Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Niki33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 19 maja 2019, o 15:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

lgrom pisze:Zraz z czubka powinien być przycięty. Może być kwiatowy.
Ja nigdy nie przycinam ponieważ pąk z czubka zawsze wybiją najszybciej i jest najsilniejszy a dodatkowo zraz nie wysycha. Jeśli jest kwiatowy to dosyć szybko można to zauważyć i go oderwać. Tymbardziej że nie zdarza się to jakoś bardzo często i moim zdaniem więcej jest korzyści z jego nie obcinania
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

almatea pisze:Witam,

czy komuś udało się może kiedykolwiek wiosenne szczepienie czereśni metodą przez stosowanie?
Bo ja od 3 lat próbuję i bez efektu. Gruszę udało mi się zaszczepić bez problemu, a z czereśnią zawsze przegrywam.
Doszczepiłem Konferencję do Faworytki.

Jedyny pozytywny efekt jaki udało mi się uzyskać w przypadku czereśni, było szczepienie w lecie metodą na kożuchówkę, przy czym na 4 próby przyjęła się tylko jedna.
Rozciąłem korę i wsadziłem tam przyciętą gałązkę z 3 pąkami. O dziwo zadziałało.

Jak to jest z tym szczepieniem, w lecie to już tylko kożuchówka a nie stosowanie?
Czy generalnie nie ważne jaka metoda, ale czereśnie zawsze tylko w lecie?

Pozdrawiam
Mnie się to udało za pierwszym razem tzn pierwsze szczepienie w życiu 3 lata temu i kwitnienie jest o 1 tydzień szybsze niż na reszcie drzewa , dziwnie to wygląda ale co tam .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
nikotynek
50p
50p
Posty: 62
Od: 6 maja 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

A stosujecie zasadę kalendarza księżycowego ? ;:215
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Ja się bawię w szczepienie kiedy pogoda mi pasuje, nie patrzyłem nigdy na fazy księżyca.

Polecam spróbować również okulizacji wiosną na czereśni - to się naprawdę udaje.
A jeszcze pozytywniej mnie zaskoczyło coś w stylu połączenia stosowania i klina jak mamy podobna grubość na podkładce i zarazie. Przepołowiam podkładkę a zraz w V przycinam - mamy 2x większą powierzchnię niż przy stosowaniu. Pąki startują dużo szybciej niż z innych metod.
Pozdrawiam,
Tomek
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

https://gardenforever.pl/upload/gardenf ... ie-pop.png witam chodzi o metodę jak ta po prawej na zdjęciu?
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
nikotynek
50p
50p
Posty: 62
Od: 6 maja 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Przepołowiam podkładkę a zraz w V przycinam
Czyli podkładkę nacinasz centralnie i ją rozginasz.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Witam pytanko z całkiem innej beczki odnośnie szczepienia świdośliwy wyczytałem, że szczepi się ns irdze https://www.szkolkarstwo.pl/article.php ... 4&numer=03 . Ja szczepiłem na jarząbie pospolitym i oraz na głogu, czy ma ktoś na tych dwóch gatunkach szczepione świdośliwy i spotkał się z niezgodnością zraz podkładka w starszym wieku?
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

bendkos - nie do końca, jakby do góry nogami i w podkładce nie wycinam v a tylko ja na pół.
nikotynek pisze:
Przepołowiam podkładkę a zraz w V przycinam
Czyli podkładkę nacinasz centralnie i ją rozginasz.
Dokładnie, rozpoławiam podkładkę, zraz najlepiej jak jest podobnej grubości, tnę na skos jak do stosowania ale z obu stron - powstaje takie ostrze, klin. To wsuwam w środek podkładki i oklejam ciasno i szczelnie taśmą izolacyjną. Naprawdę prosta i szybka metoda a ten szybszy niż przy innych metodach start pąków mnie przekonuje.
Pozdrawiam,
Tomek
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Czy jeżeli mam dwu letnie zrazy, na których są pąki kwiatowe to trzeba je oberwać czy można je pozostawić celem zawiązania owoców(grusza)?
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

massur pisze:Ja się bawię w szczepienie kiedy pogoda mi pasuje, nie patrzyłem nigdy na fazy księżyca.

Polecam spróbować również okulizacji wiosną na czereśni - to się naprawdę udaje.
A jeszcze pozytywniej mnie zaskoczyło coś w stylu połączenia stosowania i klina jak mamy podobna grubość na podkładce i zarazie. Przepołowiam podkładkę a zraz w V przycinam - mamy 2x większą powierzchnię niż przy stosowaniu. Pąki startują dużo szybciej niż z innych metod.

Witam,

czy to chodzi może o termin okulizacji maj-czerwiec? Czy jeszcze wcześniej?
Czy ktoś może okulizował żywym pąkiem w pierwszym terminie okulizacji maj-czerwiec i może podzielić się jakimiś wskazówkami, radami, efektami?

Pozdrawiam
jagusia111

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

kubryn84 tak trzeba oberwać.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

almatea co do rad w literę T trzeba czekać aż kambium jest aktywne, chip budding dużo wcześniej się da oraz warto podlać podkładkę wcześniej jeżeli jest sucho albo w donicy. Często miałem, że w gruncie odchodziła kora a w donicy nie. Moja rada oczko od strony cienistej jak jest gorąca wiosna a taka jak jest obecnie ta to chyba nie ma znaczenia. Nie chce robić reklamy ale można użyć http://www.euroflora.pl/tabid/448/Type/ ... fault.aspx i jedna warstwę dać na oczko oprócz normalnego wiązania to nie będzie wysychać a jak się przyjmie to się przebije. I oczywiście dobrze wykształcone oczka zrazu odpowiednio przechowywanie nieprzeschnięte ze środkowej części. Po przyjęciu ważne odciąć podkładkę nad okulizacja to pobudzi oczko.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Post »

Wydaje mi się że część szczepień zakończyła się sukcesem. coraz lepiej rozwijają się oczka na zrazach.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podziękowania za zrazy dla Garoma i Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach (zwłaszcza dla Pani Agnieszki).
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”