Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Problem z ziemią u mnie jest ten,że albo musiałbym te kilka taczek komuś podprowadzić z pola albo wykopać sobie dziurę w podwórku (a ziemia mocno gliniasta), więc biorę na obsypanie drzewek i krzewów ziemię bez uprowadzania i bez gliny oraz dziury w placu... . :wink:
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

No i nowe odmiany winorośli posadzone: Sofia, Szarada, Krasa Bałok , Aidar, Alladin,Kleopatra,Furor ,Ajuta, Rembo ,Indiana, Faeton,Rodniczok ,Ferdynand ,Nelson ,Kolumb, Helena,Dikson ,Czarny Hrustal , Tiulpan ,Margarita, Sindi, Marsielo, Sensacja, Fartowyj,Konsuł,Biestiaszczij, Owacja, Armani,Typ Izjuminki,Century, Getman,Hameleon, Złato, Andriusza. W życiu się tak nie nakląłem jak dzisiaj :wink: bo wiało,że łeb chciało urwać więc od razu przy sadzeniu musiałem wiązać. A jak tylko skończyłem około 17 to wiatr ustał. :?: Biorąc pod uwagę wcześniejsze perypetie z ziemią ogrodniczą to miałem niezły bajzel. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Profilaktyczny (przed kwitnieniem) oprysk na mączniaki winorośli zrobiony (drugi będzie po kwitnieniu), wczoraj był Topas (mączniak prawdziwy) a dzisiaj Amistar Opti (mączniak rzekomy). Dodatkowo grusze dostały Zato (po raz drugi i ostatni ) na rdzę gruszy i parcha. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

No i musiałem podlać borówki, bo chociaz prognozy w ostatnim tygodniu zapowiadały u mnie prawie codziennie deszcz to i tak suma opadów z ostatniego tygodnia wyniosła 0 mm. :?: Co prawda na najbliższy tydzień zapowiadają podobnie, a nawet opady powyżej 10 mm dziennie wraz z burzami ale postanowiłem nie czekać i zasilić wodą te moje borówki. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Wczoraj przypadało i to tak jak nie padało od 3 lat, w sumie spadło 36 mm deszczu. To więcej niż w sumie przez 6 miesięcy od Nowego Roku. jedynie co można zarzucić to fakt,że opad był gwałtowny przez co więcej wody spłynęło niż wsiąkło, ale nie ma co narzekać bo taki deszcz to teraz wyjątek. Drzewka i krzewy odżyły od razu widać ,że biorą się za rośnięcie. Nawet Bera Hardenponta (ta ułamana przez wichurę) wypuszcza nowe listki. :)
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom pisze:Profilaktyczny (przed kwitnieniem) oprysk na mączniaki winorośli zrobiony (drugi będzie po kwitnieniu), wczoraj był Topas (mączniak prawdziwy) a dzisiaj Amistar Opti (mączniak rzekomy). Dodatkowo grusze dostały Zato (po raz drugi i ostatni ) na rdzę gruszy i parcha. :)
Cześć Roman amistar-opti jest na oba maczniaki.
Fajne odmiany posadziłeś widzę że od szkółkarza Jacka.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Dzięki za podpowiedz bo nie wiedziałem ( z sąsiedniego forum miałem info,że na mp Topsin albo np. Topas a na mrz Amistar Opti więc poszedł podwójny zabieg). Tak odmiany są od Jacka. :) Niestety część szczepionych zrazów mi nie ruszy bo ten czarny s....., podrył mi 2 rzędy w zrażniaku pod nowymi odmianami. Do tej pory nie było tego widać ale po tej ulewie sprzed 2 dni ziemia się pod nimi częściowo zapadła. Będę jeszcze próbował je potrzymać może się zregenerują , ale teraz już nic nie mogę zrobić. W przyszłym roku muszę to zrobić inaczej, bo skurczybyk jest pod ochroną. Wykopię rzędy w zrażniaku na dwa szpadle głębokie i szerokie włożę w nie siatkę na krety iwsyppię z powrotem ziemię i dopiero wtedy wsadzę tam zaszczepione sadzonki.
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Tu masz mały watek
http://www.winogrona.org/forum/choroby- ... 13-30.html
A skąd miałeś szczepione zrazy, sam szczepiłeś.?
Kret patyków nie zjadł, na Twoim miejscu tu gdzie pszeszedl spróbował bym tylko podogniatać ziemię ta żeby dobrze dolegała do sztobra żeby nie było wolnych przestrzeni przy stopce sztobra.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Kurakao napisał :
Tu masz mały watek
http://www.winogrona.org/forum/choroby- ... 13-30.html
A skąd miałeś szczepione zrazy, sam szczepiłeś.?
Kret patyków nie zjadł, na Twoim miejscu tu gdzie pszeszedl spróbował bym tylko podogniatać ziemię ta żeby dobrze dolegała do sztobra żeby nie było wolnych przestrzeni przy stopce sztobra.
Dzięki bardzo za wskazanie linka. Co do kreta to załatwił mi zaszczepione sadzonki drzew owocowych. Liczę na to,że ubicie ziemi (co stosuje zawsze po takiej wizycie i ewentualne zadanie karbidu jeśli uda mi się znaleźć kanał poprawi kondycję i w końcu wystartują. Jednak w opisywanej aktualnie sytuacji nie miałem widocznych kretowin, wybrzuszeń ziemi itd, Dopiero silny opad deszczu ujawnił zapadnięcie się całego fragmentu zrazniaka, który wcześniej był przeze mnie monitorowany i udeptywany tak na wszelki wypadek. Zrazy do szczepień mam dzięki uprzejmości koleżanek i kolegów z forum oraz dzięki umowie z Ogrodem Botanicznym PAN w Powsinie. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Plan był taki by w weekend podlać po raz pierwszy nowe sadzonki winorosli Florovitem, a nowe sadzonki drzewek opryskać Nitromagiem. No i na planie się skończyło bo leje praktycznie codziennie i nie mogę przesadzać z wodą u winorosli, a oprysk dolistny zostanie natychmiast spłukany. Trzeba więc poczekać na jakieś okno pogodowe i wtedy zaatakować bo czerwiec się kończy a potem będzie już za późno. :wink:
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Bardzo zazdroszczę Ci tego deszczu.
U mnie w zachodniej Wielkopolsce nadal sucho.
Piszesz, że krecik załatwił kilka młodych, świeżo szczepionych drzewek.
Nie chciałbym być złym prorokiem, ale jeśli to karczownik, to przerąbane.
Od 25 lat się z nimi męczę.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

U mnie to raczej (i na szczęście) kret niż karczownik, bo czasem jest widziany jak pomyka po powierzchni, a obydwaj z karczownikiem by się nie tolerowali w tym samym miejscu (chyba). Ja na wiosnę tak miałem, od początku marca gdzieś mniej więcej do końca maja to prawie nic nie padało. U Ciebie też w końcu opad dotrze bo ostatnio jest pod tym względem coraz lepiej. :)
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Gdyby był karczownik to młode drzewka zwłaszcza gruszki i jabłonie od spodu wyglądały by jak zatemperowany ołówek. Brak korzeni i w pewnej chwili byś zauważył, że drzewka coś dziwnie się przechylają.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”