Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2837
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Czemu tak niechętni jesteście do M26? Drzewka, które sam sobie zrobiłem na M26 ładnie rosną, są właśnie w 5 sezonie. Mają jakieś 3 m, Charłamowska ma jabłka już drugi rok z rzędu. Jonathan dalej nie próbuje kwitnąć, postraszyłem go, że jeśli w przyszłym nie zakwitnie to go wykopię :twisted:
Natomiast Malinowa Oberlandzka zaszczepiona na odroście podkładki z pod papierówki wygląda jak krzaczor, w tym roku z bólami osiągnęła 160 cm jakioś, choć przyrost był w tym roku znaczny bo ok 80 cm :roll: a jest w tym samym wieku co te na M26, glebę mam IVa i IVb.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Osobiście nic nie mam do M26, a wręcz przeciwnie wolę ją od Antonówki bo wcześniej owocuje i mniejsza rośnie. Tylko,że niektórzy wola Antonówkę bo mają więcej Miejsca a i smak (podobno) jest identyczny z tymi smakami pamiętanymi z dzieciństwa. :wink:
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom pisze:Michale jak masz w ogrodzie miejsce pod spore drzewka i dodatkowo jest tam wilgotno to pomyśl o śliwkach... . :wink: Na przykład z tych starszych odmian: Brzoskwiniowa, Car,Renkloda Zielona, Królowa Wiktoria albo wręcz standardowe: Ulena, Althana, Ruth Gerstetter, Węgierka Dąbrowicka, czy też Herman, a ja dodatkowo polecam jeszcze Cacanską Ranę. :)
Dzięki, Romku. Mam już renklody, zatem chętnie dosadzę, a i zwykłą węgierkę również. Poza śliwami nie ma szans na inne drzewa w takim miejscu, gdzie po południu jest już niestety dużo cienia?
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom pisze:Osobiście nic nie mam do M26, a wręcz przeciwnie wolę ją od Antonówki bo wcześniej owocuje i mniejsza rośnie. Tylko,że niektórzy wola Antonówkę bo mają więcej Miejsca :wink:
Ano właśnie, kluczowa sprawa :lol:
Wolę silne drzewa by miejsce zagospodarować, nie dla plonu czy zysku, tylko dla porządku. Zamierający sad, zubożałe łąki, a co najgorsze jeszcze stare ugory zarośnięte samosiewami, gdzie tylko z piłą wejść, a i buldożerem...
To nie jest miejsce dla półkarłów, tedy wybór prosty.

Z drzewek na M26 - tyluż na sztuki sadząc - miałbym dobrego owocu ilość podobną z wiele mniejszej powierzchni. Nie przesadzajmy ze smakami dzieciństwa, smak też można równie dobry uzyskać jeśli tego się chce. Jedyna znacząca różnica że z silnych lepiej się przechowują w piwniczce.
Ale: by mieć ten owoc ze skarlanych, ciągle dbać trzeba. Bo bez tego słabują i chorują, a z jakością owocu też kiepsko.
Nawozić, prowadzić/ciąć, chronić, i nawodnić przynajmniej gdy susza. A jeszcze kosić pod nimi, w chaszczach tez ucierpią :wink:
No kupa roboty po prostu.
I koszta. :roll:
Tymczasem drzewko na antonówce nie potrzebuje. Gleba mocna, opady są, a więcej im nie trza.
Coś tam zadbam czasem, jak przyjdzie ochota, lecz obowiązku nie ma - same sobie rosną i radę dają. Nie zależy mi by rosły szybciej (czy owocowały wcześniej) bo owoce już mamy i nie przejadamy.
Z dużego zaniedbanego drzewa dobrego owocu wybierze wprawdzie tylko jakie 1/4 - 1/3 plonu, lecz to i tak podobna ilość czy więcej niż z karła. Resztę spadu można na coś przerobić, albo sprzedać na przemysł gdyby chciał zarobić.

Czyli można rolnictwo intensywne, albo ekstensywne. A wybór zależy od wyborcy i jego miejsca :wit
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2837
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Teraz rozumiem to o miejsce chodzi :) Wybrałem półkarły gdyż natężenie chorób i szkodników u mnie jest znaczne, a z olbrzymiej jabłoni ani jabłek urwać, bo drabina za krótka, spanie to się obije i zgnije, zdrobniałe często bardzo, opryskać, przyciąć kłopot, a oglądać dajmy na to kokse i nie mieć żadnych jabłek z niej smakowitych to frustracji dostać można :evil:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Mam miejsce, nie sadzę gęsto aby jednak był przewiew i chce mieć mieć sad, który trochę wygłuszy hałas z obwodnicy biegnące 300m dalej. No i teren nie osłonięty od wiatru oraz woda trochę głębiej niż tuż pod powierzchnią. Nie zamierzam podlewać. Dlatego silne podkładki. :)
Jak patrzę na te na m26 u teścia (w środku miasta - teren osłonięty od wiatrów), leżące, pochylone, popodpierane, powiązane pasami aby się nie przewróciły to jednak wolę antonówkę za podkładkę :)
Niemniej na innej działce mam na karłowych czy półkarłowych, ale takie odmiany ogólnodostępne, na których aż tak mi nie zależy jak wiatr je przewróci.
Jeszcze na innej w piasku albo raczej pyle wulkanicznym nawet na antonówkach słabo, bardzo słabo rosną. Pewnie jeszcze szukają wody no i sarny im spokoju nie dają :)
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

KamilK02 pisze:a z olbrzymiej jabłoni ani jabłek urwać, bo drabina za krótka, opryskać, przyciąć kłopot, ...
Bez przesady, nic nie broni silnego drzewa trzymać nisko, tak wyprowadziwszy, i pracowicie dbać, i mieć super owoc (zrobię fotkę takich starych a po pierś 8-) )
Cięcia bywa więcej - acz nie wiem czy wyjdzie więcej niż na dwu-trzech półkarłach zamiast - z drugiej strony mniej kłopotów, oprysków, nawadniania i koszenia, ba, trawkę można zostawić wysoką bo korzeniom nie zawadza to i jabłka się nie potłuką. :lol:

I oczywiście dobór podkładki głównie zależy od gleby, boć na wyższej klasie antonówka będzie za silna, a na niższej skarlająca za słaba.
Czyli zależy od miejsca :wit
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2837
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Rosynant jak najbardziej się zgodzę z tym, że nawet na silnej podkładce da się trzymać drzewo nisko,byle od młodego. Natomiast takie 60 latki, które uciekły do góry bardzo wysoko to już nie za bardzo :(, przekonałem się o tym jak wiosną mnie roztrzęsło gdy zacząłem próbę przycięcia jabłoni odziedziczonej z sadem po dziadku to.... aż mi głupio :oops: byłem jakieś 4/5 m nad ziemią. Drabina rozłożona w A z wysuniętym jeszcze do góry trzecim segmentem. Ta jabłoń poniżej mnie pokonała :oops: :roll:
Obrazek
A tak prowadzę jabłonie u ciotki na półkarłach
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 6#p6315486
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Idealnie by było gdybyśmy mieli wybór co do podkładek przy danej odmianie. Niestety w szkółkach jest alternatywa (a raczej dysjunkcja: albo-albo) i bierzemy to co jest, a potem trzeba kombinować z przeszczepianiem... . Jeszcze jak kto ma czas i chce się nauczyć przeszczepiania to daje radę, ale jak nie to jest problem. :roll:
Michale: powodzenia w sadzeniu drzewek, mam nadzieję,że nasadzisz podobną ilość jak tradycyjnych winorośli. :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2837
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom dokładnie, a bardzo często nie ma nawet żadnego wyboru podkładki i wtedy wybór bierzemy, albo i nie (dajmy na to śliwki ałycza i praktycznie nic więcej). Nawiasem był chyba jakiś atak na stronę szkółki o której tutaj mówiono, gdyż przeglądarka wypluwa mi komunikat o tym iż jest jakieś zagrożenie. :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Faktycznie coś jest nie tak ze stroną tej szkółki bo nie otwiera ze względu na bezpieczeństwo danych więc albo jest zhakowana strona albo przestarzałe ustawienia strony niekompatybilne z nowszymi wersjami danej (wykorzystywanej) przeglądarki. Miałem podobnie z kontem na facebooku, ale w końcu udało mi się otworzyć swoje konto. :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom pisze:(...)
Michale: powodzenia w sadzeniu drzewek, mam nadzieję,że nasadzisz podobną ilość jak tradycyjnych winorośli. :wink:
Romku, dziękuję :). Proporcjonalnej zależności w liczbach nie będzie jednak :). Myślę o cydrach, zatem brzoskwinie i grusze oraz stare jabłonie z pewnością będą w moim ogrodzie dosadzane. Najlepszą glebę wykorzystałem już na ogród warzywny, sadek i krzewy owocowe oraz winorośl historyczną. Został mi piach, gdzie winorośl przerobowa, no i wspomniany wyżej jęzor żyznej ziemi przy potoku i zagajniku, gdzie chciałbym kiedyś posadzić stare odmiany bez podkładek karłowych.

Na stronę zmoderowano/jagusia111 wszedłem, klikając przycisk mówiący o zignorowaniu zagrożenia.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Powodzenia Michale w uprawie. Cydrem tez chyba interesuje się też Małgorzata , która poszukuje rzadkich odmian jabłoni na przerób więc Wrocław i okolice będą miały ciekawy produkt regionalny. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”