Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
FCAM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 23 lip 2012, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom pisze:Sommer Gold Pepping, Sommer Goldpepping,
Romku, czy coś więcej mógłbyś napisać o tej odmianie np. czy jest to odmiana o silnym wzroście i czy już ci zaowocowała. Chciałem kupić Sommer Gold Pepping w Ek...zmoderowano/jagusia111 (mają na podkładce M25) ale mam tylko miejsce na średnio duże drzewko. Z opisu wygląda na ciekawą odmianę ale w Internecie jest bardzo mało jest informacji na ten temat.
Mam dodatkowe pytanie: czy zaowocowała Ci jabłoń Adam Mickiewicz. Moja jabłoń ma już około 3 metrów wysokości i w tym roku miała dwa jabłuszka, które notabene zrzuciła w ubiegłym tygodniu. Z opisu mam trochę wątpliwości co do tej odmiany (kupionej też w zmoderowano/jagusia111 . Poniżej zdjęcia.



Obrazek

Obrazek

Obrazek
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Sommer Gold Peeping jest u mnie na Antonówce więc jeszcze mi nie owocowała, może w przyszłym roku, zobaczymy... . Drzewka na M26 są znacznie niższe od tych na Antonówce więc spokojnie możesz posadzić bez obaw ,że będziesz miał wieżę Eiffela. :wink: Moje drzewka są z tego samego żrodła tylko,że szczepione właśnie na Antonówce a nie na półkarłowej podkładce typu M26, a Adam Mickiewicz mi jeszcze nie owocował bo to nabytek sprzed około 3 lat więc może zaowocować za 1-3 lat licząc od dzisiaj. :roll: Kolor tego Adama nie pasi do opisu bo to powinno być raczej zielono-żółte jabłko z lekkim różowym rumieńcem od strony słońca a ten rumieniec u ciebie jest mocno intensywny. niestety nie miałem jeszcze owoców więc nie możemy porównać. Ale można jeszcze spróbować porównać kolor i konsystencje miąższu oraz smak z opisem..., być może ten kolor skórki to efekt zbyt gorącego lata?
FCAM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 23 lip 2012, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Mój Adam Mickiewicz został wsadzony jesienią 2018 roku. Sam byłem zaskoczony, że drzewko szczepione na podkładce antonówka zaowocowało już w trzecim roku od wsadzenia. Co do konsumpcji jabłuszek to muszę poczekać bo są na razie twarde jak kamienie. Co do tego nietypowego lata to coś w tym może być, bo np. jabłka z GM konsumowałem wcześniej od Discovery a Szampion już ma pierwsze miękkie jabłuszka a Sawa ma bardzo twarde. Wychodzi na to, że późniejsze odmiany w tym roku dojrzewają przed wcześniejszym (bynajmniej u mnie).

Pss.: Sommer Gold Peeping jest na podkładce M25 i jak pisali poprzednicy wychodzi, że jest to podkładka silnie rosnąca a dodatkowo stosunkowo późno wchodzi w owocowanie.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

KamilK02 napisał:
A jak mają się najstarsze nasadzenia, zaczynają pojawiać się jakieś zawiązki pąków kwiatowy
Tak z pobieżnej lustracji wynika,że widać zawiązki paków na czereśniach i wiśniach, ze względu na początek opadania liści. pestkowe natomiast póki co liście mają i trochę potrwa zanim zaczną opadać więc i zawiązków pąków zbytnio nie widać. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom cieszy mnie ta wiadomość, trzymam kciuki, aby przyszły rok był bardzo urodzajny i obfity w degustacje pierwszych owocowań. :wit :D
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Dzięki Kamil i wzajemnie. :D
Wstępna faza przygotowań do "przemeblowania" szpaleru winorosli zakończona. Teraz tylko czekać na pierwsze przymrozki i rozpoczynać przesadzanie .
Obrazek
garrs
50p
50p
Posty: 74
Od: 6 wrz 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Które odmiany z Twojej kolekcji są według Ciebie najsmaczniejsze?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Hm. to trudne pytanie, bo z moich około 120 odmian deserowych zaowocowało do tej pory tak z 30-40 więc na razie opinia jest mało obiektywna i ograniczona co do zakresu odmianowego. Na pewno do tych najlepszych (według mnie bo smak to rzecz gustu): Bajkonur, Nazari, Everest,Alladyn, Century, ,Rozmus,Szarada, Podarok Irynie, Jupiter, Zarja Nieswietaja, Hariton (z tych nowszych odmian). Ale także mnie i rodzinie smakuje: Eszter, Gałachad, Czekoladowa, Swenson Red, Miodowa, Łora , Arkadia (to z tych starszych odmian). :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom takie pytanie mnie naszło czy masz w kolekcji odmiany renet z sekcji Brytyjskich Russet? St. Edmunt pippin, albo egermont Russest, Knonbby russet?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Mam z tych rejonów tylko St.y Edmund Russet. Sadzonka wsadzona 2 lata temu pochodzi ze szkółki Ziobrowskich, jeszcze nie owocowała. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

:wit podobno bardzo aromatyczne wczesne jabłko, Stephen Hays pokazywał na swoim kanale Youtube, problem stanowi podobno przemiennie owocowanie i wierzcholkowy typ owocowania. Jak sobie ta odmiana daje radę w Polsce przez te dwa sezony, chodzi mi o choroby i marznięcie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Ta odmiana u mnie na razie nie przemarzła, a co do rośnięcia to trudno powiedzieć, bo:
-po pierwsze u mnie od kilku lat jest susza więc trudno oczekiwać dobrych przyrostów;
-po drugie w tym roku została przesadzona i dosyć mocno przycięta bo rosła w zasięgu przenoszonej winnicy i aby winnicę wydłużyć musiałem część drzewek przekopać.
Dlatego nie mogę w chwili obecnej przedstawić adekwatnej opinii co do jej siły wzrostu. :?:
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Żeby nie było,iż nic się nie dzieje to dosadziłem:
Jabłonie: Macoun, Jonamac, Parmena Adamsa ,Primula , Reneta Strauwalda, Elan , Kup/Coop 323 ,Linda , Ambassy, Rubinette Rosso, Red Cap, Sentima, Admiral,Rubinstep, Rozela, Sirius , Antonówka.Cukrowa Vista Bella Galoval, Niezrównane Peasgooda, Summerred, Ambrosia, Liberty, Goldrush, Krasawe;
Grusze: Jizera, Klapsa, Bera Sterkmana, Karina , Bera dHiver Baby, Soczysta, Benita, Jana, Wahlsche Schnapsbirne;
Śliwy: Edda, Excalibur, Żniwka, Emma Lepperman, Reeves;
Brzoskwinie: Rakoniewicka, Alaska, Darina, Flateryna;
Czereśnie i wiśnie (czerechy): Proszczalnaja, Wasilica, Priusadiebnaja, Merton Premier, Penny,Tajna, Meteor Korai, Carmen, Justyna, Christiana, Sylvia. :wink:

W przyszłym tygodniu powinno jeszcze troch odmian przybyć, jak dotrą to napiszę jakie... . A w listopadzie to już tylko winorosle i będzie po sezonie. :)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”