Borówka amerykańska - 12 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Smak rzecz gustu. Dla mnie najlepszy smak ma Darrow, Duke, Brygida, Herbert i Chandler. Ponieważ u mnie pierwsze szaleństwo borówkowe już minęło (zjadałem średnio dojrzałe z krzaka) teraz borówki, które jem zrywam dzień wcześniej. Przez noc ładnie w domu dojrzewają i nabiera smaku nawet Bluegold, który z krzaka jest beznadziejny.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Mam 2 książki o borówce i jest tam coś o dojrzewaniu.Zielony owoc ma 7% cukrów,tuż po przebarwieniu 10%,a kilka dni później do 15% a masa owocu może zwiększyć się w tym czasie o 25%.Zerwany przedwcześnie owoc będzie dalej dojrzewał ale nie zwiększy się jego masa i zawartość cukrów.Na plantacjach muszą zerwać owoce trochę wcześniej,żeby się lepiej przechowywały i smak takich owoców kupnych nigdy nie dorówna własnym przetrzymanym na krzewie kilka dni dłużej.
Bluegold musi długo wisieć nawet 8 dni a np.Patriot i Spartan mają tego cukru więcej już 2-3 po przebarwieniu.O smaku decyduje też kondycja krzewu i sam się o tym przekonałem w tym roku bo okazało się,że krzew skazany już na łopatę za niesmaczne owoce przebudził się.Wypuścił ładne pędy a owoce okazały się wyśmienite ale po 5 dniach po przebarwieniu.
W ogrodzie można zrywać borówki codziennie i tylko te ,,napuchłe".Widać to wyraźnie bo są borówki niebieskie wyraźnie mniejsze i oczywiście mniej smaczne.
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Yogibeer701 pisze:Mam 2 książki o borówce ...
Jakie?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 718
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1016
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Wartościowe materiały są do pobrania jeśli wpiszemy w przeglądarce: borówka wysoka pdf
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Nawoził ktoś borówkę obornikiem? Mam trochę końskiego i tak się zastanawiam czy nie dać pod borówkę.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Teoretycznie w przypadku borówek lepiej unikać stosowania nawozów naturalnych na bazie obornika, ponieważ zazwyczaj mają one wysoki, zasadowy odczyn pH, który nie jest tolerowany zbytnio przez te krzewy. Tyle teoria, czekamy na praktyka.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Teoretycznie w przypadku borówek lepiej unikać stosowania nawozów naturalnych na bazie obornika, ponieważ zazwyczaj mają one wysoki, zasadowy odczyn pH, który nie jest tolerowany zbytnio przez te krzewy. Tyle teoria, czekamy na praktyka.


Dzisiaj przywiozłem w końcu do domu borówki. Rosły tam w donicy. Okazy 4 letnie i nic im nie jest. Powiedziano mi abym nie chował do namiotu tylko ma stać w donicy normalnie całą zimę. W kwietniu osmocote 3 miesięczne fabryka i siarczan magnezu garstka, kontrolować wilgotność i lać woda ze studni głębinowej lub deszczówka, prysnąć topsinem prewencyjnie jak liście się pojawia, siarczanem znów podsypac garstka w lipcu i na jesień topsinem prysnąć i nic więcej nie robić i mam nie cudować. 3 sztuki są w workach takich foliowych a 3 w donicach. Chciałem do donicy z folii przesadzić to powiedziano mi abym tego nie robił, dopiero w przyszłym roku a teraz ma tak stać i mam się nie martwić. Te donice są 20l i wydają się duyłem dzisiaj w Brico i Mrówce i są kasty okrągłe 90l za 26zl i wyglądają przy tym na ogromniaste wręcz. Zapytałem się czy mogę wkopać w ziemię. Tak, zrób pan dodatkowe dziurki po bokach i zakop.

Na ten moment więc mój plan jest taki, że jutro te z worków przesadze do wiaderek a za rok przesadze wszystkie do kast okrągłych 45l lub poczekam dwa lata i od razu do kast 90l. Nie będę ich zakopywał, są na specjalnych nóżkach i jak mi wyjaśniano ma to na celu wentylację od spodu. Ile w tym prawdy to się dowiem z praktyki.

Zastanawiam się czy woda ze stawu może mieć zły wpływ na borówki jako woda podlewajaca? Nigdzie nie znalazłem informacji czy jest to dobre rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Mam 2 borówki 4 lata w kastrach 90l, obok mam 6 borówek wsadzonych bezpośrednio w grunt. Podłoże było przygotowane tak samo jak doniczkach. Po tych 4 latach doszedłem do wniosku że te 6 borówek które mam w gruncie przesadzam do doniczek. Uprawa jest dużo łatwiejsza i przyrosty są dużo większe niż w gruncie. Jeżeli chodzi o wilgotność, przewagę ma doniczka. Teraz jak będę sadził w kastrach dodam garść hydrożelu.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Prostokątne czy okrągłe? W ziemi zakopane czy wolnostojące? Jeżeli wolnostojące to odizolowane bezpośrednio od ziemi na zimę?

Jarowo. Gdyby kierować się logiką to lepiej dla roślin najpierw wrzucić je z wiaderek 30l w kastę okragla 45l a za dwa lata jak się ścisna i wypełnia korzenie przenieść do 90l czy od razu do 90l?
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Okrągłe w kopane w ziemię.
Nie próbowałem się tak bawić. Wsadziłem bezpośrednio do 90 l i z tego co widzę ładnie rosną, a to mi wystarczy. Teraz będę wysadzał z gruntu Pink lemonade która jest wrażliwa na przymrozki późną wiosną, w doniczce będzie mi łatwiej ją chronić.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Jarowo pisze:Nie próbowałem się tak bawić. Wsadziłem bezpośrednio do 90 l i z tego co widzę ładnie rosną, a to mi wystarczy. Teraz będę wysadzał z gruntu Pink lemonade która jest wrażliwa na przymrozki późną wiosną, w doniczce będzie mi łatwiej ją chronić.
Ja malutkie dam na dwa lata do 25l, a te co są obecnie w folii ze szkolki wrzucę w większe wiadro. Za dwa lata kompletem przeloze wszystko.

Gotowa mieszanka target i substralu jest, która ma torf wysoki, niski i przekompostowane trociny. Zakupiłem na razie 120l. Wymysle coś lepszego czy to bicie piany i w zupełności podane wyżej wystarcza?

Gdyby do kasty wrzucić garsc dżdżownic, zaszkodzą czy pomogą?

toldi pisze:Powtórzę po raz kolejny, bo już była o tym mowa. Dokarmianie borówek brakującym składnikiem robi się dolistnie. Danie na zapas awozu doglebowo w sytuacji kiedy jest to nie poparte analizą niesie ze sobą ryzyko zachwianie równowagi jonowej w podłożu. I kolejny raz sugeruję oprysk na przyspieszenie przejścia roślin w stan przygotowania do zimy nawozem Hascon M10. Powoduje on że oślina zatrzymuje wzrost i zaczynają intensywniej przebiegać procesy przejścia w stan uśpienia. Pierwiastki których jest dość w podłożu podane również dolistnie spowodują ograniczenie pobierania ich przez korzenie co nie narusza równowagi w podłożu.
Hascon M10 + Molystar? 3 dawki co 14 dni od momentu rozpoczęcia dojrzewania owoców czy "sztywno" od połowy/końca września?
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Dostałem dzisiaj wyniki badań gleby z OSCHR.
pH - 4,2
Zasolenie - 1,0 g/dm3 (wypłucze się, bo podchodzi to z mieszanki targetu)
N-No3 - 12
N-NH4 - 61
P - 55
K- 133
Ca - 518
Mg - 114
chlorki - 16

Wychodzi mi, że tylko korekta azotu na wiosnę i potasu, a pozostałe parametry zawierają się pomiędzy max a min.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”