System korzeniowy czereśni

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
wojtas91
100p
100p
Posty: 113
Od: 20 paź 2007, o 13:19

System korzeniowy czereśni

Post »

Witam.
Muszę przesadzić 2 czereśnie w moim sadzie ale nie wiem jak rozrastają się korzenie (bardziej w głąb czy na szerokość). Odmiany czereśni nie znam, znam wiek około 5 lat.
Dookoła nich jest trawnik to gleba raczej sucha.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: System korzeniowy czereśni

Post »

Odmiana nie jest tak ważna jak podkładka na której jest sczepiona. Podkładka skarlająca korzeni się płycej i bardziej rozlegle. Czereśnia ptasia pewnie głębiej.

https://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/wis ... ptasia.php link
System korzeniowy rozbudowany i stosunkowo płytki (choć u dużych drzew, zwłaszcza na piaszczystym podłożu, korzenie mogą sięgać głęboko).
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
wojtas91
100p
100p
Posty: 113
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: System korzeniowy czereśni

Post »

Dzięki czereśnia przesadzona, korzenie były bardziej na boki rozłożone niż w głąb.
Powiedzcie mi jeszcze jak dbać teraz o nią aby się przyjęła do nowego miejsca?
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: System korzeniowy czereśni

Post »

Jak będzie sucho to podlewać. Poza tym należałoby się zastanowić czy nie przyciąć trochę czereśnie. System korzeniowy pewnie uległ znacznej redukcji - podobnie powinno być na górze drzewa.
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: System korzeniowy czereśni

Post »

Ten temat zawsze mnie interesował, gdyż ziemia u mnie raczej kiepska pod czereśnie i szukałem rozwiązań dla siebie. Gdzieś wyczytałem, że system korzeniowy colt leci bardziej na boki a cz. ptasiej leci w głąb. Trochę stoi to w sprzeczności z tym co było w zaprezentowanym przez BENDKOSA w opisie (system korzeniowy czereśni ptasiej jest płytki). Po co w takim razie przestrzega się przed zbyt wysokim stanem wód gruntowych, skoro korzenie cz. ptasiej lecą płytko.
wojtas91
100p
100p
Posty: 113
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: System korzeniowy czereśni

Post »

Czytałem właśnie, że trzeba przyciąć tylko nigdzie nie piszą o ile i co. Czereśnia ma jakieś 5m wysokości
Dodaje zdjęcie tej czereśni może ktoś rozeznany w temacie pomoże w przycięciu. Zależałoby mi skrócenie jej dość mocno na wysokość.
Nie zwracajcie uwagi na leżącą gruszkę :wink:

Obrazek
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: System korzeniowy czereśni

Post »

Może w tej sytuacji warto rozważyć usunięcie jednego prowadnika i skrócenie drugiego na dwóch trzecich wysokości przy rozgałęzieniu.
Obowiązkowo zasmarować rany - pestkowe szczególnie wrażliwe.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: System korzeniowy czereśni

Post »

Wojtas, trzeba przyciąć, zrównoważyć wielkość systemu korzeniowego w stosunku do korony. W tej chwili system korzeniowy jest niewydolny jeśli chodzi o potrzeby pokarmowe drzewka.. Jeśli okroiłeś o 40% korzenie to tyle samo trzeba zmniejszyć koronę. Podejdź do tego zdroworozsądkowo i konieczne jakieś ogrodnicze smarowidło. No i jeszcze powinieneś co najmniej dwa albo nawet trzy solidne paliki wbić i drzewko przywiązać w ten sposób by z którejkolwiek strony wiatr by nie wiał to go nie pochyli ani nie przewróci.. To są duże drzewka i po przesadzeniu byle wichura może je powalić.
Pozdrawiam! Gienia.
wojtas91
100p
100p
Posty: 113
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: System korzeniowy czereśni

Post »

Czy moglibyście zaznaczyć na tym zdjęciu gdzie dokładnie zrobić cięcie? Nie chce nic spartolic.


Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: System korzeniowy czereśni

Post »

Oooo, nie :D :wink:, jak nie stoję pod drzewkiem to ze zdjęcia nie potrafię, fotek tez nie umiem obrabiać na kompie. Jedno jest pewne, wszystkie gałązki okaleczone, nadłamane muszą być wycięte. Mówiłeś, że chcesz je skrócić. Jeden przewodnik wywalić ?, no niekoniecznie ale wierzchołki bym obcięła u obydwóch, po dwie koronki od góry, te drobne nisko rosnące gałązki skierowane na podjazd też - będą z czasem bardzo przeszkadzać, nawet porysować karoserię. Widzę gałąź, idzie pionowo w górę, z miejsca gdzie rozchodzą się przewodniki, całkiem bym wycięła, Nie widzę dokładnie, ale chyba jakiś konar z przewodnika po prawej wchodzi w środek korony, tego też bym się pozbyła - chyba, że to tylko na fotce tak wygląda.. Jejku, Wojtas, zaznaczam, nie jestem fachowcem tylko praktykiem i lepiej niech się wypowie spec w tym temacie i mnie poprawi. Zastanawiam się też czy warto troszkę skrócić gałęzie. Tam na pewno jest mnóstwo pąków kwiatowych. Jeśli nie skrócisz i zawiążą się owoce, czereśnie je i tak zrzuci, bo osłabiona ich nie wykarmi,
I koniecznie rany zasmaruj maścią, albo emulsją z topsinem bądź miedzianem.
Pozdrawiam! Gienia.
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: System korzeniowy czereśni

Post »

Trudno jest doradzić jak ciąć na podstawie zdjęcia - łatwo o pomyłkę i dlatego niewielu się podejmuje.
Możesz ponownie opisać swój problem we właściwym temacie:
Czereśnia - cięcie

Tam znajdziesz kilku fachowców, którzy na pewno ci dobrze doradzą.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”