Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
iskra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 mar 2008, o 10:52
Lokalizacja: inąd

Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Hejka!!!

Dwa dni temu zakupiłem i posadziłem sobie morele Early Orange. :P
Chciałem Was,doświadczonych ogrodników i specjalistów zapytać o rady dotyczące pielęgnacji tego drzewka....
Np. kiedy i jak formować korone??
Czy nawozić ją teraz,i jeśli tak to czym?? :roll:

A skoro już o nawożeniu,to jakie możecie polecić nawozy dla drzewek owocowych??

Dzięki z góry za odpowiedzi !! :)
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Ostatnio widziałam nawóz specjalnie do warzyw, drzew i krzewów owocowych. Ale póki co to nie powinienieś nawozić - dopiero po przyjęciu się drzewka.

Odmianę kupiłeś sobie b. dobrą, ale wymaga ona zapylacza.
iskra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 mar 2008, o 10:52
Lokalizacja: inąd

Post »

Odmianę kupiłeś sobie b. dobrą, ale wymaga ona zapylacza.[/quote]

Hmmm,no to już nie wiem. W jednej książce piszą,że nie wymaga zapylaczy,w drugiej,że jest samopylna,a w obecności innych odmian owocuje obficiej. :roll: :?

A swoją drogą,dzięki za ten stos porad :twisted: :wink: :shock:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

No to masz szansę stwierdzić, jak jest naprawdę :D Tylko nie zapomnij podać tu wyników twojego eksperymentu :wink:
JolantaJ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 kwie 2008, o 13:06
Lokalizacja: Opatówek

Post »

Witam wszystkich. Jestem nowa na forum, ale mam trochę doświadczenia w prowadzeniu ogrodu składającego się z:159 krzaków malin /7 odmian/, 70 drzew owocowych/śliwy, wiśnie,jabłonie,brzoskwinie, grusze, 1morela,1nektaryna/,103 krzaków czarnej porzeczki,33 winogron, oraz paru krzaków białych i czerwonych porzeczek i 4 agrestów. Wszystko to rośnie na ''obszarze'' 12,5 ara. Moje doświadczenie nabyłam metodą prób i błędów. Jeżeli zaakceptujecie mnie po tym wstępie chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami Jola.
Życzliwa
JolantaJ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 kwie 2008, o 13:06
Lokalizacja: Opatówek

Post »

Proponuję wg. mnie nawóz wieloskładnikowy o nazwie Hydrokompleks , który sama stosuję pod wszystko co posadzę: od roślin ozdobnych przez krzewy ozdobne i owocowe po drzewa.Poza tym Azofoska,siarczan potasu/ pomaga w utrzymaniu owoców na roślinach, ale stosuj je umiarkowanie i nie na raz wszystkie. Podsypuj naprzemiennie , żeby nie przedobrzyc.
Życzliwa
iskra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 mar 2008, o 10:52
Lokalizacja: inąd

Post »

dominikams pisze:No to masz szansę stwierdzić, jak jest naprawdę :D Tylko nie zapomnij podać tu wyników twojego eksperymentu :wink:
Szanowna Dominiko/Dominiku....ależ ja nie kwestionuje Twojej wiedzy i doświadczenia, tylko stwierdzam,że mam wątpliwości bo w przeróżnych książkach i stronach internetowych na ogół pisali,że nie potrzebuje zapylaczy i cytuję "najczęściej samopylna" :roll: :?

Zatem nie pozostanie mi nic innego jak poczekać na rezultaty,którymi niezwłocznie,oczywiście w pierwszej kolejności z Tobą sie podziele :D :wink:
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Czy ktoś podpowie które odmiany moreli mają kwiaty białe a które różowe?
Jakub . . . . .
iskra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 mar 2008, o 10:52
Lokalizacja: inąd

Post »

Hej!!!

To znowu ja!!! :D

Ja znowu chciałem zasięgnąć porady odnośnie mojej moreli.....
Rośnie sobie ładnie, widać,że się przyjęła, wypuszcza już listki,nawet miała jeden kwiatuszek :roll: :D Ale..... :? Dzisiaj zauważyłem na jej pniu takiego jakiegoś przeźroczystego bąbla, który jest twardy. NIe wiem,coś jakby wyciekło z gałęzi i zastygło :shock: Teraz się pytam Was - co to jest :?: :?: Ij ak temu zaradzić :(
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

a jest możliwość pokazania zdjęcia?
karolina.kotula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 maja 2008, o 11:14
Lokalizacja: Wiązowna k.Warszawy

Usychanie pędów

Post »

Witam wszystkich,

mam 7 letnie drzewko moreli. Jak sądzę jest to odmiana "Harcot". Co roku bardzo obficie kwitnie, lecz nie ma owoców- teraz wiem, iż jest to kwestia zapylaczy.
Nie wiem dlaczego, ale w ostatnim roku zaraz po intensywnym kwitnieniu usychają pędy. Czy ktoś może sie spotkał z takim "objawem", wie co zrobić i dlaczego tak sie może dziać :?: :?: :?:
Proszę o pomoc. :idea: :idea:
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Może to rak bakteryjny?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

iskra pisze:Odmianę kupiłeś sobie b. dobrą, ale wymaga ona zapylacza.

Hmmm,no to już nie wiem. W jednej książce piszą,że nie wymaga zapylaczy,w drugiej,że jest samopylna,a w obecności innych odmian owocuje obficiej. :roll: :?
Witam,
odmiana 'Early Orange' jeszcze do niedawna była faktycznie uważana za samopłodną a raczej (z ostrożności) za częściowo samopłodną (tzn. plonującą zdecydowanie obficiej po zapyleniu obcym pyłkiem)... niestety jak dowiodły najnowsze badania samozapylenie (czyli tylko pyłkiem własnym) nie daje gwarancji na uzyskanie nawet słabego plonu - uznano więc, że jest to odmiana samobezpłodna - tzn. potrzebuje do zapylenia sąsiedztwa innych odmian... do najlepszych należą:'Somo', 'Harcot' oraz 'Wczesna z Morden'
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”