Zakładanie sadu owocowego, dobieranie odmian

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
tomek89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakładanie sadu owocowego, dobieranie odmian

Post »

Witam jestem z okolic Kołobrzegu. na mojej 17 arowej działce rolnej w klasie 4b chciałem założyć sad naokoło 5 arach.
Wstępnie już wybrałem gatunki roślin tylko chciałem się upewnić czy te gatunki nawzajem się zapylą.
1.Jabłonie
Podkładki P14 i M26
-James Grieve
-Oliwka Żółta
-Szampion
-Lobo
-Malinowa Oberlandzka
-Delikates
-Koksa pom.
-Gloster

Chciałbym żeby te gatunki wzajemnie się zapylały, tak żeby na każdym drzewie były owoce. Czy to jest możliwe?
Mam jeszcze parę pytań dotyczących grusz,czereśni,wiśni,śliw,moreli,brzoskwiń i nektarynek. Ale to jak się uporam z jabłoniami.
Bardzo proszę o pomoc, ewentualnie korektę odmian.
tomek89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

Nikt mi nie pomoże? To powiedzcie chociaż jak to jest z zapylaczami np:
Jabłoń A (Szampion)-Zapylacze: Delikates, Discovery, Gloster, Golden Delicious, Idared, James Grieve, Lobo, McIntosh, Spartan,
Więc Szampion zapyla np. Delikates
Jabłoń B (Delikates)-Zapylacze: James Grieve, Wealthy, Golden Delicious, Idared, Jonathan, Spartan,
A więc Delikates zapyla np. James Grive
Jabłoń C (James Grieve)-Oliwka Żółta, Idared, Delikates, Lobo, Szampion, Elstar, Gloster, Golden Delicious, Jonathan, Koksa pom.
a James Grieve mogą zapylać Szampion i Delikates.
To tylko przykład.
Powiedzcie proszę czy to na tym polega? Mogą być takie połączenie odmian?
Z poniższych stronek brałem info na temat zapylaczy.

http://poradnikogrodniczy.pl/jablonie.php
http://www.sadownictwo.com.pl/
tomek89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

Myślałem że po to właśnie zakłada się tematy...Żeby ktoś komuś pomógł w jakieś sprawie. Widze że forumowicze totalnie mają zlewke na nowych... no cóż :(
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

Nie pyszczyć, nie pyszczyć - sadownicy to mają do siebie że są w sadach, nie w komputerach...

A może by tak poczekać na odpowiedź?
Bo po tym komentarzu - nawet ja nie mam ochoty gadać ;:224
Warto nawet poczytać forum wyobraź sobie - kto czyta nie błądzi; nie pierwszy pytasz, odpowiedzi już tu są. Pytanie konkretne, z pamięci głupio odpowiedzieć bo a nuż się człek pomyli - warto sprawdzić.

Poważnie: sam sobie odpowiedziałeś - masz czym zapylić, w istocie masz w tym zestawie parę bardzo dobrych zapylaczy: Oliwka, Koksa, Gloster; James Grieve jest przeceniany ale kwiatów ma sporo, Malinowa też dobra. Zawsze możesz sobie dodać jeszcze jakiś dobry zapylacz "uniwersalny" - Antonówka, Golden, etc. Co smakuje.

Co do korekty - dwie kwestie:
Lubisz Glostera? Ja nie.
Za Lobo będziesz ganiał z opryskiwaczem jak najęty (antyreklamuję Marolex?) :D

Przemyśl parę rzeczy. Do wiosny masz czas.
tomek89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

Przepraszać :wink:
dlaczego do wiosny? Chciałem jesienią nasadzenia robić. Jesień to zła pora?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

Zawsze radze wiosna, bo tak wolę. Jabłonki można jesienią bez ryzyka, ale np. czereśni nie radzę. A poza tym - to nie 10.000 drzew na ha, żeby się z wiosną nie zdążyło :D
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

tomek89 pisze:....Chciałbym żeby te gatunki wzajemnie się zapylały, tak żeby na każdym drzewie były owoce. Czy to jest możliwe?...
tomek89 pisze:...Jabłoń A (Szampion)-Zapylacze: Delikates, Discovery, Gloster, Golden Delicious, Idared, James Grieve, Lobo, McIntosh, Spartan,
Więc Szampion zapyla np. Delikates
Jabłoń B (Delikates)-Zapylacze: James Grieve, Wealthy, Golden Delicious, Idared, Jonathan, Spartan,
A więc Delikates zapyla np. James Grive
Jabłoń C (James Grieve)-Oliwka Żółta, Idared, Delikates, Lobo, Szampion, Elstar, Gloster, Golden Delicious, Jonathan, Koksa pom.
a James Grieve mogą zapylać Szampion i Delikates...
Ja (licząc na Twoją inteligencję) doszedłem do takiego samego wniosku jak kolega Rossynant:
Rossynant pisze:...Poważnie: sam sobie odpowiedziałeś ...
- uważałem, że odpowiedź jest raczej zbędna... podobnie jak korekta odmian - bo te dobrane są prawidłowo. Czasem po prostu bywa tak, że pomoc jest zbyteczna - bo i niekonieczna. Co najwyżej można dyskutować na temat wyboru odmiany 'Lobo' - ale jeśli jesteś zwolennikiem smaku tych jabłek (a sporo osób je lubi) to podatność na choroby nie będzie aż tak przeszkadzała.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
tomek89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lip 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

ok dzięki wielkie :) teraz już będę wiedział o co chodzi. Niestety na architekturze krajobrazu nie miałem sadownictwa w co bardzo ubolewam... :(
Pozdrawiam i gorąco dziękuje i przepraszam za moją niecierpliwość.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

Zwróć uwagę na to,ile tych jabłek będziesz w stanie zjeść.Bo na pewno ich nie sprzedasz.Obdarować znajomych możesz raz,za drugim razem będziesz musiał im kupić cukier.
A wywalanie dużych drzew,to ciężka praca.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

Gloster jest pyszny pod koniec grudnia. Wtedy nabiera słodyczy. Wadą jest to, że owocuje przemiennie.
Tomek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

mirzan pisze:Zwróć uwagę na to,ile tych jabłek będziesz w stanie zjeść.Bo na pewno ich nie sprzedasz.Obdarować znajomych możesz raz,za drugim razem będziesz musiał im kupić cukier.
...
Bardzo słuszna uwaga - szczególnie to ostatnie zdanie (z cukrem) bardzo mi się podoba :D To prawda - ilość drzew do uprawy na działce , w ogrodzie należy dobrać głownie pod ilość konsumentów tychże owoców... z reguły dla rodziny wystarczy 4-6 jabłonek... jeżeli nastawiamy się na przetwory - dodatkowo 2-5 drzewka odmian przetwórczych. I to wystarczy w zupełności... Lepiej wykorzystać powierzchnię "wielogatunkowo"... jeżeli rośliny sadownicze to i drzewa i krzewy... różne odmiany, o różnych porach dojrzewania. Tak, żeby można było cieszyć się własnymi owocami przez możliwie jak najdłuższy okres czasu...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
DarekRz

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

Tak, tak - też to mam, z tą konsumpcją :) Na szczęście naumiałem sie przetwarzać nadwyżki jabłek w przetwory płynne (wina cydry) - tych nigdy za wiele a i obdarować nimi można znajomych w każdej ilości :wink: Do tych celów polecam szczególnie z odmian letnich - ananas berżenicki, z jesiennych - renetę muskatową.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie sadu wieloowocowego

Post »

Darku, podziel się z nami winiarskim doświadczeniem!
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=45345

Właśnie dyskusja się toczy, a nader na czasie. Sam chcę coś nastawić, lata minęły, pamięć odświeżyć zda się :D
;:126
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”