Borówka amerykańska - 12 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

nie jestem specjalista od borówek , mam na polu glinę , więc zrobiłem jak koledzy tu wcześniej już pisali wykopałem spory dół wsypałem dwa 80 litrowe worki ziemi pod borówkę i ją posadziłem , borówka potrzebuje 20 litrów wody tygodniowo , mam linię kroplująca i gdy jestem włączam aby podlewać, ponadto kupuję nawóz do borówek i zgodnie z etykieta zasilam raz na miesiąc , może nie ma zatrzęsienia owoców ale mam na swoje potrzeby
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Dla jednej sztuki ? Bogato.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Zrozumiałbym włączanie linii kroplującej jak Cię nie ma. Ale gdy jesteś to przecież można podlać konewką i to z rozpuszczonym nawozem i to jak kolega wspomniał dla 1 krzaczka borówki?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

a wodę w linii kroplującej jak zakwaszasz :?:
jagusia111

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Zakwaszanie wody w linii kroplującej jest bardzo proste. Nie wiem jak akurat trybik to robi, ale są dwa sposoby. Pierwszy to woda z beczki i zakwaszenie w beczce, drugi to dokupienie takiego, nie wiem oczywiście jak to fachowo się nazywa ;:306 , smoka, który wkłada się do wiaderka z rozpuszczonym nawozem i on jak włączona jest woda do linii kroplującej zasysa równocześnie ten roztwór z wiaderka. Prościej nie umiem tego wytłumaczyć ;:oj .
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Inżektor, a pokażesz ten jak masz zrobione tą linie kroplującą. Na jakiej wysokości masz beczkę i czy kroplowniki zwykle czy z kompensacją ciśnienia.
jagusia111

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Jeśli do mnie skierowane to pytanie to nie pokażę bo ja tego już nie mam. Dawno temu stosowaliśmy to przy podlewaniu tuneli foliowych. Z beczki to to chyba nie pójdzie. Wtedy ciągnęło się wodę pompą ze stawu i szło bezpośrednio na linie kroplujące. Musi być chyba dość spore ciśnienie żeby to zadziałało. Z kranu z wodociągu myślę że by poszło. Stosowało się wtedy zwykłe węże kroplujące wersja najtańsza.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

A jakby tak posadzić borówkę w namiocie foliowym?
Stawiamy wiadro/beczkę z wodą i niech sobie paruje. Para wodna jak deszczówka czyli neutralna, woda paruje i skrapla się na ściankach tunelu, spływa do gleby i paruje - obieg zamknięty - energia ze słońca.
Kwasowość wody nie ma znaczenia, zero urządzeń - nie ma co się popsuć - problem z wietrzeniem tunelu, ale wodę można w beczce uzupełniać.
Namiot zapobiega wyjadaniu owoców przez ptaki. :?:
jagusia111

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ha ha żeby był obieg zamknięty to musi być zero wietrzenia. Jak nie będzie wietrzenia to choroby grzybowe zapewnione. A jeszcze bardziej podstawowy problem to brak owadów zapylających itd. itd.
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

jagusia111
Ja mam puszczone kroplowniki z gardeny po dwa na każdy krzak z kompensacją ciśnienia i wydatku wody 2 l na godzinę. Zaczynają kąpać przy 0.5 bar tylko szkoda mi dziurawić beczkę na testy. W upalne dni włączam kroplowniki a jak trzeba to z beczki daje zakwaszoną wodę.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Z moich spostrzeżeń, borówkę oblatują trzmiele. Trzmiele do foliaka jak najbardziej można wykorzystać.
Pozdrawiam Lucyna
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Jakoś nie za bardzo mogę ogarnąć sens podlewania jednym czy dwoma kroplownikami krzewów o tak rozległym a
jednocześnie dość płytkim systemie korzeniowym jak borówka. Jeżeli krzew jest dość duży i ma przykładowo średnicę 1,5 m, to główna masa korzeni również zawiera się w kole o podobnej średnicy czyli na powierzchni ok. 1,8 m2. Jaką część tego obszaru mogą nawodnić 2 kroplowniki , 5-10%? i ile wody z tych 4l/h jest do wykorzystania przez krzew jeżeli jego korzenie nie wrastają głębiej niż 30-35 cm i niemal cała woda ucieka poza ich zasięg?? To już lepiej dać wąż nawadniający tzw. rozsiąkowy i zrobić nim ze 3 kółka wokół krzaka.
Awatar użytkownika
tomur
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2019, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Staszów
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

kaLo pisze:Jakoś nie za bardzo mogę ogarnąć sens podlewania jednym czy dwoma kroplownikami krzewów o tak rozległym a
jednocześnie dość płytkim systemie korzeniowym jak borówka. Jeżeli krzew jest dość duży i ma przykładowo średnicę 1,5 m, to główna masa korzeni również zawiera się w kole o podobnej średnicy czyli na powierzchni ok. 1,8 m2. Jaką część tego obszaru mogą nawodnić 2 kroplowniki , 5-10%? i ile wody z tych 4l/h jest do wykorzystania przez krzew jeżeli jego korzenie nie wrastają głębiej niż 30-35 cm i niemal cała woda ucieka poza ich zasięg?? To już lepiej dać wąż nawadniający tzw. rozsiąkowy i zrobić nim ze 3 kółka wokół krzaka.
Możesz podesłać link do takiego systemu/węża o którym piszesz?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”