Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
magdala
1000p
1000p
Posty: 2062
Od: 15 kwie 2009, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Może jakiś znawca moreli okresli odmianę tej mojej ?
Magda.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Zapylacz dla moreli

Post »

Witam serdecznie,

Mam w swoim sadzie kilka drzewek odmiany harcot. Do tego dochodzi jeszcze jedno drzewko odmiany LAK 101. Czy ktoś słyszał może o takiej odmianie? Podobno jest to jakaś stara polska odmiana, nie wiem, nigdzie nie moglem nic znaleźć na ten temat. Chciałbym się zapytać jaki zapylacz jest potrzebny do moich moreli? Czy muszę kupić coś w stylu Early Orange czy może coś innego? Czy ten Early Orange bedzie wówczas potrzebował również jakiegoś zapylacza?

Dziękuje bardzo za odpowiedź,

Pozdrawiam serdecznie,

Lex
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

To nowa, polska odmiana moreli - nosi nazwę 'Miodowa'. Owoce są podobne do odmiany 'Harcot' ale większe, dojrzewają wcześniej. Obie odmiany wymagają zapylacza. Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

pomolog pisze:To nowa, polska odmiana moreli - nosi nazwę 'Miodowa'. Owoce są podobne do odmiany 'Harcot' ale większe, dojrzewają wcześniej. Obie odmiany wymagają zapylacza. Pozdrawiam serdecznie :wink:
Dziękuje bardzo za odpowiedz.
Ale teraz następne pytanie - jeśli mam Harcot i LAK 101 w swoim sadzie to jakie muszę mieć do nich zapylacze? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.

Pozdrawiam serdecznie

Lex
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

'Early Orange', 'Wczesna z Morden'... 'Somo' mniej się nadaje
pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Czy myślicie, że jak posadzę pestki z moreli to doczekam się drzewek? Pod moją brzoskwinią jest sporo małych brzoskwinek właśnie z pestek. Jesienią mam zamiar je posadzić w inne miejsce.
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

...sądze, że z powodzeniem doczekasz się swoich własnych morelek...ja z miesiac temu wysiałem mnóstwo pestek moreli brzoskwiń i nektaryn do korytka a teraz mają juz coraz grubsze łodygi i mają od 5 do kilkunastu cm wysokości...wsadzałem lekko przesuszone tzn. po zjedzeniu, jeden dzień pestka na słońcu i....mam drzewka....teraz we wrześniu do gruntu je dam ...a wczoraj zaeksperymentowałem i dałem kilka pestek bezpośrednio do gruntu ...i zobaczymy... :) ...pozdrawiam
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Już po miesiącu są małe drzewka? Ja myślałam, że skiełkują dopiero na wiosnę :) Super
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

...tak tak... sam byłem zaskoczony, myślałem że to jakaś wielka filozofia a tu się okazuje, że samo rosnie.. 8) ...i co najlepsze naokoło 80 pestek około skiełkowało 80 drzewek dobrze nie pamiętam ale myśle że skuteczność ok 99% hehe
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Niedobry nawet z tego mojego zmęczenia nie zauważyłam, że to Ty udzielasz mi odpowiedzi :D

Dzisiaj wsadzę moje pestki do skrzynki i będę czekała :)
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Post »

...tylko nie za głęboko i rób tak żeby miały wilgotno...ale ich nie zalej tak żeby było w sam raz....musi się udać 8)
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

pomolog pisze:'Early Orange', 'Wczesna z Morden'... 'Somo' mniej się nadaje
pozdrawiam serdecznie :wink:
A 'Goldrich' moze byc?

Dziekuje za odpowiedz,

pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Co zrobić z taką morelą?

Post »

Jesienią kupiłam drzewko moreli, posadziłam, zabezpieczyłam porządnie na zimę, ale niestety, ta pierwsza zima była dla niej ostatnia. Nic się nie działo. Wyschła, aż "strzelala" jak łamałam gałązkę. Teraz (dzisiaj) zauważyłam, że od korzenia wystrzelił pionowo porządny "badyl" z liśćmi. I co ja mam teraz zrobić? Zostawić czy wyrzucić? Proszę o radę, pozdrawiam.
Adresy do moich wątków
Zwierzęta też odczuwają głód, pragnienie, ból, strach... i to już powód by nie zadawać im cierpienia i krzywdy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”