Otoczenie sadu zywoplotem

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
maciek1234
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 mar 2020, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Otoczenie sadu zywoplotem

Post »

Witam. Czy otoczenie niewielkiego ekologicznego sadu zywoplotem z dzikiej rozy lub innego kolczastego krzewu to dobry pomysl? Czytalem rozne opinie zarowno pozytywne jak i negatywne. Zywoplot ma chronic owoce przed wscibskimi intruzami glownie od drogi, ktorzy maja ochote na cudze owoce i oslaniac teren sadu od pol nieekologicznych. Z jednej strony mam sciane sliwy tarniny i wiem, ze w sadach ekologicznych taka sciana zywoplotu ma same plusy ale co w sytuacji ogrodzenia calego sadu. Czy nie beda sie tam leglo za duzo szkodnikow (mszyce, itp) i czy nasilenie chorob grzybowych nie bedzie wieksze? Ktos ma moze jakies doswiadczenia i wiedze w tym temacie?
Przepraszam za brak PL znakow. Taka wersja Win.


Wersję należy zmienić. https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=1&t=869 / Karo :wink:
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Otoczenie sadu zywoplotem

Post »

Moim zdaniem różnorodność jest na plus, więc cokolwiek dosadzisz będzie ok, chociaż są wyjątki jak np. jałowiec ze względu na bodajże rdzę gruszy.
W zasadzie wylęgarnia mszyc nie jest zła, bo to też stołówka dla biedronek, które przy okazji może wytłuką mszyce w całym sadzie. A może mszyce będą się skupiać na różach i nie ruszą drzew.
Ja osobiście szedłbym w coś nie wymagającego opieki, czyli np. głóg, a najlepiej kilka gatunków i wymieszać, żeby było gęsto przy ziemi i w górze. Wyszukiwarka z hasłem żywopłot obronny lub żywopłot kolczasty pokazuje mnóstwo wyników. Przy okazji w żywopłocie będzie więcej stworzeń, jeży, łasic, ptaków, itp., tak więc pomysł popieram. Będzie się lęgło więcej dobrych i złych - jak nie będziesz pryskać to będzie równowaga.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21740
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Otoczenie sadu zywoplotem

Post »

U nas też mamy sporo wypowiedzi forumowiczów czyli porad z pierwszej ręki - klik
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Otoczenie sadu zywoplotem

Post »

Ja polecam żywopłot z graba.
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”