Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Czy to prawda, że czereśnia Burlat nie ma robali? Tak kiedyś twierdził jeden pan sprzedający czereśnie. W sensie on już sprzedawał owoce, ale doradzał posadzenie właśnie tej odmiany. Mówił, że jest to wczesna odmiana i owocuje zanim jest problem z robakami...
zielak0000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 7 maja 2022, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Witam.
Ile razy nieoficjalnie można stosować mospilan w czereśni? Czy jest jeszcze jakiś insektycyd, który działa podobnie, a nie tylko powierzchniowo?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Był podobnie działający środek calypso, ale jest wycofany. Mospilan podobno działa w roślinie do dwóch tygodni ale zdarzało mi się, że już po tygodniu mszyce znów się pojawiały. . Na mszyce nic innego nie zadziała, bo środki kontaktowe są nieskuteczne skoro mszyca żeruje schowana w zwiniętych liściach. Tylko systemiczne dają radę. Ja stosuję kiedy jest taka potrzeba. Właśnie wczoraj wieczorkiem dostały na kolację porcję mospilanu na czereśniach i śliwach. Jak zobaczyłam ile jest mszycy to mi szczęka opadła, i to błyskawicznie się tego namnożyło. Na szczęście mam owinięte taśmami z klejem wszystkie pnie i paliki przy drzewkach p-ko mrówkom. Na nasionnicę to dwa razy trzeba psikać a może nawet trzy jeżeli nie możemy się wstrzelić w termin.
Pozdrawiam! Gienia.
zielak0000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 7 maja 2022, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

No właśnie o to chodzi, że sie popryska na mszyce i kwieciaka, a gdzie tu jeszcze nasionnice. Na nasionnice też chyba tylko mospilan skuteczny?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Przed opryskiem na nasionnicę wieszam tablice lepowe, co by zorientować się kiedy zaczyna z ziemi wyłazić, jak się chociaż jedna złapie to odczekam około 4- 5 dni i pryskam , po około tygodniu powtarzam oprysk. Tylko niestety te moje plany często psuje pogoda.
Pozdrawiam! Gienia.
zielak0000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 7 maja 2022, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Wystarczy raz powtórzyć po tygodniu? Czy na takie odmiany jak Vega i Butnera trzeba więcej razy powtórzyć? Mam jeszcze rivana, ale chyba wczesnych odmian nie dotyczy problem nasionnicy? Sad mam młody, za rok powinno już coś owocować, ale chcę zgłębić temat już teraz, żeby nie dać się zaskoczyć w przyszłym roku :wink:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

:wink: Nasionnica siedzi w owocach, jeśli ich nie masz to po co chcesz pryskać? Bez sensu chyba?
Pozdrawiam! Gienia.
zielak0000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 7 maja 2022, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Ale za rok będą owoce i wolę zebrać wiedzę już teraz żeby być przygotowanym :wink:
Poza tym mam dwie stare czereśnie obok, nawet nie wiem co to za odmiana, ale na nich będą owoce.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

No właśnie ciekawe jak to jest z zasięgiem lotu tej nasionnicy, podobno daleko nie lata, pytanie jak daleko i czy powiedzmy 50 metrów jednak ogarnie.
Pozdrawiam,
Tomek
Berlin79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 3 mar 2021, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Witam mam pytanie odnośnie zapylania czereśni Vegi czy zapylaczem może być odmiana Rivan(tak wynikało ze strony producenta drzewek, niestety nigdzie indziej nie ma informacji, żeby czereśnia Rivan mogła pełnić funkcję zapylacza dla Vegi)? W tym roku rok po posadzeniu czereśnia ma zawiązki kilku owoców( można policzyć na palcach jednej ręki)
bella ciao
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Ta tabelka może wprowadzić w błąd, przy tak skromnej ilości zapylaczy bez świadomego zaplanowania odmian nie byłoby szans na zbiory czereśni. A tak nie jest. Tam powinno być oznaczenie tabeli "zapylana między innymi przez". Podobnie w innymi gatunkami, np. dobrymi zapylaczami dla jabłoni są odmiany rajskie i pasowałoby przy takiej wymienić ze 100 odmian, widział ktoś taką tabelkę?
I bardziej bym się martwił o pszczoły bo w tym roku kiepsko z nimi, bez tego 10 zapylaczy będzie na nic.
Pozdrawiam,
Tomek
Berlin79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 3 mar 2021, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

@jagusia111 tabelkę oczywiście widziałem, ale tak jak mówi @massur to na pewno nie są wszystkie zapylacze danej odmiany, dlatego pytam czy ktoś ma takie połączenie i czy zdaje ono egzamin i czereśnia owocuje.
Co do pszczół, to niestety z roku na rok będzie tylko gorzej.
bella ciao
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”