Grusza - podcięcie,cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Wala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 paź 2006, o 10:20

Grusza - podcięcie,cięcie

Post »

Witam wszystkich! Na swojej działce mam około 50-60 letnią dziką gruszę, którą chcę zachować, ale niestety jej konary niektóre przynajmniej są ponadłamywane - nie wyglada to ładnie. Mam pytanie, jak ją prawidłowo przyciąć, żeby odzyskała swój urok i żeby jednocześnie jej nie skrzywdzić.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Przyszły budowniczy.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Grusza - cięcie

Post »

Witajcie. Kupiłem niedawno działkę i mam na niej ogromną gruszę. Ok 14m i srednica pnia na dole ok 1,5m. Proszę pomóżcie jak ją sciąć? Posiadam piłę spalinową ale nie wiem jak podejść do tematu.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Czemu chcesz ścinać tak duże drzewo? Jeśli konieczne należy zaciąć możliwie nisko klin i ściąć, stalinówką spokojnie sobie poradzisz. :D
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Post »

Muszę je ściąć ponieważ na wysokości ok 1,8m jest w niej dziura. Obawiam się aby nie złamała się podczas wichury a problem w ścięciu jest taki, że stoi pomiędzy dwoma altanami (między innymi moją : ) )
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5425
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

To może zacznij od ścinania konarów? :roll:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

W takiej sytuacjo zdecydowanie od ścinania konarów od góry w dół i tak samo po kawałkach trzeba ściąć pień od góry w dół. :D
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Post »

Dziękuje za odpowiedzi, po niedzieli będe próbował albo się uda albo to był mój ostatni post :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Od góry nie proponuję w powietrzu Ciąć stalinówką zbyt niebezpieczne jeśli się tego nie robiło wcześniej kilkadziesiąt razy.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7441
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

hola, hola Brauniak, potrzebna Ci będzie pomoc kogoś silnego i ewentualnie jakieś liny lub długie powrozy, nawet do piły potrzebna Ci jakaś lina, by ją spuścić w dól, sam nie porywaj się z motyką na słońce. Trzeba to przemyśleć, czy nie zacząć jedną stroną gruszy od dołu, ale obcinać tak konary by zostawały knyple na których mógłbyś swobodnie usiaść. Tak obcinaliśmy ogromnego dęba nad domem. Nawet nie cały ale po kawałku konara spuszczaliśmy powoli na linach, trzeba było bardzo uważać by nie uszkodzić dachu (było czterech silnych meżczyzn) i szybko ten odcięty kawałek uprzątało się spod drzewa, bo było potrzebne pole manewru. Jeżeli zaczniesz od góry, to te odcięte konary powieszą się na tych niżej położonych i to może być niebezpieczne.
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Post »

Gieniu masz racje, zacznę ścinać gałęzie a dopiero później cały pień. Trochę się obawiam o altany... :(
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7441
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Gdy obcinaliśmy tego dęba, na dachu stał syn z osęką i powoli odpychał z nad dachu opuszczany konar. Chyba że masz znajomości w straży pożarnej i mają taki samochód z wysięgnikiem (koszem).
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5425
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Dziś wieczorem wraca Aguskac - jej mąż naścinał trochę drzew. Powiem jej, żeby tu zajrzała i coś może podpowie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”