Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

mam brzoskwinki i morele i morelki nie chorują na kędzierzawość :idea: natomiast sa sporo wrażliwsze na mróz no i po przycięciu bardzo ważne jest dobre zabezpieczenie ran :idea: :!: :!:
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Swagmanie !

Czy masz na myśli raka bakteryjnego ?

Pozdrawiam .
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
cx

Post »

Witam.
Morela to niestety baaardzo wrażliwy gatunek na raka bakteryjnego.Dobrze jest stosowac profilaktykę Miedzianem:podczas i po opadaniu liści;oraz teraz w okresie nabrzmiewania pąków.I przed kwitnieniem.
Hej.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witajcie !

Szanowny Krzysztofie !

Proszę Cię bardzo o sięgnięcie do Twojej ogromnej wiedzy i doświadczenia oraz podpowiedz - komentarz.
Postępowałem tak . Sylit, lub inną dodynę przygotowaną zgodnie z zasadami i terminem, na brzoskwinie / kędzierzawość / opryskiwałem. Po wykonaniu oprysku, w opryskiwaczu zawsze pozostawało mi 1/2 - 1 L gotowego preparatu w stężeniu przewidzianym na kedzierzawkę.
Dolewałem do opryskiwacza / tego co zostało / 200 % wody i wykonywałem profilaktyczny oprysk na pozostałe pestkowce.
Czy moję postępowanie jest zasadne ?
Czy gdybym stosował miedzian , to takie postępowanie byłoby prawidłowym ?

Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

krzysztofkhn pisze:Witajcie !

Pomologu, Jakubiec Jolanto.

Powiedzcie proszę coś więcej o hodowli, chorobach, zapobieganiu etc.
Mam morelę, młoda w towarzystwie brzoskwiń. Posadzona rok temu.

Pozdrawiam.

Khn.
O chorobach dużo już wspomniał Krzyś usun. - ja może tylko dodam, że obecnie (pomijając już raka bakteryjnego) najgorszym "wrogiem" moreli jest... ospowatość śliw (szarka). Natomiast co do hodowli - co chciałbyś wiedzieć?
Pozdrawiam :wink:
cx

Post »

Witam.
Odpowiedź dla mego imiennika :lol: .
Diabeł, jak zwykle ,tkwi w szczegółach..A w tym przypadku w terminie.Brzoskwinię przeciw kędzierzawości opryskujemy baaardzo wcześnie,w stosunku do innych oprysków, na pozostałych pestkowych,no morelka jeszcze jest troche zbliżona,ale akurat dla niej dodyny nie stosujemy.Śliwy pryskamy dodyną,przeciw torbieli śliwek ,ale:po pierwsze tylko wtedy gdy w roku poprzednim zaobserwowaliśmy w swoim sadzie tę chorobę,a nie "na zapas"(u nas choroba to wystąpiła po raz pierwszy po 15 latach istnienia kwater śliwowych i dopiero w kolejnym roku wykonaliśmy pierwszy zabieg) .A termin tego zabiegu to początkowa faza białego pąka(wcześniejszego z przyczyn ekonomicznych się nie stosuje).Czereśnie pryskamy dodyną przeciw drobnej plamistości liści drzew pestkowych iii tu termin to po kwitnieniu.Zatem opryskiwanie dodyną pozostałych pestkowych przy okazji ochrony brzoskwini jest ...bezcelowe.
Gdybyś natomiast używał Miedzianu(może nie być wystarczająco skuteczny przeciw kędzierzawości !),to można resztę cieczy,bez rozcieńczania dodatkowego wypryskać na pozostałe pestkowe,traktując to jako zabieg fitosanitarny przeciw rakowi bakteryjnemu.Jednak typowy termin takich zabiegów jest późniejszy niż na kędzierzawośc brzoskwini.Ale jest sens pryskania Miedzianem nawet wcześniej,zwłaszcza czereśni.
To chyba tyle,hej.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Szanowny Krzysztofie !

Bardzo dziękuje za wyczerpującą informacje.
Myślałem że dodyną można wykonać zabieg fitosanitarny, podobnie jak miedzianem.
Okazuje się że myślenie / o sadownictwie / nie jest moją najmocniejszą stroną.
Teraz już zapamiętam na zawsze Twoją poradę.

Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Ryszard54
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 maja 2008, o 14:23

Morela

Post »

Zwracam się do was z pytaniem jak przycinać odrosty tak zwane Wilki czy wyciąć całe czy 1/3 lub inaczej proszę o wskazówki.
Pozdrawiam
Lubię drzewa
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam:)

Jeśli chodzi o dzikie odrosty tzw.wilki to ja je wycinam całe.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Pomologu !

Odpowiedzi dostałem od Krzysztofa.
Mam nadzieje że moja wiedza o morelce, przynajmniej narzazie jest wystarczająca.

Dzięki. Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
magdala
1000p
1000p
Posty: 2062
Od: 15 kwie 2009, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :-)
A ja mam taki problem z morelą : posadzilismy drzewo 4 lata temu - co roku kwitnie ,zawiązuje owoce - a potem niestety owoce odpadają jeden po drugim...:-(
Morelka rośnie w ziemi gliniastej i kwaśnej , jest przycinana ,a na liściach nigdy nie było objawów choroby, o której piszecie.
W tamtym roku największy owoc dorósł do wielkości centymetra i ...spadł. Teraz drzewo jest obsypane mnóstwem kwiatów , czego może brakować ??
Awatar użytkownika
ryspon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 paź 2008, o 21:13
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

Witam!
Posadziłem na jesieni morelę i nie przyjęła się. Drzewko uschło do samej ziemi, ale wypuściło pędy z miejsca szczepienia, na zgrubieniu po oblaniu szczepy. Jeśli wyrośnie z tego drzewo to nie wiem czy będzie to dzik czy normalna owocująca morela. Może ktoś z Państwa, bardziej doświadczony niż ja, doradzi mi co z tym zrobić?
I już bardzo dziękuję za poradę!
Ry
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Wyrośnie Ci najprawdopodobniej bardzo przystojna ałycza- czyli mirabelka. Chyba, że odrosty wybiły jednak powyżej miejsca szczepienia- wówczas masz pełne prawo oczekiwać odmiany szlachetnej.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”