Uprawy wertykalne - pionowe

Drzewa owocowe
pakeroso
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 mar 2019, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Uprawy wertykalne - pionowe

Post »

I jak tam się mają wasze wertykalne uprawy?
Ja w zeszłym roku stworzyłem sobie rurę do poziomek, niestety pierwsza próba wyszła słabo - raz, że ziemia pomimo ubicia i tak opadła na dół, wciągając sadzonki, a dwa że system nawadniania wbitą rurką nie sprawdza się. Nie wiem czy za dużo otworów powierciłem, ale większość wody i tak spływała mi na dno rury. Teraz myślę, że może by okręcić w środku jakiś wężyk niczym ślimak, powiercony malutkimi dziurkami, albo wbić kilka rurek jakiegoś zraszacza.

Oto, co zostało z moich poziomek na ten moment :)

Obrazek
spiochu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 maja 2020, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawy wertykalne - pionowe

Post »

Witam :)
U mnie zeszłoroczne 2 rury z truskawkami też się nie sprawdziły. Również ziemia się ubiła.
Rurka nawadniająca to porażka. Pierwsza miała za dużo dziurek i woda "dochodziła" do połowy (dobrze, że zrobiłem test). Druga miała dużo mniej, woda leciała na całej długości. Niestety już po montażu i posadzeniu okazało się, że przez to, że jest tak mało dziurek, jest za duże ciśnienie wody i ziemia była wypłukiwana.
Mam na "oku" dwie modyfikacje, których nie zrobiłem że względu na obecną sytuację. Pierwsza to zamiast rurki z otworami dać że dwie linie kroplujące. Ponieważ mają kroplowniki co ok. 30 cm to przesunięte między sobą o 15 cm.
Drugi pomysł to zastosowanie kolanek 90 lub 45st. To powinno trochę zapobiec wysypywaniu się ziemi. Tu na 4 zdjęciu widać o co mi chodzi. Tylko te od chińczyka mają za małą średnicę.
https://a.aliexpress.com/_B1dxQA

Co myślicie o obu pomysłach?
Korneliusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 3 kwie 2017, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Uprawy wertykalne - pionowe

Post »

Najlepszym pomysłem jest zastosowanie punktowego nawadniania kropelkowego.
https://www.youtube.com/watch?v=QwcGR4qo_Gs

na tym zamierzam się wzorować. To dostarczy wodę wprost do korzenia truskawki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”