Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

A winogron Nie podmroziło?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Kilka odmian mi trochę przyparzyło, ale to te, które wypościły listki nisko nad ziemią np. Hrustik, Aksinia. Pozostałe mają wysoko prowadzone pędy (na kurtynę) więc u góry nie złapało albo jeszcze nie rozpoczęły wegetacji więc tragedii nie ma. Niestety z czwartku na piątek Ventusky zapowiada u mnie przymrozek więc zobaczymy.... . :?:
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Dzisiaj się dostało malinom i winoroślom, dostało... wody. Malinom bo zaczęły wschodzić (m.in. Polana i Polka), a winoroślom by parowanie podwyższyło nieco temperaturę (zapowiadają u mnie +1, ale Ventusky daje -1. Zobaczymy jutro co było trafniejsze.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Żeby nie było to mam komplet wszystkich plag: susza, wichury i przymrozki. Pogoda już chyba nie powinna mnie tej wiosny niczym zaskoczyć bo wszystko już było. dzisiaj do kompletu przyszedł przymrozek, uszkodził część winorośli, ale na moje szczęście częśc odmian jeszcze uśpiona (wszystkie w gruncie) , a część przebudzona, która miała pierwsze listki na dole, ma jeszcze nie rozwinięte paki górne (to dzięki formie: kurtyna) więc jest nadzieja,że nie tylko odbije z zapasowych, ale także rozwinie normalne latorośle z tych górnych. Za około 2 tygodnie jadę po nowe zamówione sadzonki winorośli (mogą być pewne różnice w doborze zamówionych odmian) i mam nadzieje,że będę je mógł posadzić bezpośrednio do gruntu,a nie trzymać w zamknięciu bo będą przymrozki. :?
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 898
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Roman. Czerechy mają dużo zawiązanych owoców?
U mnie Wczesna z Prin ma ładnie, a np. Gubeńska kiepsko.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Muszę to jutro sprawdzić bo nie patrzyłem jak zawiązały czerechy owoce (ich cechą odmianową jest słaba plenność), jedynie Kleparowska mnie zaskoczyła bo najmłodsza a tym gronie (ledwo co posadzona w ubiegłym roku), a zakwitła jakiś czas temu 2 pękami kwiatów. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Co do owoców moich czerech to wygląda to tak: Gubeńska (de facto wiśnia) ma ich sporo, potem jest Hortensja, która ma owoców znacznie mniej. U Książęcej to owoców trzeba mocno szukać ale parę się znajdzie, Kleparowska ma aż 1 owoc, z tym,że miała aż 2 kwiatki (świeża sadzonka), no i nie wiem czy zdążę ten owoc spróbować przed skrzydlatymi złodziejaszkami bo jest mocno wyeksponowany. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

No i był "srebrny" opad w nocy. Spadło aż 13 mm deszczu, to drugi taki wynik (powyżej 10 mm) w tym roku. Ale żeby ziemia miała odpowiednią wilgotność to musiałoby tak padać jeszcze z tydzień, a potem przynajmniej raz w tygodniu w takim wymiarze. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Wszystkie młodziaki (nasadzenia z 2018 i 2019 roku) dostały dzisiaj wieczorem oprysk z Florovitu. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Kolejna lustracja zaszczepionych sadzonek wykazała dzisiaj ,że takie odmiany jak: Akero, Sentima, Admiral, Hortensja i Jacinta mogą się nie przyjąć. Co do Jacinty to jest jedna sadzonka i ma taki na wpół rozwinięty pąk który stoi od pewnego czasu. Admiral i Sentima miały pecha, bo są posadzone obok siebie w rządku i w tym miejscu ten czarny skurczybyk urządził sobie autostradę pod ziemią. Nie było tego widać, ale po tych dwóch mocniejszych opadach (rzędu 13 mm) ziemia się wokół nich zapadła,a że podkładki i zrazy tych odmian były cienkie (bo tylko takie można było pobrać) to jest problem. Będę próbował jakoś o nie zadbać i reanimować ale będzie trudno. Co prawda jedna Sentima wypuściła coś i się przyblokowała z rośnięciem, ale wygląda to na nierozwinięty pąk kwiatowy a nie początki liścia. Najbardziej zawiedziony jestem Akero bo zrazy były niezłe i powinny się przyjąć, a tu stoją jak zaklęte. Na szczęście znalazłem szkółkę która ma w swojej ofercie tę odmianę więc jakby co to i tak ją nabędę (bo zamawiam tam na jesień kilka innych odmian). Co do Hortensji to na jednym egzemplarzu coś jakby się rozwija, ale na razie mam ją oznaczoną jako tę co może nie wypaść.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

No i znowu od wczoraj spadło 13 mm, a może jeszcze być więcej. To już nowa "świecka" tradycja u mnie ,że jak pada więcej niż 10 mm (kilka razy w roku) to jest to akurat 13 mm. :) Niektóre winorośle (np. Katalonia) nadal stoją, ale mam nadzieję,że jak się zrobi cieplej to ruszą, chociaż tradycyjnie Złato i Kameleon są mikre i nie wiem czy ich nie wymienić. Co gorsza Hrustik mi ładnie puścił, ale 23 maja przymrozek go załatwił i teraz trzeba będzie poczekać aż odbije. Musiałem ściąć prawie całą koronę u Stanleya bo go tak mszyce załatwiły (w 2 dni kiedy mnie nie było na działce),że teraz trzeba odbudowywać koronę. Mam wątpliwości co do śliwki Anna Spath, bo nie dość,że liście jej przywiędły (zasługa kanałów kreta pod korzeniami) to jeszcze wyglądają mi na śliwę japońską a nie europejską, może mi podesłali (podkarpackie sady) inną odmianę? Już im się zdarzyło,że zamiast Close podesłali mi Pirosa (ale w ramach reklamacji przysłali właściwą odmianę. :)
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Dzięki Garom za informację o opadach. Jak widzę, że napisałeś o opadach dzwonię do domu i pytam u mnie tez padało i na szczęście tez. Jeżeli wszystko ułoży się dobrze koniec czerwca będę w domu i potwierdzę przyjęcia zrazów od ciebie. Na te chwile mama mówi, że całkiem dobrze się przyjęły szczepy ale na pewno napisze jak sprawdzę osobiście.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

No to wszystko jest ok, popadało,zrazy przyjęte. A zrazy były jeszcze "ciepłe" (prosto z drzewa jak szczepiłeś) więc miały większa szansę na przyjęcie. :)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”