Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Dwa lata temu też byla dyskusja i klakier7 napisał :

"Tytuł: Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki
Napisane: 27 maja 2020, o 09:42 .
Tak ma Summit, który nie wiedzieć czemu lubi po zawiązaniu, zrzucić prawie wszystkie zawiązki. To, że na drzewie są zawiązki to znak że doszło do zapylenia, ale nie jest ono równoznaczne z drugim etapem, którym jest zapłodnienie, w tym to etapie coś poszło nie tak i w pestce nie wytworzył się zarodek, jest ona pusta. My często zapominamy, że z punktu widzenia czereśni ( jeśli można tak napisać ) najważniejsza jest pestka - nasiono które pozwala jej na przedłużenie gatunku, jakiekolwiek jego wady powodują zrzucenie przez nią takiego owocu.
Pozdrawiam klakier."
https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... &start=918
Pozdrawiam! Gienia.
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Pelasia pisze::wit Co raz częściej czytam o Reginie niekorzystne opinie ,miedzy innymi ,ze słabo owocuje.
A ja na jesień kupiłam drzewko na podkładce karłowej właśnie Reginę :roll:
Na prawdę jest do bani? Może znajdzie się ktoś ,kto ja pochwali :wink:
Asia
Może nie tyle pochwalę co nabrałem nadziei. U mnie w tym roku był spłaszczony czas kwitnienia, i Regina na COLT zakwitła gdy jeszcze inne odmiany dość dobrze kwitły. I jest całkiem nieźle. Co więcej nie było, żadnych uszkodzeń mrozowych w kwiatach mimo, że mieszkam w paskudnym miejscu dla czereśni. Także to kwestia wg mnie dobrania zapylacza. PS Podobno na karłowej Gisela 5 - Regina lepiej owocuje
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

gienia1230 pisze:Clem, to zapewne kwieciak pestkowiec. Czy to są małe dziurki? Jeśli tak to do tych dziurek samice składają jaja, do pestki. Teraz opryskujemy na nasionnicę. Tak się zastanawiam czy mospilan oprócz larw nasionnicy utłucze też larwę kwieciaka w pestce czy nie utłucze.
Takie te plamki (jak się kliknie na zdjęcie, to się otworzy w większym rozmiarze):
Obrazek

Obrazek

Opryskaliśmy i tak Mospilanem, więc zobaczymy czy coś da...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Pelasiu, Regina mi bardzo smakuje, faktycznie ilości owoców nie powala i by się dobrze zapylaly posadziłam w 2021 r Sama. Maja różne allele genowe ; Regina ma s1s3 a Sam ma s2s4. Powinno być Ok kiedy Sam zacznie kwitnąć. Natomiast Sam nie bardzo mi zapyli Vege. Bo maja częściowo zgodne allele. Vega ma s2 s3.
Pozdrawiam! Gienia.
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Irena ma S4S6
Morisss
100p
100p
Posty: 104
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

U mnie już od wczoraj na pułapkach łapią się nasionnice. Jutro oprysk.

-- 3 cze 2022, o 22:51 --

Co do zawiązania owoców, to najlepiej wygląda tradycyjnie Sylvia, potem Korvik i Vanda. Nieźle jest na odmianie Vera. Słabo Summit i Techlovan.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Sąsiad kupił Kordię , ona chyba tez zapyla Reginę. Moja jest jeszcze mała, nie kwitła w tym roku, to nie wiem co się zadzieje.
Ja ma dziale w ogródkach działkowych, tam rośnie mnóstwo czereśni, myśle, że znajdzie się jakiś dobry zapylacz w pobliżu mojej Reginki
Jak blisko musza rosnąć zapylacze żeby był dobry efekt?
Asia
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 910
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Moriss, na jakiej podkładce masz Sylwie?
Czy ona bardzo wolno rośnie ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Pelasiu, Regina ma allele genowe s1s3 a Kordia s3s6 czyli nie za dobrze, zapylenie tylko częściowe. Nie wiem w jakim promieniu latają pszczoły, ale podobno nawet kilka kilometrów. Badano skąd pochodzi pyłek, który przynoszą na łapkach. Na czereśnie na działkach , jeśli nie znasz odmiany to za bardzo nie licz. U nas na też na co drugiej działce jest jakaś czereśnia,. Nawet po sąsiedzku gostek ma dwie potężne trześnie !! Mam Reginę i mam Vegę i jest niespecjalnie. Niby coś tam jest, na Vedze zdarza się nawet sporo od czasu do czasu. W tym roku kompletna nędza z bidą na działkach idą jeśli idzie o czereśnie. Dokupiłam jesienią Bladoróżową, no, ta to , sądząc po allelach genowych ( s4s13) powinna im popędzić kota! Żeby tylko jak najszybciej zakwitła :heja. Nawet myślę coby Sama wyrzucić, ale póki co rodzinka się sprzeciwia, chcą najpierw go spróbować. Ciasno się robi, trudno, będę ciąć po bokach a pod koroną grządki będą, jakieś tam.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1404
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Odległość to jedno, brak pszczół to drugie. Na nic 100 zapylaczy jak nie ma kto pyłku przenieść. W dodatku mamy tak, że nagle kwitnie niemal cała owocówka i konkurencja co ma być zapylane nawet jeśli są pszczoły w okolicy jest duża.
Polecam zalozyc domek dla murarek, można kupić sobie też kokony pszczół aby od razu ten mini ekosystem ruszył.
Pozdrawiam,
Tomek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Brak pszczół od dawna daje się zauważyć i dlatego mam już pszczółki murarki, w tym roku niewiele. Będzie więcej. Parę działek od nas jest mała pasieka na 6 uli. Tak, że tylko drzewka zapylające mieć w pobliżu i powinno być ok.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1404
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Pasieka w pobliżu fajna sprawa. Warto pamiętać, że jak w okresie kwitnienia drzew owocowych przytrafi się niekorzystna dla pszczół pogoda - zimno, deszczowo czy wietrznie ale też i bardzo sucho to nie będą zbyt daleko od uli latać i 200 metrów to może być już za dużo. Dlatego wspomniane murarki sa fajne bo domek mozna im zrobić przy samym sądzie.
Pozdrawiam,
Tomek
Morisss
100p
100p
Posty: 104
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Darko, wszystkie odmiany mam na podkładce Colt. Sylvia rośnie trochę słabiej niż inne odmiany i jest bardziej krępa. Ma sztywne gałęzie z tendencją wzrostu do góry i jest mocno ulistniona. Ma krótsze międzywęźla niż inne odmiany i kwitnie bardziej obficie. Przez to też zawiązuje więcej owoców nawet w gorszych sezonach. To były zalety. Wady są takie, że w dobrych warunkach potrafi zawiązać nadmierną ilość owoców, a w czasie deszczowej pogody przez to gnić. Jeżeli chodzi o smak, to szału nie ma. Po prostu czereśnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”