Winorośle i winogrona część 8

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

W ogóle jeślibyś widziała, że ma problem z dojrzewaniem to i zostawione gronka się redukuje.
Obcina się skrzydełko i wierzchołek.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Właśnie o to mi chodzi , żeby szybko i dobrze dojrzały . Teraz ma jagody dużo większe niż inne
odmiany , nawet większe od wielkoowocowych . Jest nadzieja na wczesny zbiór .
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

A tym kulkom co się stało? Upał je tak przysmażył? Od 2 dni jest 35 stopni. Dla porównania zdrowe grono z jednym dziwnym owockiem .
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Krzysiek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Wygląda jak choroba grzybowa , może szara pleśń ?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1014
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Za poparzeniem słonecznym przemawia fakt, że dotknęło ono gron i jagód najbardziej wystawionych na promieniowanie.
U mnie na razie się nie pojawiło, ale temperatura nie przekraczała 32 stopni.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

kylo pisze:A tym kulkom co się stało? Upał je tak przysmażył? Od 2 dni jest 35 stopni. Dla porównania zdrowe grono z jednym dziwnym owockiem .
Tak, niestety, ugotowane jagody. Wczoraj winiarze od Pomorza Zachodniego po mój Dolny Śląsk przedstawiali identyczne objawy. U mnie mam takie na Elblingu. Przedwczoraj było +35 st.C, wczoraj +37, a dzisiaj ma być identycznie, zatem trzeba liczyć się, że będą małe straty.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Dzięki za sprostowanie . Nie wiedziałam , że tak wygląda poparzenie . Swoje winorośle
podczyściłam a upały idą a nawet już są .
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Czyli siła wyższa. Chociaż można powiedzieć, że to też efekt złego prowadzenia. Dopiero w tym roku ogarnąłem jak to się robi i jeszcze nie wszędzie jest prawidłowo. Tutaj pędy owocujące puściłem górą więc owoce są bardziej na wierzchu. Tam gdzie idą od dołu są lepiej przysłonięte liśćmi i tak nie dostały. Niedługo trzeba będzie sprowadzić odmiany z Portugalii żeby wytrzymały takie temperatury :)
Krzysiek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1188
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Niektóre odmiany są bardziej podatne na poparzenia słoneczne. Z tego właśnie powodu wywaliłam Kiszmisza Zaporoskiego, bo wiązał u mnie tak duże grona, że wigoru na liście mu nie wystarczało i jagody ulegały ciągle poparzeniom. Redukcja wielkości gron niewiele pomagała.

U siebie na razie nie obrywam liści, ani nie ogławiam. W poprzednich latach robiłam to w początkach sierpnia. W tym roku chyba opóźnię te czynności, jak ma być nadal taki upał.

Obrywanie liści w okolicach gron ma na celu lepsze przewietrzanie, żeby zapobiegać infekcjom w okolicy gron. Jednak przy tak wysokich temperaturach, jakie są ostatnio, to mączniak rzekomy nie ma szans, za to poparzenia słoneczne dają o sobie znać. Trzeba jednak obserwować krzewy pod kątem mączniaka prawdziwego. W razie zauważonego szarego nalotu, należy prysnąć interwencyjnie. Do tego celu używam węglanu potasu w stężeniu 0,4-0,5% lub wodorowęglanu potasu 0,5-1,0%. Potem poprawiam siarkolem, ale tylko do połowy sierpnia, bo karencja na wino wynosi jakieś 30-35 dni. Węglan/wodorowęglan potasu nie mają karencji.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Teraz zaczęłam się zastanawiać , że 2 czy 3 lata temu wstawiłam zdjęcie z problemem .
Jagody na czubku były właśnie takie pomarszczone . Nie było tego dużo i dotyczyło tylko
2 odmian . Rok temu takich jagód nie było . Grona przed dojrzewaniem wyczyściłam z tych
dziwnych jagód . Do tej pory nie wiem co to za problem i jaka tego przyczyna ?
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Francuski artykuł opisujący to zjawisko.
https://cuvee-privee.com/blog/et-si-le- ... mDrLNLhJZs
Jagody zbyt wcześnie dojrzewają, mięknie skórka, a temperatury są coraz wyższe i koło się zamyka. Nie należy zatem odsłaniać zbyt wcześnie gron. Teoria o odsłanianiu w fazie groszku padła. U mnie było wczoraj +39 st. C. Zacienione grona bez strat. Odsłoniłem grona jedynie w części Elblingów, Rieslingów i Pinot Noir, które doznały najwięcej oparzeń, jednak nie są to tragiczne straty. Najmniej ma Chasselas, choć grona były odsłonięte.
Więcej zdjęć w moim wątku.
ElblingObrazekPinot BlancObrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Cały czas się zastanawiam , dlaczego inne odmiany nie miały nawet jedenej jagody z takimi
zmianami ? Wszystkie mają takie samo nasłonecznienie .
U mnie to było nawet tak , że jedno grono miało zmiany a obok nie .
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

To zapewne kwestia terminu dojrzewania i wejścia gron danej odmiany w fazę mięknięcia skórki. Chociaż u mnie właśnie późne Rieslingi i Elblingi oraz nieco wcześniejsze Pinot Blanc i Pinot Noir maja najwięcej oparzeń, a najwcześniejsze Chasselas najmniej, prawie wcale. A że na jednym krzewie grona z poparzeniami i bez poparzeń? Natura. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”