Rdza i inne choroby gruszy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Pytałeś od kiedy te grusze tak stoją zadołowane ? Od zeszłej jesieni? Nie dość, ze maja okrojony system korzeniowy to bez dokarmiania, bez możliwości rozrostu i regeneracji korzeni, - a od korzeni musza zacząć by potem ruszyć z korona. One wegetują w tym byle jakim kamienistym podłożu .
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Ale u mnie nie wegetują bo wsadziłem je do dobrej ziemi. Kupiłem 2 grusze i obydwie posadziłem jednocześnie do tego samego podłoża. Konferenecja wygląda tak jak na zdjęciu a druga pięknie się rozwija.
Poza tym żeby zregenerowac korzenie muszą mieć budulec. Bez liści co one mają wyprodukować jeśli fotosynteza prawie nie zachodzi?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

No i jest zagwozdka! Twierdzisz, że, by korzenie urosły - potrzebne liście, a ja myślę, źe raczej odwrotnie. By liście się pokazały to niezbędne są korzenie. Na świeżo posadzonym drzewku , przy mocno okrojonym systemie korzeniowym (bo nawet i 40%), czyli niezbyt wydolnym pojawia się listki ale tylko na tyle ile jest zapasu pokarmu w samym drzewku. By pojawiły się ładne przyrosty, drzewko musi się najpierw ukorzenić.
Mam nadzieję, że ta druga Konferencja u Ciebie ruszy z kopyta w przyszłym sezonie i dogoni tę pierwsza. Jeśli nie, to się jej pozbądź, szkoda się bawić z cherlakiem. Miałam taki problem w Polsce na działce z Bonkreta, czekałam 2 lata i doszłam do wniosku, że coś jej to miejsce chyba nie odpowiada. Chciałam przesadzić, no bo to był ciągle "patyk" z czterema małymi gałązkami z marnymi listkami i zero przyrostów, po wykopaniu okazało się, że oprócz jednego, grubszego i krótkiego korzenia, praktycznie nie ma wcale drobnych korzonków, wywaliłam.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Chodzi mi też o to że ta moja druga grusza która rośnie to NIE Konferencja. A te w sklepie na zdjęciu to Konferencje. I w związku z tym moje pytanie mam czy z tą odmianą jest coś nie tak? W takie przypadki to nie wierzę. A na zdjęciu moja Konferencja dla porównania:


Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

No i wypisz, wymaluj moja Bonkreta sprzed lat na Twoim zdjęciu! Czyli nie zależy to od odmiany, bo są różne .
Pozdrawiam! Gienia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Nie mogę edytować poprzedniego postu. Tak z ciekawości się spytam, pamiętasz jak wyglądały korzenie tej gruszy gdy ja sadziłeś, dobrze ukorzenione , czy raczej ubogie ? Miały jakieś guzy? A może już całkiem były wysuszone i nawet moczenie nie pomogło?
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

toolpusher pisze:Bez liści co one mają wyprodukować jeśli fotosynteza prawie nie zachodzi?
Mają zapasy, a tak wyglądają jeśli się za mało udepcze ziemię wokół korzeni lub nie dość przytnie po sadzeniu.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

gienia1230 pisze:Nie mogę edytować poprzedniego postu. Tak z ciekawości się spytam, pamiętasz jak wyglądały korzenie tej gruszy gdy ja sadziłeś, dobrze ukorzenione , czy raczej ubogie ? Miały jakieś guzy? A może już całkiem były wysuszone i nawet moczenie nie pomogło?
Guzy raczej nie bo by mi się rzuciło w oczy. Co do korzenia to pewnie jak najbardziej bo były kupowane przez internet.
maryann pisze:
toolpusher pisze:Bez liści co one mają wyprodukować jeśli fotosynteza prawie nie zachodzi?
Mają zapasy, a tak wyglądają jeśli się za mało udepcze ziemię wokół korzeni lub nie dość przytnie po sadzeniu.
To jest okulant więc nie było co przycinać. Co do udeptywania nie powiem na 100% ale staram się zawsze to robić.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Okulant też się przycina. Udeptać trzeba, ale nie robię tego za mocno. Jeśli drzewko ma mnóstwo drobnych, (a bardzo potrzebnych) korzonków, to boję się , że takie bardzo mocne udeptywanie je poodrywa. Ja je zamulam, układam w dołku, obcinam te które się zaginaja, zasypuję stopniowo bardzo miałka ziemia i zalewam woda, tak by dokładnie ziemia oblepiła wszystkie korzonki, na powierzchni przydeptuję ale nie za mocno, nie skaczę jak inni wokół drzewka
- co widziałam na własne oczy , robię misę , podlewam, wbijam palik, przywiazuję i gotowe. Okulant ( drzewko) nie może się chwiać. Oczywiście musimy to robić we dwie osoby, bo ja się bawię na kolanach przy korzeniu a druga osoba musi trzymać drzewko w pionie. :) :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Robię podobnie jak Ty. Dlatego mi się wydaje, że nie tu leży pies pogrzebany tylko w innej części ogrodu :D
infantasy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 1 cze 2015, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Gruszka

Post »

Odkąd posadziłem dwie gruszki (2 i 3 lata) wciąż włazi na nie jakieś świństwo. Rdzawe plamy + jakieś dziwne wykwity na liściach. Nie pryskałem chemią tylko gnojówką z pokrzyw oraz ze skrzypu. Niestety to nie pomaga. Widzę, że drzewa mają dużą ochotę do owocowania, ale te owoce się nie utrzymują. Jak z tym walczyć?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Gruszka

Post »

Powariowaliście wszyscy z tą gnojówką pokrzywową. ;:124 . Niedługo pewnie będzie i raka leczyć. Rdza gruszy. Info dostępne w

w watku - Rdza gruszy/K
Awatar użytkownika
Grzegorz-RODOS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 wrz 2019, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Witam,
U mnie z kolei oprócz rdzy pojawiły się jakieś czarne a'la gąsienice.
Pomoże ktoś w identyfikacji ...

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”