Korzenie malin ... jak się ich pozbyć?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Korzenie malin ... jak się ich pozbyć?

Post »

Niecałe dwa lata temu zrobiłem podwyższoną grządkę (skrzynkę), na spód kartony, potem, gałęzie, inna różna materia organiczna, skoszona trawa i ziemia. Dziś pomyślałem, wzruszę trochę ziemię w skrzynce, wbijam widły i ani rusz. Zaparłem się i wyciągam masę korzeni. Wszystko w skrzyni przerośnięte korzeniami jak się domyślam, maliny. Przechodzą do Nas zza płotu od sąsiadów, a skrzynka przy płocie. Stąd pytanie do Was, czy jest jakiś sposób aby pozbyć się lub chociaż zatrzymać inwazję tych korzeni maliny?? Proszę o pomoc
Pozdrawiam
Krystian
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Korzenie malin ... jak się ich pozbyć?

Post »

Wykopać na 1,5 sztycha wąski rów i gruba folia lub blacha.
Pozdrawiam,
Tomek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Korzenie malin ... jak się ich pozbyć?

Post »

Kopałam rowek wąska łopata ( u nas mówią - drenarka) na głębokość około 40 cm, kawałki papy o takiej szerokości owijałam 3 x gruba budowlana folia, tak by papa nie miała styczności z ziemia i wkopywalam w ten rowek. Taka zapora wystawała ponad powierzchnie około 5 cm, tak by było ja widać. Sama folia ciagle mi się zwijała , musiałam użyć czegoś sztywnego. Sama papa nie może być, raz, ze szkodliwa a drugie w ziemi się rozsypie - rozpadnie. Taka prowizorka ale jakże skuteczna.
Ani jeden korzonek nie przerósł na grządki.
Zwykłym szpadlem tez można, po prostu zwyczajnie odciąć tak jak pisze massur.
Ale korzenie z grządki musisz wyciągnąć bardzo dokładnie bo malina to jak perz odrasta.
Pozdrawiam! Gienia.
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Re: Korzenie malin ... jak się ich pozbyć?

Post »

Pomysł fajny z tą folią i napiszę Wam, że już nawet odmierzałem folię dziś ... ale naszła mnie jedna wątpliwość, co z odpływaniem wody? Folia wszystko zatrzyma...
Pozdrawiam
Krystian
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Korzenie malin ... jak się ich pozbyć?

Post »

Folię dajesz tylko od boku. To będzie tak jakby ściana/zapora przeciw korzeniom malin. Dno zostawiasz bez folii.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Korzenie malin ... jak się ich pozbyć?

Post »

Musisz to dobrze przemyśleć i pokombinować, bo ja zrobiłam jeden błąd. Maliny rosły na całej szerokości ogródka przy siatce. Odgraniczyłam maliny tylko od strony grządek, nie zrobiłam tego po bokach, tam gdzie była siatka a za siatką trawnik. Korzenie wlazły w trawnik, trawnik koszony więc na nim nie wyrastały ale korzenie rozrosły się wzdłuż siatki i wlazły po bokach prościutko w grządki. Ale u Ciebie taka sytuacja nie występuje.
Pozdrawiam! Gienia.
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Re: Korzenie malin ... jak się ich pozbyć?

Post »

;:131 Nie załapałem od razu. Ale już rozumiem. Myślę, że obkopie skrzynkę rowkiem szerokości szpadla, głębokim naokoło 40 cm i dam pionowo folię. Dodatkowo wybiorę ziemię ze skrzynki i akcja pielenie. Dziękuję za pomoc ;:333
Pozdrawiam
Krystian
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”