignon. Wina nie będzie, zbyt mało krzewów (po trzy każdej odmiany w formie gobelet z lat 2010-2013), ale może uda się dosadzić za rok nieco sadzonek własnokorzeniowych. W dobre lata rodzą słodkie, smaczne grona, a na piachu, gdzie słonecznie do wieczora powinny kiedyś dojrzewać na wino w najlepsze lata.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Przekwitają i zawiązują grona. W kolejności Chasselas lokalny poniemiecki kultywar. Mam ich nieco, a zamierzam mieć więcej.Pinot Blanc i Pinot Noir. Dalej Riesling i Elbling. Jeżeli nic się nie wydarzy, może dodam do Rieslinga jego starego kuzyna Elblinga.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

:wit Produkujesz wino ? ;:173
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle Dolnoślonzoka - część 2

Post »

Dolnoslonzok pisze:
grafi26 pisze:U mnie odwrotnie. Widzę bardzo dużo zawiązków owoców.W ubiegłym roku było jak na lekarstwo.Może to była moja wina bo za bardzo je przycięłam.
Może to winorośl deserowa? Vinifery lubią krótkie cięcie na 2-3 pąki.
Michale, absolutnie nie wszystkie vinifery lubią krótkie cięcie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”