Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Drzewa owocowe
Zablokowany
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Cięcie na owocowanie wg tego przepisu czy jakiś inny macie ?
viewtopic.php?f=34&t=18862&start=42

Może jakaś krótka relacja zdjęciowa, przed i po ?
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Aguss85 pisze:Mam pytanie do właścicieli brzoskwini płaskoowocowych. (...) Zaczyna mi brakować miejsca na kolejne pomylone odmiany ;:174
Agnieszko, mam sprawdzone szkółki z województwa opolskiego (ma oddział we Wro przy ul. Czekoladowej) i dolnośląskiego. Polecam je i sam kupuję tylko u nich. Solidnie przygotowany materiał, 100 % pewności co do odmiany, a jakość gwarantuje współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wro. Jeżeli jesteś zainteresowana, to podam Ci adresy na PW, by nie robić reklamy. W tym roku kupiłem u nich parę drzewek, w tym stare, niemiecke brzoskwinie Kernnechter i nektarynę Fantasia.
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7820
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Dolnoslonzok pisze:
Aguss85 pisze:Mam pytanie do właścicieli brzoskwini płaskoowocowych. (...) Zaczyna mi brakować miejsca na kolejne pomylone odmiany ;:174
Agnieszko, mam sprawdzone szkółki z województwa opolskiego (ma oddział we Wro przy ul. Czekoladowej) i dolnośląskiego. Polecam je i sam kupuję tylko u nich. Solidnie przygotowany materiał, 100 % pewności co do odmiany, a jakość gwarantuje współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wro. Jeżeli jesteś zainteresowana, to podam Ci adresy na PW, by nie robić reklamy. W tym roku kupiłem u nich parę drzewek, w tym stare, niemiecke brzoskwinie Kernnechter i nektarynę Fantasia.
Witaj
Ja też poproszę namiary na te szkółkę :D
Pozdrawiam Alicja
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Kulas ?
Też przy skrzyżowaniu sienkiewicza/świętokrzyska ?
Jak to nie to tez poproszę namiary.
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Jarzab pisze:Cięcie na owocowanie wg tego przepisu czy jakiś inny macie ?
viewtopic.php?f=34&t=18862&start=42

Może jakaś krótka relacja zdjęciowa, przed i po ?
Ja mam zapisane coś takiego:
CIĘCIE NA OWOC
? cięcie wykonujemy w fazie wybarwionego pąka - praktycznie, kiedy zakwitają pierwsze kwitki. Jeśli korona jest luźna to można także w trakcie kwitnienia. Rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą!
? na cieńszych gałązkach - tniemy za drugim kwiatkiem,
? na grubszych - tniemy za ósmą trójką pąków (w jednym skupisku dwa pąki kwiatowe i jeden liściowy po środku). Na takich pędach będzie dużo owoców i dużo rozgałęzień na owocowanie w kolejnym roku,
? zaraz po zbiorze lub nawet w jego trakcie, usuwamy pędy, które w tym roku owocowały. Tniemy nad nowym pędem lub za trzecim oczkiem - tniemy w suchą pogodę!
? w celu ograniczenia rozpiętości korony, można ciąć gałązki owocujące za drugim oczkiem za ostatnim owocem - w czasie przerywania owoców,
? pod koniec lata wykonujemy cięcie korygujące/odnawiające,
? pędy, na których są tylko pąki liściowe usuwamy całkowicie lub zostawiamy 1 - 2 pąki u nasady - z nich urośnie gałąź owocująca w przyszłym roku,
? w młodszych drzewkach - mocne, grube pędy z trójkami pąków możemy zostawić dłuższe - max po 8 - 10 trójek (jeśli rosną w dobrym kierunku). Na nich będą owoce na całej długości i rozgałęzią się na kolejny rok - będą stanowić konary przyszłej konstrukcji drzewa. Słabe gałązki tniemy za drugim pąkiem.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
macgizycko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 cze 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Mam 3 morele, compacty ze względu na przymrozki.

2 sadzone w tamtym roku już w tym miały po 5 kwiatków, i trzecia 4 letnie drzewko, które miało w tym roku pierwszy raz około 20 kwiatów.

Co prawda trzmiele fruwały i odwiedzały kwiatki, i miałem nadzieje na owoce, bo to odmiana samopylna , niestety co trącałem palcem przekwitnięty kwiat w celu sprawdzenia czy nie opadnie, kwiat opadał.

wczoraj na 2 najmłodszych zostało po 3 kwiatki, trzymają się mocno, ale na tej 4 letniej zostało z tych 20 może z 5 przekwitniętych.

Gdzie szukac przyczyny takiego obrotu sprawy.

posadzić inna odmianę do kolekcji??

co radzicie?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Sprawdzić czy nie przemarzły, kwiaty moreli ocenisz bez zerwania , jeśli w kwiatku jest mała zielona ! włochata morelka to ok. , sprawdzanie przez trącanie nie jest dobrym pomysłem .
macgizycko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 cze 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Tak byly male zielone kulki, ale lekko dotknelem i spadaly, a moze one tak czule?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Raczej delikatnie trzymają się gałązek :wink: .
macgizycko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 cze 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Ale ze z 20 zostalo z 4, to taka slaba cos ta samopylnosc, czy raczej tego nie przeskocze?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Jeszcze przed nami opad czerwcowy :roll: po za tym opadać kwiaty , zalążki mogą przez wiele czynników nie tylko przez brak zapylenia .
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

U mnie jednak 4-letnia Early Orange niby obcopylna zawiązała kilka owoców bez zapylacza (tylko na nieprzyciętym pędzie, kwiatki na skróconych bardzo szybko opadły), rosną w oczach i wobec powyższego już nie wiem co o niej myśleć.
Pozdrawiam,
Tomek
macgizycko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 cze 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Compacta niby samopylna, a z 20 kwiatkow zostal jeden, czym to tlumaczyc? To kilka metrow dalej mam druga compacte i tam na 4 kwiatki, ostaly sie 2, i jakby urosly ich podstawy.

Czy jak sciagne do ogrodu morele odmiany somo, to zapylenie bedzie lepsze? Czy nic nie wskuram bo za duzo czynnikow decyduje o samozapyleniu?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”