Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

:roll: To zależy od Twojej kondycji, ja przy takiej ilości poczekałabym :wink: :cry:
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2819
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Irek_2 z malinami jest ten problem że mają płytki system korzeniowy , potrzebują dość grubej warstwy próchnicy i ściółki, na naszych glinach na południu dają sobie dobrze radę.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

KamilK02 pisze:Irek_2 potrzebują dość grubej warstwy próchnicy i ściółki, na naszych glinach na południu dają sobie dobrze radę.
Ja od jakiś 3-4lat pod maliny kładę ścięta trawę i liście z drzew nie muszę pielić ich, a do tego trzyma długo wilgoć i nie trzeba podlewać. Dodatkowo tworzy się dodatkowa warstwa próchnicy i poprawia jakość gleby.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Z malinami (na 4-metrowej warstwie grubego piasku wiślanego, idealnego do piaskowic) miałem podobny problem co Irek. Owocowały słabo bo nie miałem czasu na na regularne podlewanie. 6 lat temu większość malin zastąpiłem winoroślami. Wracam do malin dzięki poradzie kolegi Rossynanta.
Dla utrzymywania wilgotności w strefie korzeni na piaszczystej glebie dołki pod nasadzenia można uszczelniać różnoraką, świeżą materią organiczną.

Dla malin kopię dołki głębsze o sztych i wybrany piasek usuwam z działki np. na zasypując koleiny drogi dojazdowej. Na samo dno daję cienką warstwę szmat, zużytej odzieży (bawełna, wełna , len) lub grube kartony z opakowań. Wyższą, grubą naokoło 20cm warstwę tworzę z tego co mam pod ręką (cięte gałęzie przemieszane z suchymi liśćmi, wszelakie odpadki kuchenne itp). Dopiero wyżej (dla malin wystarcza warstwa 20-30cm) daję żyzną ziemię próchniczą.

Można wypróbować metodę sadząc w glebie piaszczystej pomidory. Wystarczy głębokie na 50-60cm dołki wypełnić w połowie nieprzerobionym kompostem a górną połowę żyzną ziemią. Wyrośnięte pomidory sadzone w dołki tylko z żyzną ziemią w czasie upałów trzeba podlewać co 2 dni (płytkie ukorzenianie), w dołkach głębokich wystarcza co 4-5dni.
Dołki pod sadzonki winorośli to inna bajka. Kopię na głębokość około 1m i średnicy około 0,5m. Użyźniając glebę pozbywam się sporej ilości odpadków organicznych.
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Warto też ściółkować np skoszona trawa ona też trzyma wilgoć. Ja tak stosuje pod uprawę malin.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Ile sztuk malin sadzicie "dla siebie", na własne potrzeby? Załóżmy dla 4-5 osobowej rodziny
seebbek
100p
100p
Posty: 137
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Jeśli podłoże będzie odpowiednie,malina powinna sama systematycznie się rozrastać, minimum 10szt na początek,jeśli od razu zależy ci na w miarę duzym plonie to ok. 30szt
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Gieniu , posadziłam jesienią w 2019 Delniwę i Poemat , w 2020 (jesienia)-Polesie. każdej z odmian po 10 szt , w innym kącie przy kompostowniku rośnie kilka krzaków Polany -to wszystko z nadzieja, że wreszcie codziennie co nieco nazbieram i będę mieć co podjadać przez cały wieczór przy kompie. I na nadziei się skończyło, 4 inne osoby z rodzinki miało dokładnie takie samo pragnienie. A efekt? Kto pierwszy dobiegnie do szpaleru malin z pojemnikiem !!! Jeśli ktoś dobiegł bez pojemnika to następnej osobie co nieco udało się zerwać. Mam nadzieję, że w tym roku krzaki już rozrosną się na tyle, że starczy dla wszystkich. Na sok na pewno nie starczy, wszyscy bardzo lubią maliny. Może u Ciebie nie ma takich amatorów i wystarczy 10 szt.?
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Gieniu, nam na trzy osoby wystarczyły cztery krzaki ale były dość rozrośnięte. Moi Rodzice dla uzyskania takiej ilości malin jaką my mamy, musieli posadzić ok 20 szt. ale u nich nie rozrastają się za bardzo i są mniejsze, zarówno krzaczki, jak i owoce. My mamy glinę, u Rodziców jest lekka ziemia. Moje maliny, to Polana.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Widzę, że 20-30 sztuk powinno wystarczyć. Myślę o Polesie i Porannej Rosie.
zielak0000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 7 maja 2022, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Witam.
W marcu posadziłem odmianę Polana. Z niektórych sadzonek wyrasta coś takiego jak na zdjęciu. Co się dzieje. Jaka to choroba?
Obrazek
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Wydaje mi się że maliny mają wirusa. Krzaki do szybkiej utylizacji.
Pozdrawiam Paweł
zielak0000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 7 maja 2022, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Mogę wsadzić w ich miejsce nowe sadzonki z gołym korzeniem czy lepiej poczekać do jesieni? Co do pozostałych malin jest możliwość jakiejś profilaktyki przed tym wirusem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”