Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 31  
Autor Wiadomość
garom
 Tytuł: Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.
PostNapisane: 24 mar 2020, o 10:29 
1000p
1000p

1 szt.
Dostałem ofertę z pewnej szkółki w Pniewach i zamówiłem (dostawa w przyszłym tygodniu) grusze: Bera Hardenponta Zimowa, Jaśniepańska (synonim Esperena Pańska) i brzoskwinię Flamin Fury. Brzoskwinia jest niedoprecyzowana czy to klon owocujący w lipcu czy w sierpniu. W necie opisywane są dwie takie pory owocowania. Gruszka Bera Hardenponta pochodzi z niemieckiej szkółki, natomiast ewentualna Esperena ma mniej pewne niż niemieckie pochodzenie więc muszę obserwować przez najbliższe lata czy jest to oryginalna Esperena. Obydwie gruszki są szczepione na pigwie więc powniny wcześnie zaowocować. :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

garom
PostNapisane: 25 mar 2020, o 14:33 
1000p
1000p

1 szt.
Uzupełniłem zamówienie w szkółce w Pniewach o jabłoń Bochowskie. Z informacji od szkółkarza wynika,że ma średnie jabłka dojrzewające w sierpniu niezbyt twarde, zielonożółtą skórkę z niewielkim rumieńcem. Zobaczymy jaka będzie jak już do mnie dotrze (wysyłka we wtorek) i zacznie kiedyś owocować. :wink:

ands
PostNapisane: 25 mar 2020, o 20:01 
100p
100p

1 szt.
A zapytam tak z ciekawości - to ile odmian jabłoni Twoja kolekcja obejmuje na dzień dzisiejszy?

garom
PostNapisane: 25 mar 2020, o 21:28 
1000p
1000p

1 szt.
Na ten moment mam 179 odmian jabłoni. Jak dotrze do mnie odmiana Bochowskie w przyszłym tygodniu będzie 180. Na jesień przybędzie jeszcze 35 (jeśli przyjmą się wszystkie zaszczepione zrazy). W przyszłym roku planuję jeszcze sprowadzić do szczepienia co najmniej 22 odmiany. Najprawdopodobniej będzie to 22, chyba, że jakaś odmiana z zaplanowanych na 2021 rok szczepień grusz, brzoskwiń lub czereśni się nie przyjmie lub nie dotrą do mnie zrazy tych odmian z w/w gatunków. To wtedy przybędzie mi trochę więcej jabłoni i będzie to już pełny zestaw tego gatunku . :)

garom
PostNapisane: 26 mar 2020, o 17:55 
1000p
1000p

1 szt.
Dzisiaj praktycznie zakończyłem zimowo-wiosenne przycinanie drzew. 10 czereśni 4,5 letnich zostało dosyć silnie skrócone. Docelowo będą prowadzone do wysokości 3-3,5 metra pomimo tego,że są szczepione na Colcie. To ze względu na zabezpieczenie nie przed ptakami i ewentualne opryski. Z cięcia pozostała mi tylko kosmetyka na brzoskwiniach i po zabawie. :wink:

kalenia
PostNapisane: 26 mar 2020, o 22:31 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
garom napisał(a):
No cóż, wymagania które stawiasz śliwkom są trudne do spełnienia (prawie wszystkie odmiany są słodkie). Kwaśne lub kwaskowate to grupa mirabelek, ale one przylegaj mocno do pestek. Podobno Miragrande jest słodsza i mniej przylega ale ja jej nie mam więc mogę się mylić. Z moich odmian , które już owocowały takie w przybliżeniu kryteria może spełnić Cacańska Rana ( ale po przetrzymaniu na drzewie też jest słodka) ewentualnie Cacańska Lepotica albo Cacańska Nabolja ( z tym,że Nabolji nie mam więc ta opinia to tylko z opisu tej odmiany ). :)

Poplątanie z pomieszaniem. Uprzejmię donoszę : mirabelki to Prunus domestica subsp.syriaca / podgatunek śliwy domowej/. Owoce dosyć drobne, o miązszu b.słodkim, odchodzącym od pestki. Najbardziej znana to Mirabelka z Nancy; nowsze Bellamira itp. Śliwy nie odchodzące od pestki to ałycze - Prunus cerasifera. Popularna podkładka , drobne owoce, na ogół żółte, kwaśne.Są wyselekcjonowane odmiany o większych owocach np. Golden Sphere czy Unica / purpurowy miąższ i nawet prawie słodka, ale dalej nie odchodzi od pestki/. Inny spotykany gatunek to Prunus insititia /Zibarte/, jej forma St.Julien / Julianka czasami używana na podkładki/. Te pierwsze dwie grupy śliw są notorycznie mylone w kraju.
Gratuluję samozaparcia w tworzeniu kolekcji !

garom
PostNapisane: 27 mar 2020, o 13:20 
1000p
1000p

1 szt.
Etap kalusowania drugiego rzutu szczepienia zakończony, Sadzonki poszły do budynku gospodarczego gdzie dołączyły do pierwszego rzutu szczepień. Po świętach pójdą do gruntu i zobaczymy, ktore sie przyjęły. Na niektórych już znać pewne oznaki życia, ale zobaczymy. :)

KamilK02
PostNapisane: 27 mar 2020, o 15:48 
500p
500p

0 szt.
garom Katastrofa się stała :( Kot, albo kury złamały mi przyrost Kalwili czerwonej jesiennej :evil: został kikut 7mm chyba bez pąków, mam nadzieję, że na tarczce okulizacyjnej są pąki spiące, teraz tylko pozostaje czekać co wybije odmiana szlachetna, czy podkładka, bo z paka głównego przed złamaniem zaczęły się listki wychylać....

garom
PostNapisane: 27 mar 2020, o 16:11 
1000p
1000p

1 szt.
No kurcze szkoda, ale jakby co to na jakiś zrazik w przyszłym roku możesz liczyć. :wink: Ja czekam na pierwsze kwiaty i owoce z moich Kalwili, zobaczymy jak będzie .. . :)

KamilK02
PostNapisane: 27 mar 2020, o 17:12 
500p
500p

0 szt.
;:oj Było by super. I był bym dozgonnie wdzięczny. Na razie tylko czekać zostaje.

garom
PostNapisane: 27 mar 2020, o 19:02 
1000p
1000p

1 szt.
Spokojnie, przypomnij mi się w tej kwestii pod koniec roku bym Ci zarezerwował zrazy. :)

garom
PostNapisane: 29 mar 2020, o 14:20 
1000p
1000p

1 szt.
Pierwszy etap rozmnażania (metodą na szafie) winorośli Einset Sedless zakończony . Kalusowanie cienkich sztobrów (3-4 mm grubości) zakończyło się sukcesem, z 7 sztuk, po 2 tygodniach 2 sztuki maja korzonki a 4 kalus. Jedynie jedna sztuka padła, ale była z nich najcieńsza (miała tak ze 2 mm grubości). Teraz te zakalusowane sztuki poszły do 3 doniczek i na parapet w oknie ze wschodnio-południową wystawą. Od piątku gdy były wsadzone jedna sztuka już wypuszcza pąka, a 2 mają objawy jakby też lekko nabrzmiały. Temperatura pomieszczenia to 24 stopnie. Potrzebna i jest jedna sadzonka, jeśli będzie ich więcej to pójdą do rodziny i znajomych. :)

andzia458
PostNapisane: 29 mar 2020, o 23:15 
500p
500p

1 szt.
Na sadownictwie nie znam się w ogóle... Dopiero zaczynam i pomyślałam, że zapytam u Ciebie w wątku..
Jak jest z podlewaniem młodych drzewek? Jesienią posadziłam kilkanaście sztuk, mieszkam na totalnym piaszczysku i np. w sezonie warzywo podlewam 2x dziennie, żeby gleba miała wilgoć. Mogłabym prosić o jakieś rady na teraz...?
Czekam na nowy sekator i we wtorek planuję zrobić cięcie...

garom
PostNapisane: 30 mar 2020, o 10:25 
1000p
1000p

1 szt.
Witaj andzia458, u mnie jest gleba gliniasta, ale działka jest w rejonie szkód górniczych z kopalnie węgla brunatnego w Bełchatowie więc od 2 lat mam w sezonie totalną suszę. Dlatego podlewam latem 2-3 razy w tygodniu młode drzewka, a starsze raz na tydzień bo bez tego by wszystko szlag trafił. W Twoim przypadku biorąc pod uwagę,że masz piach te podlewanie winno być równie częste (ale pamiętaj ,że co najmniej wiadro czyli 10 litrów każde podlewanie by woda dotarła do wszystkich korzeni). Oczywiście ta częstotliwość podlewania to tak w przybliżeniu bo jak zaobserwujesz ,że jest za dużo to zmniejszysz, a jak odwrotnie to niestety trzeba podlewać bo bez tego rośliny mogą nie przeżyć. Życzę Ci powodzenia w uprawie i obfitych plonów. :)

andzia458
PostNapisane: 30 mar 2020, o 11:22 
500p
500p

1 szt.
Napisałeś, że podlewasz latem... Czyli teraz jeszcze nie ma potrzeby? Dwa drzewka mi uschły kilka lat temu więc nie chciałabym powtórki. ;:223
Podpowiesz też coś w kwestii nawożenia? Mam saletrę amonową, dolomit ale pewnie jeszcze coś wieloskładnikowego by się przydało, bo podczas sadzenia w dołek poszło tylko trochęgranulowanego obornika bydlęcego.

garom
PostNapisane: 30 mar 2020, o 16:04 
1000p
1000p

1 szt.
W tym roku już podlewałem 2 razy bo u mnie jest sucho, ale na razie tylko jesienne i wiosenne nasadzenia. Ja stosuję z nawozów pod drzewka azofoskę (wieloskładnikowy) i polifoske lub saletrę amonową. W tym roku pójdzie polifoska 8 a potem azofoska. Czekam teraz z nawożeniem na opady by mi od razu podlało. Z reguły nawożę drzewka pod koniec marca i pod koniec kwietnia, ale teraz nie mam jak podsypać bo znowu mam Saharę. Przy najbliższej okazji (opadzie) pójdzie polifoska. Oprócz tego mam w sezonie pod drzewka florovit uniwersalny (pod nowe nasadzenia) i wszystkie nawozy z makro i mikropierwiastkami w płynie by w razie czego prysnąć interwencyjnie w razie niedoboru (taka przydomowa apteczka). W ubiegłym roku np. musiałem interwencyjnie prysnąć jedną śliwkę w lipcu bo miała niedobór fosforu. Oczywiście pod borówki i winoroślą stosuje inne nawozy. :)

garom
PostNapisane: 1 kwi 2020, o 14:41 
1000p
1000p

1 szt.
Przesyłka dotarła, a w niej jabłoń Bochowskie, gruszka Bera Hardenponta i brzoskwinia Flamin Fury. Miała być jeszcze gruszka Esperena (Jaśniepańska) ale teraz jest niedostateczna. Dopiero na jesień będzie ją można nabyć. Zamówię na jesień tę gruszkę wraz z jabłoniami Early Victoria i Benedictin (jeśli będą dostępne). W gratisie dostałem jabłoń rajska Dolgo i nie za bardzo wiem co z tym fantem zrobić... ? Drzewka posadzone i podlane teraz czekam tylko na dostawę kurierem nawozu w płynie (florovit uniwersalny 20 l) bo zaczyna być problem z nawozami, nie wszystkie są teraz dostepne, a będę go sporo potrzebował pod winorośle i nowe nasadzenia. :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 515 ]  Idź do strony nr...        1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 31  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: bendkos, jurek16a, sajko71 i 83 gości