Jagoda kamczacka cz. 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Planuję dosadzić 2 lub 3 krzewy jagody. Mam obecnie Honeybee, Indygo gem i Borealis. Myślałem o Aurorze. Są jakieś wczesne odmiany o porównywalnym smaku i słodkości do odmian kanadyjskich?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Vostrog jest wcześniejszy od Aurory. Z jagodami jest tak ,że mi już dojrzał Boreal Blizzard? Ogromne jagody są już wybarwione. W innym zimniejszym miejscu są zielone.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Wroniarz,, no to nie mam Aurory ani Honey Bee. Pod wskazanym linkiem nie ma tego co mam. Jagódki są gładziutkie, sopelkowate, zakończone ostro i prawie ostro. A może dojrzewając zmieniają kształt. Niektóre odmiany mają nawet dość wyrafinowane kształty. Póki co jestem zawiedziona i tyle.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1016
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Ranking odmian pod względem smaku ze strony https://in-vitro.pl/wiedza/analiza-odmi ... -polskiej/

Smak owoców – najwyższą ocenę uzyskały następujące odmiany: ‘Vostorg’, ‘Jugana’, ‘Sinij Utios’, ‘Boreal Blizzard’, ‘Aurora’, ‘Usłada’, ‘Lawina’.

Dojrzewanie odmian wschodnich jest o 10 dni wcześniejsze od kanadyjskich. https://in-vitro.b-cdn.net/wp-content/u ... _tab-1.pdf

U mnie dwie Jugany to niewypał. Z drugoroczniaków mają najmniej owoców i najsłabiej się rozkrzewiają. Będę dosadzał Vostorga i dwa Boreale (bez Beauty). A na horyzoncie pojawiają się jeszcze nowsze odmiany.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Dlaczego bez Beauty? A co będzie zapylaczem dla Beast w końcówce jej kwitnienia? Właśnie Beauty tu się ładnie wpisuje. Ja od nowa tworzę listę sześciu kamczatek i mam już ból głowy.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1016
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Rzeczywiście, poszukam jednak jesienią wszystkich trzech boreali.

Jedna z Auror rośnie obok HB. Różnią się pokrojem liści, HB ma zdecydowanie dłuższe. Ponieważ owoce pomimo wybarwienia pierwszych jagód Aurory wciąż rosną i nie przybrały ostatecznych kształtów niemożliwa jest identyfikacja odmiany na podstawie ich wyglądu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

W tym roku jagody dziwnie nierównomiernie się dojrzewają. Np. na Wojtku pojedyncze już do zjedzenia ale mnóstwo też zupełnie zielonych :?
Pozdrawiam Lucyna
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Ja wczoraj już nieźle pojadłem. Vostrog i Blue banana są bardzo smaczne, słodkie i wcale nie kwaśne. Mam już pierwsze jagody Boreal Blizzard, można zobaczyć na YT. Ta odmiana jak się wybarwia to potrzebuje 10 dni albo więcej na dojście. W smaku świetne a wielkościowo to u mnie nr 1. Stare odmiany jak Czelabinka też są smaczne już teraz nadają się do zbioru. Tą moją Czelabinkę można zebrać na raz. Jadłem już pierwsze Aurory i ta odmiana ma pewny dodatek smakowy co czyni ją wyjątkowo smaczną, choć nie jest najsłodsza.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Wronjarz, owoce mojej nie pasują do Twojej Aurory, ani do HB. Zakończone są szpicem lub prawie szpicem, podobnie jak ma Vostorg, Są bardzo smaczne. Drugą z zakupionych przysłali mi przyciętą i bidula dopiero odrasta od ziemi. I też znak zapytania co to jest. Porównam jej liście z Twoimi. Dzięki za fotki.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Z moich coś tam popróbowałem i najbardziej mi smakowała któraś z Boreal ale nie pamiętam jaka. :)


Ogólnie owocki małe ale może przez to że na jesieni sadzone krzaki. ;:173

W następną niedziele kolejna degustacja i ocena smaku.

To jedna z nich, nie wiem która.

Obrazek
roza12345
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 maja 2020, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Dzień dobry.
Mam dwa krzewy jagody kamczackiej: Wojtek i Zielona. To już trzeci rok od posadzenia i poza tym, ze porosły duże, to praktycznie nie owocują. W tym roku może na obu krzewach jest z 20 owoców. Jaka może być tego przyczyna?
Obrazek

Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1016
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Podejrzewam przenawożenie. Duży przyrost masy zielonej spowodował słabe zawiązywanie owoców.
W tym roku miałem podobnie. W marcu dałem sporo gołębiaka. Po dwóch miesiącach krzewy nie do poznania. Masa świeżych przyrostów, a kwiatów nie więcej niż przed rokiem. Dodatkowo zimny kwiecień nie sprzyjał murarkom. Plusem powstałej gęstwiny jest to, że owoce są niewidoczne dla ptaków.
roza12345
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 maja 2020, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Obornik koński dawałam tylko przy posadzeniu i w pierwszym roku też jakiś taki kupny nawóz COMPO BIO z owczej wełny dla jagód. W pierwszym roku wyglądały tak jakby je trochę wypaliło, więc od tej pory nic im już nie sypię. Zastanawiam się, czy je zostawić i dać im jeszcze rok szansy, czy usunąć? Jak Pan radzi? A czy odmiany są odpowiednie do wzajemnego zapylania?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”