Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Też szukałem pszczół w ogrodzie i nie mogę ich znaleźć. Nawet jak kwitły drzewa owocowe to ich nie widziałem. Teraz kwitnie aktinidia i również ich nie widzę. W przyszłym roku będę miał murarki, na nie można liczyć.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Nie tylko murarki, u mnie większość pszczół na owocowych w tym roku to były pszczoły wielkości 5-10mm. Murarki też się pojawiały, ale nie było ich dużo.
W normalnym roku, gdy wszystko kwitnie po sobie to mellifera jest o tyle lepsza, że trzyma się jednego gatunku kwiatów, więc zapylenie jest lepsze. O tyle gorsza, że jak zakwitnie coś lepszego to szybko się przestawiają na inne rośliny, np w sadzie z gruszami jeśli zakwitnie mniszek to pszczoły mogą zupełnie ignorować słabo nektarujące i z marnym pyłkiem grusze. I tak to wyglądało w tym roku, pszczoły zamiast w stronę moich drzew owocowych leciały na wierzby, a gdy te przekwitły poszły w las (ale nie wiem na co).
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Kosić mniszka i ściąć wierzbę.
U mnie murarki same się zalęgły. Mają gniazda pod chodnikiem koło domu i na górkach gdzie jest glinista ziemia. Lata tego pełno od początku wiosny. Na szczęście murarki się nie wyprowadzają. Mają u mnie kupe kwiatów od początku wegetacji. Teraz latają na zimowych jabłoniach.
justynaKs89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 cze 2018, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Witam mam głupie pytanie ale czy to co mi wyrosło to na pewno morela posadziłam parę tygodni temu morele i po dwóch tygodni zaczęło mi kiełkować czytałam że na pierwszy listek czeba czekać rok A tu tak szybko dlatego nie wiem czy to morela czy tylko chwast :D :D ;:108
Obrazek
kaszmirka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 sty 2014, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, okolice Pułtuska

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Tylko chwast.
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Zdechły mi 2 z 3 posadzonych moreli ;:174 Została mi ttlko earlt orange. Boję się sadzić od nowa w tych samych dołkach żeby znowu mi nie uschły.
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Zależy jaka była przyczyna uschnięcia. W tym roku nowoposadzone rosliny miały naprawdę ciężko z powodu małej ilości opadów. U mojego ojca na działce prawdopodobnie padła nektaryna mimo dość czestego podlewania. W suchej ziemi woda dość szybko się rozprasza i czasem już po kilkunastu godz znów jest sucho.
U mnie w tym roku na morelach bogactwo urodzaju. 2 kilkuletnie drzewka a owoców ponad 50 kilo powinno być .Byłoby więcej,ale gałęzie zaczęły się łamać ,więc musiałem poprzerzedzać owoce.Jem całą parą pod różnymi postaciami a i przetworów się trochę na zimę zrobiło.Taki rok może się nieprędko powtórzyć.
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Mój sąsiad twierdzi że moje morele zdechły bo za dużo je podlewałam i korzenie im zgniły. W dołki dawałam niezbyt przerobiony kompost, czy to może być przyczyną ? Jeszcze na przedwiośniu drzewka świetnie wyglądały, gałązki były żywe, ubiegłoroczne przyrosty wielkie i pełne wigoru. Przyszła wiosna i okazało się że drzewka umarły :?
Siszej
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 kwie 2019, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Młode drzewko moreli

Post »

Witam,
jakiś czas temu posadzilem młode drzewko moreli i jej liście zaczęły wyglądać nieciekawie jak na zdjęciu. Wie ktoś co może być tego przyczyną i jak temu zapobiec? Poniżej daję link do zdjęcia.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/7d94baa298d0653e
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Młode drzewko moreli

Post »

Z powodu chłodów tak się dzieje. Można zasilić dolistne fosforem i magnezem. Wystarczy oglądnąć ostatni komunikat sadowniczy na YouTube.
Siszej
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 kwie 2019, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewko moreli

Post »

Witam,
czy takie dziwne kropki na młodym drzewku moreli to coś normalnego?
Zdjęcie w linku poniżej.

https://m.fotosik.pl/zdjecie/7ddea5c7fbeba909
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko moreli

Post »

Wygląda na suche drzewo zaatakowane przez grzyba.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Drzewko moreli

Post »

Jeżeli teraz wprowadzę w błąd to przepraszam nie mam już moreli od paru lat, ale wydaje mi się, że to może być normalny wygląd kory a wypustki to przetchlinki. Delikatnie natnij albo zadrap korę jak jest zielona pod spodem to powinno być ok.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”