Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Czy teraz można usuwać u czereśni raka? Mam go na pniu około pół metra nad gruntem. Jest dość sporawy. Chciałem wyczyścić go do zdrowej tkanki i zamalować farba emulsja białą z dodatkiem topsinu 10ml /litr farby.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

sebago30
Najlepiej wczesną wiosną lub w lecie po owocowaniu.
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Topsinu lub miedzianu jak brak. Bo topsin wycofany.
LoloPin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 cze 2019, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czereśnia kordia. Czy przeżyła?

Post »

Witam. W tamtym roku w marcu wkopałem Kordię szczepioną na czereśni ptasiej. Czereśnia była z gruntu więc miała obcięte korzenie. Jeden patyk z V na końcu. Po wsadzeniu obciąłem rozgałęzienie pozostawiając tylko sam pień na wysokości 1,2 metra. Pod nim było kilka uśpionych oczek z pąkami. Po roku czereśnia nie wypuściła żadnego nowego pąka a uśpione dalej są uśpione. Czy jeszcze coś z tego będzie czy wykopywać i kupować nową?
Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia kordia. Czy przeżyła?

Post »

Wsadzona była w marcu 2021? Sądząc po pomarszczonej korze i brązowym łyku drzewo się nie przyjęło i jest martwe, zamiast kordii kup odmianę wczesną, bo za chwilę będzie problem z nasionnicą trzesniówką.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
LoloPin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 cze 2019, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Tak marzec 2021. W takim razie w weekend ja wykopię… Dziękuję za odpowiedź.

Edit

Czy Burlat na podkładce colt będzie ok? Czy lepiej jakaś inna odmiana?
Morisss
100p
100p
Posty: 102
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Są opinie, że burlat wykazuje niezgodność fizjologiczną z coltem, ale u mojej siostry jest kilka drzew tej odmiany właśnie na colcie i wszystkie drzewa są zdrowe.
LoloPin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 cze 2019, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Dzięki za wiadomość. Tez czytałem ze podkładka colt + burlat nie za bardzo, podobno niezgodność wychodzi dopiero po 6-8 latach. W zasadzie stwierdziłem że nie potrzebuję dużego drzewa… zdecydowałem się i zakupiłem burlat na podkładce gisele5. Widziałem gdzieś na YouTube porównanie tych dwóch podkładek chyba na Kordii i 2 letni colt miał takie same wymiary co 4 letnia gisele5. Więc raczej jakiś gigant nie urośnie.

A co do mojej Kordii na podkładce ptasiej to ją usunąłem i przełamałem pień tuż nad ziemia czyli poniżej miejsca szczepienia i rdzeń w środku był czarny… także nic z tego.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Dzień dobry, mam pytanie w sprawie mojej młodej czereśni Lapins (podkładka Colt). Na wysokości ok. 1,5 m w szkółce został przycięty przewodnik a po bokach wyrosły trzy gałązki, które z kolei rozgałęziły się gwiaździście, Jak prowadzić taką czereśnię? W tym roku przygięłam jej te boczne gałęzie, bo pod kątem ostrym pięły się w górę, ale mam wątpliwości czy dobrze zrobiłam ;:218 . Nie wiem jak ona się zachowa po takim przygięciu, jak ją dalej prowadzić?

Obrazek
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
seebbek
100p
100p
Posty: 136
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Te przyginanie nie konieczne,pozwól jej swobodnie rosnąć i przycinać,ale teraz to już raczej za późno. Do przyciecia przyrosty które rosną pionowo do góry i te poniżej,,korony,,
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Seebbek , przyginanie mówisz "nie koniecznie", bo brzydko wygląda, czy będzie się wyłamywać, czy może dlatego, że nie wiadomo co tam wyrośnie w środku tej korony? Przyginając obniżyłam drzewo, bo chciałabym zrywać owoce z ziemi albo z jakiejś niskiej drabinki. Też tak sobie myślałam jak radzisz, żeby puścić jej te trzy gałęzie jako główne konary (może tylko trochę nagiąć, żeby zwiększyć kąt przy pniu) ciachnąć to, co rośnie pionowo i wtedy odginąć te cienkie boczne jeszcze bardziej w bok. Tylko, że wtedy drzewko robi mi się wysokie i najniższe boczne gałęzie będą już na wysokości mojej głowy. Czy przewodnik tej czereśni nie powinien być w szkółce przycięty niżej?
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Morisss
100p
100p
Posty: 102
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Prowadzenie drzewka od początku było nieprawidłowe. Powinno być przycięte po posadzeniu na wysokości około 1m.
1. Jeśli nie zależy Ci na szybkim wejściu w owocowanie można drzewko przyciąć na wysokości metra. Wtedy wypuści poniżej kilka gałązek, z których jedna zostanie przewodnikiem. Dalsze postępowanie to przycinanie co roku przewodnika około 80cm nad ostatnią gałązką i wycinanie zbyt silnie rosnących gałęzi. Przez najbliższe dwa lata owoców będzie kilka sztuk.
2. Jeżeli chcesz już od tego sezonu pojeść czereśni z tego drzewka to proponował bym zostawić dwie odgięte gałęzie, a ta z lewej ponownie przywrócić do pionu i zostawić jako przewodnik. Dalsze postępowanie jak w punkcie 1.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Morisss, mężu już zrobił jak radzisz w pkt. 2 ale mi się nie widziało, bo te gałęzie są już dość sztywne i po pionowym ustawieniu gałązki, na bok przychyliło się całe drzewko. No ale gdyby wbić obok solidną kantówkę na kotwie i do niej przymocować gałązkę i cały pieniek, to byłoby wszystko prosto.
A jak przytnę drzewko na metr, to nie będzie aby za duża rana? Tyle się naczytałam o raku czereśni.
Tak chodzę i myślę o tym drzewku...młode jest...może zastosować wyjście nr 3 - kupić nową, dobrze poprowadzoną czeresienkę... ;:218 To już by była trzecia na tym miejscu, bo pierwszą kupiliśmy Summit i to była porażka, bo w ciągu czterech lat, zaowocowała aż RAZ garstką czereśni. No to wykopaliśmy ją i daliśmy tego Lapinsa, no ale znowu bez głowy, bo drzewko źle uformowane. Niby człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”