Borówka amerykańska - 12 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
karion
500p
500p
Posty: 560
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Czy świeżo po nawożeniu np takim nawozem jak biopon/florovit do borówek trzeba od razu zakwaszać wodę do konewki kwaskiem cytrynowym? czy sama siarka w tym nawozie wystarczy ? Podlewam góra raz na tydzień z konewki krzaczki małe.
kuneg pisze:Ja moje borówki podlewam, nawożę, ściółkuję, zakwaszam, czasem też przycinam najstarsze pędy. A one odwdzięczają się ładnym wzrostem i owocowaniem. Sadziłam w mieszankę kwaśnego torfu, piasku i gliny.

Najciekawsze jest to, że jak borówkom zmierzyłam pH podłoża w zeszłym roku, to wychodziło między 7 a 7,5 pH, mimo tyłu kombinacji.
Czy zakwaszałaś i nawoziłaś i ile podlewałaś?
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Pierwsze borówki sadziłam chyba z 15 lat temu i wszystkie w kwaśny torf (min. 20 l pod każdy krzew) zmieszany z piaskiem i moją gliną. Najmłodsze krzewy mają chyba z 10 lat. Krzewów jest 7 i każdy innej odmiany. Nawożę co roku wiosną nawozem dedykowanym do borówek, ale trochę mniejszą porcją od zalecanej. Dodatkowo wyrzucam pod borówki spady z jabłek, resztki po occie jabłkowym, liście rabarbaru, jak zrywam na ciasto i wszystko, co mi wpadnie w ręce, a zakwasza.

W zeszłym roku zastosowałam nawóz interwencyjny do iglaków (do rozpuszczenia w wodzie), jak zobaczyłam kwasowość podłoża wokół krzewów :shock: Sprawdziłam wszystkie, bo nie mogłam uwierzyć. Potem sprawdziłam kwaśny torf, którym następnie wyściółkowałam krzewy. Tak, płyn Helliga działał bez zarzutu. ;:224

Podlewanie zależy od pogody. Jak ciepło i sucho, to po 5-10 l/tydzień pod krzew. Bez podlewania (dawniej) słabo było z owocowaniem i odnawianiem pędów, bo nie chciały rosnąć. Stare, ponad 4-5 letnie pędy coraz słabiej owocują i mają już za małe przyrosty do dobrego plonowania..
karion
500p
500p
Posty: 560
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Gdzieś czytałem , że podobno warto sypnąć nawozu nie tylko na 1m2 pod borówkę , ale warto też podobno zakwasić ziemię obok borówki, bo lubi wyrównywać pH , nie wiem ile w tym prawdy.

Z tym nawożem to dałem z górką ,ale czytałem ,że przy sporej zawartości siarki można popalić krzaczki i max 6g siarki 1m2 to góra 20/25g przy florovit/biopon ,bo tam so3 30-40%. Teraz wole też dać mniej niż przenawozić.

U mnie to lipa ,bo w dwa miejsca jeździmy i podlejemy góra 2 razy w miesiącu + deszcz. Czasem sąsiad coś podleję.
Ratuje nas ,że jest w półcieniu,ziemia ciemna i teraz dokupię kory sosnowej żeby było z 10cm i na większej powierzchni.
Porzeczki w ogóle nie podlewamy obok i jest elegancko.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 726
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Borówkę można posadzić w 20 l pojemnik i zbierać co rok do 4 kg owoców jak ma się pojęcie o wzroście tego krzewu i jego wymaganiach. Borówka jest łatwa w uprawie ale nie wybacza błędów. W gruncie można jej zapewnić do 300 l i może to być nawet 70 % ziemi własnej jeżeli jest odpowiednia. Te 30 % to może być dodatek kwaśnego torfu i drobnej kory. I to borówce wystarczy ale jak ktoś ma za dużo kasy to może dać więcej.
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Da się gdzieś kupić elektrolit do akumulatora żeby zakwaszać wodę?
bociankrasna
200p
200p
Posty: 210
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

W każdym motoryzacyjnym kupisz.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

A ocet nie wystarczy?
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Kwaskiem cytrynowym zakwasisz.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Moje miały torf kwaśny i ziemię do iglaków korę sosnową . I kwitną jak oszalałe ;:215

Obrazek


Obrazek
nazw nie pamiętam ale są dobre i słodkie.

Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
karion
500p
500p
Posty: 560
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

kuneg pisze:A ocet nie wystarczy?
Orientujesz się może o ile obniży 4 łyżki stołowe na 10 litrów/konewkę ? Sprawdzałaś z testów?
Niestety wszędzie podają taki przepis ,ale nikt nie napisał o ile spada pH np z 7,5 ?
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Nie mam zielonego pojęcia. U mnie gleba dąży do 7,5 pH, więc wrzucam wszystko, co zakwasza pod borówki. Resztki po occie jabłkowym też. I spady z jabłek. I liście rabarbaru. No i nawóz do borówek, czy do iglaków. Ściółkuję kwaśnym torfem.

Mimo tych wszystkich ceregieli, gleba wokół borówek dobija czasem do 7 pH, a one i tak ładnie kwitną i owocują. Szok. :shock:
trzyary
200p
200p
Posty: 277
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

karion pisze:
kuneg pisze:A ocet nie wystarczy?
Orientujesz się może o ile obniży 4 łyżki stołowe na 10 litrów/konewkę ? Sprawdzałaś z testów?
Niestety wszędzie podają taki przepis ,ale nikt nie napisał o ile spada pH np z 7,5 ?
Woda z działki pH 7
Jak kupowałem ocet w sklepie osiedlowym półlitrowa butelka octu wystarczała na 40 litrów.
Jak kupowałem tani ocet w markecie półlitrowa butelka octu wystarczała na 20 litrów.
Albo butelki w markecie były wewnątrz mniejsze, albo było mniej octu w ocie.
Wg Internetu ocet spirytusowy spożywczy powinien mieć pH 3,0
W 2018 pomiar w domu w temperaturze 20 oC dwudrutowym pHmetrem
sklep 3,6 pH
market 4,0 pH
domowy ocet z jabłek też używałem do zakwaszania wody do podlewania borówek.
Teraz używam kwasku cytrynowego i wspomagam się kwasomierzem Helliga.
Ale jest to czasochłonna zabawa.
Buteleczka odczynnika to ok. 9 zł. Starcza na miesiąc.
Kupiłem kwasomierz do cieczy i będę nabywał doświadczeń.
typ pH-TP1 w cenie promocyjnej 29,99 zł sztuk jedna.
Jak nie będzie już promocji cena około 60 zł..
Pudełko przyszło i stoi na stole.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ile dajesz kwasku cytrynowego do wody?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”