Truskawki - cz.6

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Obornicki
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 27 maja 2023, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Truskawki - cz.6

Post »

Poprzednia część wątku: tutaj


Adso- kiedyś trafiłem na taki fajny film o uprawie truskawek od zaplecza- warto pooglądać te chłodnie :)
https://www.youtube.com/watch?v=rlbF19R-c3U&t=7s
adso28
50p
50p
Posty: 92
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Truskawki - cz.5

Post »

no właśnie chciałem do nich podjechać bo czasami bywam w tym rejonie i widać że profesjonalnie podchodzą do tematu truskawkowego
Obornicki
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 27 maja 2023, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

dostajesz głównie korzeń, ALE JAKI :)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8641
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Na próchnicę najlepsze zrębki , słoma , kompost też , ale tylko metodą na gorąco . Zimny kompost może
być siedliskiem patogenów i nasion chwastów . Poplony też ale bardziej na odkażanie gleby niż na
próchnicę .
Kwasy stosuję różne ,ale nie namawiam .
adso28
50p
50p
Posty: 92
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Obornicki pisze: 14 cze 2023, o 22:43 dostajesz głównie korzeń, ALE JAKI :)
Obornicki i właśnie o to chodzi. Ja niestety kupiłem w ogrodniczym markecie sadzonki w wielodoniczkach. Zachęciło mnie ładne zdjęcie, zdrowe liście więc myślałem ze będzie OK. Ale jak wyjąłem sadzonkę i zobaczyłem że 2/3 korzeni ktoś obciął aby zmieścić ją do tej mikrodoniczki to się przeraziłem co kupiłem. Wsadziłem do gruntu i 10% sadzonek padło głównie przez brak odpowiedniego podlewania i skręcone obcięte korzonki. Reszta jakoś rośnie ale szału nie ma, więc teraz trochę kusi aby je usunąć i wsadzić jakieś frigo klasy A.
Póki co zostawiam tak jak jest i zobaczę co z tego będzie bo i zmienia też wymagałaby poprawy jeśli miałbym robić całość od nowa.
adso28
50p
50p
Posty: 92
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Truskawki - cz.5

Post »

anulab pisze: 15 cze 2023, o 06:07 Na próchnicę najlepsze zrębki , słoma , kompost też , ale tylko metodą na gorąco . Zimny kompost może
być siedliskiem patogenów i nasion chwastów . Poplony też ale bardziej na odkażanie gleby niż na
próchnicę .
Kwasy stosuję różne ,ale nie namawiam .

Anula zrębki z drzew iglastych czy liściastych ?

W weekend chcę przywieźć przyczepkę obornika końskiego. Chciałem go zmieszać na pryźmie z kompostem, zrębkami, korą, ziemią z działki i ziemia torfową.
Zrobiłbym z tego taki mix ziemi ogrodowej na przyszłe nasadzenia. Chociaż nie wiem czy przez ten obornik ziemia nie będzie miała zbyt dużo azotu dla np. takich truskawek albo ściągnę sobie na działkę jakieś robaki które przyciąga koński obornik. Więc zwykła słoma chyba byłaby lepsza.

Ja na kwasach humusowych się nie znam a z racji wysokiej ceny raczej nie zachęcają do zakupu w "ciemno"
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1016
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Polka wysadzona była w kwietniu ubiegłego roku z jednego dziesięciopaku. Świeże i nieduże sadzonki szybko ruszyły dając już w czerwcu po garści owoców. W tym roku z trzech rzędów po 15 sztuk zbieram od dwóch tygodni po 1-2kg dziennie.
Przy sadzeniu dawałem w dołki głębokie na sztych świeży (nie przerobiony całkowicie z przeróżnych odpadów) kompost, na wierzch ziemię próchniczą z pod drzew liściastych.
Zauważyłem, że w rzędach co 30 cm w czasie upałów lepiej rosną w rzędach zacienionych. Polka jest łatwiejsza w uprawie od Sengi. Wytwarza mało wąsów i nie jest podatna na czerwoną plamistość.

Obrazek
adso28
50p
50p
Posty: 92
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Wroniarz ciekawe spostrzeżenia.

Czyli kolejne uwagi które warto uwzględnić. Pod nasadzenia zmieszałem z glebą przerobiony kompost i dodałem zrębkę z nadzieją że będzie lepiej trzymać wilgoć.
Poletko niestety zrobiłem w miejscu bardzo słonecznym więc mają gorzej z wilgocią. Z tych wszystkich odmian Senga wyraźnie lepiej rośnie i przyjęła się od razu więc albo taka mocna odmiana albo warunki jej przypasowały bo różnica jest spora. Na każdym krzak po kilka owoców jest ale wyraźnie widać że truskawki słabe ze względu na pogodę i słaby system korzeniowy. Jedynie ta Senga rośnie jako tako choć wiadomo że to pierwszy rok i nie ma co oczekiwać.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8641
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Stosowałam różne rodzaje zrębek . Iglaste są bardziej zakwaszające .
Liściaste dawałam pod winorośle , do tuneli , pod kamczatkę . Nigdzie nie zauważyłam głodu
azotowego , a tego się obawiałam .
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Kupiłam łubiankę pysznych truskawek. Słodziutkie, nie za twarde i nie ciapowate w pełnej dojrzałości. Duże, stożkowate owoce, dobrze wybarwione. Szypułka nie odstaje od owoców. Spytałam o odmianę, ale dziewczę nie wiedziało. Wyskrobałam szczyptę nasion z górnej części dwóch owoców (tam nasionka były największe), podfermentowałam jak przy pozyskiwaniu nasion pomidorów, podsuszyłam i 6 sztuk wysiałam do doniczki celem sprawdzenia kiełkowania. Ciekawe co mi z tej zabawy wyjdzie. Sprawdzałam u producentów i sprzedających sadzonki truskawek, ale nie znalazłam takiej.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Te bardziej podłużne owoce to Ariadna już ostatnie, te bardziej pękate to Mara de bois,
Ariadnie trzeba liście wszystkie obciąć?

Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8641
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Kamil , te odmiany mają potencjał pod warunkiem dokarmienia i nawadniania .
Mam nadzieję , że nie jesteś mocno rozczarowany nimi ?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Truskawki - cz.5

Post »

Wręcz przeciwnie jestem bardzo zadowolony. Ariadna ma wspaniały smak słodka, pachnąca :wit, Mara też dobra, choć twardsza. Owoce ładne, ale wciąż się uczę, dajmy na to myślałem, że szara pleśń niszczy kwiaty jak pomidorom, a tutaj niszczy owoce. Reszta odmian jeszcze nie dojrzała, Grandarosa zaczyna się przebarwiać.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”