Borówka amerykańska - 12 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Obrazek
Zrobiłem szybką fotkę takiej borówki już gotowej do pierwszego owocowania. Ta borówka cały poprzedni sezon rosła i nie owocowała( sadzonka była taka 50 cm, w 2 l doniczce miała kilkanaście pąków ,które zostały usunięte). W tym roku jest już sporo gron i jagód a krzew nadal rośnie i ma ładne duże przyrosty i liście. I o to chodzi by tą równowagę osiągnąć i potem ją utrzymać poprzez cięcie. Wszystko zależy od sadzonki, jej wielkości i odmiany ale lepiej nie ryzykować i ten pierwszy rok darować sobie owoce.
Awatar użytkownika
Tomatoes_Lord
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 26 maja 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: trójmiasto

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Yogibeer701 broń Boże nie odbieram tego co piszesz jako krytykę, wezmę sobie to do serca. Sam jestem zdziwiony że mimo takich małych rozmiarów ma tyle owoców i z pewnością ją przytnę na przyszłą wiosnę. pozdrawiam i smacznych borówek!
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Obrazek
Chandler sadzony jesienią 2019 r. Mała sadzonka P9 wiosną została mocno przycięta na 1/2. W tym roku zostały usunięte drobne pędy i większość kwiatów.
Obrazek
Tu mamy krzew sadzony jesienią 2018 r. odmiana Denis Blue dla przykładu, że już w 3 roku można zebrać sporo owoców jeżeli w pierwszych 2 latach postawimy na wzrost a nie garść jagód.
Nie pokazuje tego by się przechwalać ponieważ na wielu krzewach poległem. A te na zdjęciach to są moje eksperymentalne okazy po dokształceniu filmowym i książkowym.
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

A tak wygląda mój chandler sadzony na jesień. Jak mu pomóc? Wsadzony do torfu zmieszanego z ziemią rodzimą, podlewany regularnie oraz nawożony mała dawka nawozu do borówek.
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Jedyna potrzebna pomoc to podlewanie zakwaszoną wodą, moze ew. trochę więcej azotu. Ta odrobina kwaśnego torfu to już tylko wspomnienie.
idaho66
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 28 maja 2017, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Witaj.
W promieniu ok 30 cm(dla niewielkiej rośliny) wokół wyrwij trawę posyp dosyć grubą warstwę kory .Powinno pomóc.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

To by pomogło ale tu potrzebne jest szybkie działanie. Borówka potrzebuje materii organicznej. Ja bym taki krzew wykopał(już to robiłem) kupił worek ziemi do borówki i worek drobnej kory przekompostowanej. Ziemię odchwaścić i przekopać 1m x 1m dla jednego krzewu. Wymieszać wzruszoną ziemię z korą i kupną ziemią. Kupić jeszcze obrzeże ogrodowe takie łączone z metrowych odcinków 4 szt. Posadzić borówkę i wyściółkować korą a następnie przyciąć krzew o 1/2 lub na 10 cm do wyboru. Nawożenie i podlewanie stosować na cały obszar wyznaczony obrzeżem. Borówka zakorzeni się w tej korze i będzie miał szybki dostęp do wody i składników. Nawożenie stosować oszczędne dla małego krzewu 1/3 zalecanej dawki a następnie około 20 g na m.kw. Od 3 roku można stosować dawki maksymalne. Na jesień stosować nawóz do iglaków z siarką a w zimie odrobinę siarki granulowanej. I to wszystko co ja mogę doradzić by krzewy wyglądały jak te moje ze zdjęć.

Usunęłam cytat/jagusia111
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Dziękuję za konkretne odpowiedzi w poniedziałek będę działać. Dziwi mnie jej wygląd ponieważ posiadam 11 borówek i tylko ta ma problem, reszta krzaczków bardzo ładnie wygląda.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Jak masz jeszcze krety to radze wkopać metalową siatkę dookoła tak na min 15-20cm w głąb.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Czyżby krety szkodziły?
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

A czy to normalne że bluecrop ma luźny pokrój? Niektóre pędy pokładają się na ziemi muszę go podwiązywać.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

U tej odmiany to norma i jak owocuje to się pokłada. Na działkach można zrobić podpory, druty itp. Ale bez przesady bo z tych pochylonych pędów wybijają w górę nowe przyrosty. Wczoraj nagrałem Bluecropy i inne moje borówki.



Nie cytujemy postu jeśli odpowiadamy bezpośrednio pod nim/jagusia111
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Dzięki za info bo już myślałam że coś z nim nie tak.


Nie cytujemy postu jeśli odpowiadamy bezpośrednio pod nim/jagusia111
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”