Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

A można prosić o jakiś szerszy opis Kalwili czerwonej zimowej, dużo różni się od tej jesiennej?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Mam taki opis Kalwili Zimowej Czerwonej:
Synonimy: Achte Rote Winter Calville, Achter Roter Winter Calvill, Achter Roter Winter Calville, Aechter Roter Winter Calvill, Aechter Roter Winter Calville, Aechter Rother Winter-Calvill, Blutroter Calvill, Blutroter Calville, Caillot Rosat, Caleville Musque, Caleville Sanguinole, Calleville Musque, Calleville Rouge, Calleville Rouge Couronnee, Calleville Rouge d'Hiver, Calleville Rouge de Paques, Calleville Royal d'Hiver, Calleville Sanguinole, Callot Rosat, Calvil Rosu de Iarna, Calvilla Rossa d'Hiver, Calvilla Rossa d'Inverno, Calvilla Rossa di Pasqua, Calville Acheter Rothe Winter, Calville d'Anjou, calville d'Automne, Calville dit Sanguinole, Calville Flamense, Calville Imperiale, Calville Longue d'Hiver, Calville Musque, Calville Musque d'Hiver, Calville Musquee, Calville Passe Pomme d'Hiver, Calville Red, Calville Rosat, Calville Rouge, Calville Rouge Couronnee, Calville Rouge d'Anjou, Calville Rouge d'Anjou d'Hiver, Calville Rouge d'Automne, Calville Rouge d'Automne et d'Hiver, Calville Rouge de Normandie, Calville Rouge de Paques, Calville Rouge Dedans et Dehors, Calville rouge en dedans et en dehors, Calville Rouge Longue d'Hyver, Calville Rouge Normand, Calville Rouge Normande, Calville Rouge Sangue d'Hiver, Calville Royal d'Hiver, Calville Royale d'Hiver, Calville Vrai des Allemands, Calville Vraie des Allemands, Cerveny Zimni Hranac, Coeur de Boeuf, Couchine, Cushman's Black, d'Outre-Passe, de Bretagne rouge, Echter Roter Winter Calvill, Gallwill Rusch, General, Gestreifter Muskat Calvill, Grosse Calville rouge d'hiver, Kalvil Krasnii Zimnii, Kalvil krasnyi zimnii, La Generale, Le General, Outre-Passe, Passe Pomme Cotelee, Passe Pomme Cotellee, Passe Pomme d'Automne, Passe Pomme d'Autumn, Passe Pomme d'Hiver, Passe-Pomme Cotelee, Passe-Pomme d'Automne, Passe-Pomme d'Hiver, Passe-Pomme Generale, Passe-Pomme Reouge Dedans, Passe-Pomme rouge en dedans et dehors, Passe-Pomme Soyette, Passe-Pomme Tardive, Pomme d'Outre Passe, Pomme D'Outre-Passe, Pomme de Bretagne Rouge, Pomme Outre Passe, Rambour Turc, Red Calville, Red Winter Calville, Red Winter-Calville, Rode Winter Calvill, Rode Winter Calville, Roode Paasch, Roode Winter Calville, Rote Winter Calville, Roter Eck Apfel, Roter Eckapfel, Roter Himbeer Apfel, Roter Oster Calvill, Roter Oster Kalvil, Roter Oster-Calvill, Roter Winter Calvill, Roter Winter Calville, Roter Winter Erdbeer Apfel, Roter Winter Erdbeerapfel, Roter Winter Himbeer Apfel, Roter Winter Himbeerapfel, Roter Winter Quitten Apfel, Roter Winter Quittenapfel, Roter Winterkalwil, Roter Winterquittenapfel, Rothe Winter Calville, Rother Winter-Calvill, Rouveau, Sanguinole, Teli piros kalvil, Vraie Calville Rouge d'Hiver, Winter Red Calville Kalwila Czerwona Zimowa (Calville Rouge d'Hiver) dojrzewa w listopadzie trzyma się do marca, Duże owoce o białym miąższu, różowawe od środka, słodkie, soczyste i aromatyczne. Nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory i soki, odmiana bardzo wrażliwa na parch, również na mączniak, często u nas nie dojrzewa. Jest rzadkim typem jabłka. Jabłka są średniej wielkości, a bardzo aromatycznym zapachu Jabłko jest wystarczająco dojrzałe w październiku i do konsumpcji od grudnia do kwietnia. Ekonomicznie ta stara odmiana jabłoni traci swoje znaczenie, ponieważ owoce często rozwijają czarne plamy na skórze, które, choć nie w znaczący sposób wpłynąć mogą na jakość jabłek, i są obecnie postrzegane jako niesmaczne. Dlatego jabłka są trudno zbywalne i trudne do znalezienia.

Natomiast Kalwila Jesienne Czerwona to:

Synonimy:to między innymi Malinowe Jabłko, Truskawkowe Jabłko, Roter Herbstkalvil, Kalwila Malinowa, Malinówka, Buraczki, Edelkonig, Himbeerapfel, Le General, Calville Rouge d'Auntomne, RotherHerbst Calvill, Smażonki, ogółem ma ponad 100 synonimów.
Pochodzenie: została odkryta odmiana André Leroy we francuskiej wsi Auvergne i po raz pierwszy wymieniony przez tego samego autora Claude St. Etienne w 1617 roku .
Drzewo/Wzrost: ma w młodości silny wzrost , jest bardzo wysoka.
Zapylacze: Reneta Landsberska.
Owoc kształt, wielkość, wybarwienie: Owoce są średnie i duże, wysokie 65-75 mm, szerokości 75-85 mm, szerokości w kształcie ściętego stożka spłaszczone kuliste, bardzo nieregularne, silne ożebrowane, przekrój owocu jest kanciasty, skóra jest gładka, elastyczna, w przechowywaniu staje się tłusta , ciemnoczerwona gdy dojrzałe, często rumieniec występuje nawet do 4/4 powierzchni owocu , przetchlinki liczne, czasem wyraźnie widoczne, również kątowe, jasne,
Owoc - miąższ: Miąższ: jest biały, ale często w dużym stopniu silnie czerwony i marmurkowy, poprzecinany czerwonymi żyłkami, soczysty, smak łagodny słodko-kwaśny harmonijny, bardzo aromatyczny i bardzo smaczne.
Dojrzałość zbiorcza: Koniec września,
Dojrzałość konsumpcyjna : od października do grudnia ,
Przeznaczenie: Deserowe ,
Podatność na choroby: Na parcha nieco podatne,
Wytrzymałość na mróz: Stosunkowo wytrzymałe.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Dziękuję serdecznie za szeroki opis obydwu odmian, wydają się obydwie mieć bardzo smakowite owoce, garom będę czekał na opis degustacyjny odmian z kolekcji :) Nie myślałem, że ta zimowa będzie aż tak delikatna na choroby pewnie nadaje się tylko i wyłącznie do sadów, gdzie jest stosowana ochrona, jest bardziej delikatna niż Kronselska? Bo ta ostatnia w tym suchym roku miała odrobinę mączniaka :evil:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Hm, to jest stary opis więc może wtedy nie dawali sobie zbytnio rady z parchem i mączniakiem. Teraz łatwiej zapobiegać i zwalczać w razie czego. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Teoretycznie sezon w ogrodzie zakończyłem,wąż do podlewania został zapakowany na zimę. Tylko,że już kolejny tydzień nie pada, a prognoza na najbliższe 16 dni przewiduje jednodniowy opad w ilości 0,1 mm na dobę. :( Od posadzenia miesiąc temu nowych sadzonek spadło łącznie aż kilka mm deszczu przez cały ten okres. Co prawda sadzonki są w okresie przygotowania do zimy tzn. nastąpiła prawie całkowita defoliacja liści, ale czy korzenie nie wymagają wody by rozwinąć system korzeniowy e przed zimą w nowym miejscu...? W winnicy profilaktycznie poszedł ostatni oprysk Topasem na m. prawdziwego, pozostaje mi jeszcze zabezpieczenie na zimę (planuję w tym miesiącu jak pogoda pozwoli). :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

No i przyszła pora na kosmetykę w ogrodzie, dzisiaj zostały usunięte mumie ze śliwek . Na innych odmianach mumii nie było więc do przyszłej jesieni powinien być z nimi spokój . :) Dodatkowo musiałem wykopać agrest Spinfree bo skubany kret tak go sobie upodobał,że co kilka tygodni albo miesięcy ryje przy nim bez litości. Stosowałem karbid, pomagał na jakiś czas ale skubany po pewnym czasie powracał. Dzisiaj wykopałem krzak, obłożyłem korzenie siatką na krety i zakopałem ponownie, teraz już nie powinien unosić go do góry. :) Dodatkowo przygotowałem ziemię do zabezpieczenia winorosli. Przy nadarzającej się okazji (wolnym czasie i odpowiedniej pogodzie) założę przygotowane wcześniej walce z plastiku i wypełnię je ziemią. :D
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Jesteś pewny, że to robota kreta z tym agrestem a nie karczownika?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Swoją obecnością "zaszczycił" mnie kret a nie karczownik , bo korzenie były u agrestu nieuszkodzone. Myślę ,że u mnie karczownik by nie miał się najlepiej bo podobno lubi mieć blisko jakiś zbiornik wodny a u mnie najbliższy zbiornik to jest kilka kilometrów dalej, na szczęście. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

garom Wiosną tego roku zastałem klik nie wiem co to było, ale kląłem jak stary szewc. W każdym razie pod tą jabłonkom były korytarze i niby kretowiska. :? :evil: Jabłoń była szczepiona na M27, a naszczepem odrost podkładki z pod Charłamowskiej, jabłoń ok 40 lat szczepiona w koronie i jak na tamte standardy to nie wielka. A szczepiłem bo ciekawi mnie co używali do skarlania jabłoni.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Kamil, to u Ciebie to mi wygląda właśnie na wizytę karczownika, ale nie jestem specjalistą od tych gryzoni, bo na szczęście do mnie jeszcze nie trafiły. :) I mam nadzieje,że jak pójdą od Ciebie w diabły to wybiorą inny kierunek marszu niż do mnie... . :wink:
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Niespodziewanie rozpocząłem dzisiaj obsypywanie winorośli ziemią (pomimo dosyć wysokiej temperatury), ale nie było innego wyjścia bo kret postanowił mi "dowieźć" sporą porcję materiału do obsypki w pobliżu winorosli. :wink: I tak 12 odmian spośród około 55, które planowałem obsypać w tym roku dostało już "zimową pierzynkę". Kolejne obsypywanie w najbliższy weekend jeśli pogoda pozwoli. :)
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Cosmic Crisp-sadownicy ze stanu Waszyngton mają monopol
na uprawę tej odmiany jabłoni do wiosny2027r
Nie wybierasz się w najbliższym czasie do Stanów?
Twierdzą, że to najsmaczniejsze jabłko na świecie, no ale co mają mówić, jak wyhodowanie
tej odmiany kosztowało miliony dolarów.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Dzięki za podpowiedź , ale nie mam w planie w najbliższym czasie wybierać się tak daleko. Chociaż jeżeli to taka super odmiana to prędzej czy później i tak trafi do Europy (podobnie jak inne amerykańskie odmiany jabłoni). :)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”