Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Sznurek kupiony wysyłkowo, bo tak "specjalistycznego" sprzętu trudno szukać w mojej okolicy. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Niestety okazało się,że drut z naciągaczami mający stanowić konstrukcję dla winorosli na budynku był złym wyborem. :( Pod ciężarem łóz i liści pręty zewnętrzne na których zamontowałem naciągacze wyginają się. Czeka mnie więc dodatkowa robota , czyli wymiana tych naciągaczy i drutu na drut zbrojeniowy "8", który nie powinien się wyginać zwłaszcza,że co 2 metry będzie miał podpórki. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

No to teraz trochę o planach na 2020 rok, zamówiłem na wiosnę w szkółce w Mnichu, woj,śląskie gruszkę Isoldę i jabłonie Sirius oraz Empire. W marcu mam zadzwonić do szkółki w Kurianach w sprawie gruszki Concorde i jabłoni Liberty, Bohemia, Rubin ( teraz mają drzewka popakowane w chłodni więc nie mogą sprawdzić czy te odmiany są dostępne wiosną). :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

W WB mają Concorde dość powszechnie uprawianą, tylko okulant na pigwie A 20 funtów około :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Dziękuję za informację Kamilu, ale poszukam jej w Polsce, jak pisałem na priv cena i przesyłka jest znacznie wyższa niż u nas (cena sadzonki 18 zł, a cena w GB ponad 19 funtów. :)
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Roman. Może wiesz, gdzie można by kupić gruszę Berę Wyśmienitą czyli Superfin?
Babcia Ala
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 gru 2019, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, wieś w powiecie cieszyńskim

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Roman ja w kwestii gryzoni: lepsze są butelki po Frugo, mają większy otwór (w czasach komuny stosowałam butelki po śmietanie). Wady wykładania zatrutego ziarna: wynoszą i robią zapasy w innych miejscach, zawilgocenie i w efekcie pleśnienie po dłuższym czasie, karczownik się zatrutego ziarna nie chwyci (ziemnowodny ma tylko w nazwie), nie mam w pobliżu wody, a drzewka tej wiosny wyciągałam niczym zastrugane ołówki. Chyba swoją podświadomością ściągnęłam 3 bezdomne koty naraz, 30 lat nie miałam kota ze względu na ptaki (koty polują dla przyjemności nie dla pożywienia) i Złota lub Śnieżka (nie umiemy się zdecydować, które imię lepsze) okazała się łowną kotką z pazurem, pozostałe 2 egzemplarze to wałkonie, nawet na miano bodyguard`a nie zasługują). Po b. mokrym maju, od czerwca znosiła min. 1 gryzonia dziennie, rekord 7, to co widziałam, bo czasem zjada i nie donosi pod drzwi. Przy 30-tym egzemplarzu przestałam liczyć. Ofiarą padały karczowniki, nornice, myszarki i inne myszy. Suche lata, które zaczynają być normą oraz długie i suche jesienie są przyczyną nadmiernego wzrostu liczebności gryzoni i obawiam się, że bez kota już się nie obędzie, lubię bardzo łasice, ale one rzadko upatrzą sobie moje obejście na mieszkanie.
Podziwiam Cię za pracowitość, zaangażowanie i samozaparcie, mnie sadzenie drzewek nie idzie dobrze, nawet damskim szpadelkiem. I jeszcze winorośl, tyle cięcia ;:180 , chylę czoła.
P.S. Mnie pogoda w tym roku też dała się we znaki, najpierw b. zimny i mokry maj (30-go maja nie miałam zasadzonego ani jednego warzywa ciepłolubnego typu pom., papr., ogórek, itp. a wody w ogrodzie było prawie po kostki), potem susza - ostatni raz padało 6 VI, potem 11 VII przez 15 min, a potem to już końcem sierpnia chyba. W czerwcu było tak sucho, że zanim ostatnie "chaszcze" podlałam, to te pierwsze już miały sucho, bo zajmowało mi to kilka dni po pracy. A teraz było też sucho i myślałam, że choinki przed zimą będzie trzeba podlewać, ale na szczęście przed Wigilią zaczęło dobrze lać. Póki jeszcze pada zimą, to nieszczęścia nie ma, ale specjaliści od wody lub klimatu mówią, że w przyszłości nawet zimą nie będzie padać, strach pomyśleć gdyby tak miało być.
Alicja
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

@Darko52, co do gruszki Bera Wyśmienita to w Polsce będzie trudno ją znaleźć, prędzej może gdzieś w szkółkach niemieckich...? Być może jakbyś zapytał mojego imiennika (szkółki Romana) o zrazy tej odmiany to może by ją miał (opisuje u siebie na stronie Berę Wyborną (to może być ta sama odmiana). :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Alicjo dziękuję za miłe słowa, a to zaangażowanie wynika z tego że muszę 2 razy w tygodniu jeździć do teściów by mogli przeżyć (osoby schorowane sporo po 80-tce). Dlatego mam trochę czasu na ogarnięcie działki w tym czasie . :) Dziękuję za podpowiedź co do butelek, miałem dostępne po coli więc ich akurat użyłem. Mam nadzieję,że do mnie karczownik nie zawita, natomiast nornice miałem w przeszłości stąd ta profilaktyka. Kotów niestety nie mam (mieszkam w świętym mieście czyli 40 km od działki), a teściowie na co dzień nie są w stanie zadbać o żaden żywy inwentarz więc jedynie pozostają mi koty sąsiadów, których sporo odwiedza moją kolekcję. Niestety ich żywotność jest znacznie ograniczona bo działka leży przy drodze krajowej więc ruch samochodów prawie jak na dk-1. :( Ale wszystkie sąsiedzkie koty systematycznie są przeze mnie i żonę dokarmiane więc zaprzyjaźnione często u nas bywają. :wink:
Jeśli chodzi o sadzenie drzewek lub ich szczepienie to nie ma co się zrażać tylko trzeba próbować aż do skutku, satysfakcja potem jest ogromna (życzę powodzenia) . :)
Gdyby Złota/Śnieżka miała młode to daj znać być może udałoby mi się tak łowne stworzenie zatrudnić na mojej działce. :wink: A co do opadów w tym roku to u mnie (południe woj. łódzkiego) były porównywalne do Twoich, niestety.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

No i udało się jeszcze w tym roku (2019) dokonać wymiany konstrukcji pod winorośle na budynku gospodarczym. Teraz już nie powinno nic się z nimi wydarzyć, bo nawet jakby ciężar winorosli był znaczny to wystarczy zwiększyć liczbę kołków rozporowych podtrzymujących drut zbrojeniowy "8" . :) A wygląda to tak;

Obrazek
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Korekta planów na 2020 rok, zamiast zamawiać gruszkę Concorde i 3 jabłonie w szkółce kolo Białegostoku zamówiłam jabłonie: Karneval i Enterprise oraz gruszkę Klapsę Późną w szkółce w Legnicy. Zmiana podyktowana jest informacją ,że Concorde jest mocno podatny na zarazę ogniową, a tego draństwa nie chcę sobie przypadkiem przywlec do kolekcji. Pozostałe odmiany to uzupełnienie by kurier nie wiózł tylko jednego drzewka, a te odmiany jabłoni nie są zbyt powszechne w naszym kraju. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Dokonałem korekty odmian na zamówieniu zrazów starych odmian jabłoni z Ogrodu Botanicznego, obecnie wygląda ona tak:
1. AKERO
2. ALPINISZT
3. AMALIA
4. BISMARCKAPFEL
5. GOLDEN RUSSET
6. CHODSKIE
7. CZARNY BYK
8. FILIPPA
9. DONESZTA
10. PRIEWOSCHODNOJE
11. GRAFSZTYNEK CZERWONY
12. KALWILA LETNIA (SOMMER CALWILL, WCZEŚNIACZKA)
13. KAZACHSTANSKOJE JUBILENOJE
14. KALWILA LESANS
15. ORANJE
16. SKIRIANKA
17. SMIRICKE VZACNE
18. SPASÓWKA
19. MALINOWKA BERŻENICKA
20. SAŁTANAT
21. VIRGIN ARANKA
22. WOŁOSZKA
23. CZARNOGUZ
24. CZARNODRZEWNE
25.PANIEMUŃSKIE BIAŁE
26. CZARNODRZEWNE
27. CARPENTIN
28. ADAM?S PEARMAIN
29. PEPINA LONDYŃSKA
30.RENETA ORLEAŃSKA.
Zmiany na liście wynikły albo z informacji,że dana odmiana będzie w tym roku niedostępna albo z oceny pory dojrzewania i innych cech owoców (na podstawie dostępnych opisów). Pierwotna lista odmian (z maja a2019 roku) była już wstępnie weryfikowana przez Ogród Botaniczny. Prawdopodobnie nie wszystkie odmiany z tej aktualnej listy będą dostępne (możliwość pobrania zrazów), ale większość z pewnością tak. Zamówienie wysyłam po 20 stycznia br (wraz z moją listą odmian) by ewentualnej wymiany dokonać w lutym. Pod koniec lutego lub w I połowie marca zamierzam przystąpić do szczepienia. :)
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Ogród Botaniczny w Powsinie prowadzi sprzedaż zrazów, czy masz
po prostu znajomości?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”