Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Zrównoważony - umiejący zachować równowagę. Myślę, że wiele osób przecenia dokarmianie dolistne. Jest to sposób na interwencyjne szybkie uzupełnienie brakującego składnika ale nie jest to normalny sposób pobierania pokarmu przez rośliny. Jeżeli podaje się komuś kroplówkę to musi być ku temu uzasadniony powód nikt nie chodzi do szpitala żeby sobie na zapas dać w żyłę jakiś składnik bo to może wyżądzić więcej szkody niż pożytku. Przenawożenie borówki wapniem może ograniczyć jen możliwości produkcji potrzebnych hormonów. Z analiz wynika że borówka zawiera i potrzebuje znikome ilości wapnia do normalnego funkcjonowania, ok 7 razy mniej niż pomidor. Niedobory wapmia pojawiają się w sytuacji nadmiaru potasu w glebie w wiąsku z antagonizmem tych jonów. Również wysoki odczyn powoduje niedobory. Natomiast wapń spełnia ważną role w podłożu regulując intensywność pobierania soli mineralnych i ich selektywność czyli proporcje. Wszystkim miłośnikom nawożenia borówki wapniem proponuje przeczytać poniższy artykuł albo chociaż wnioski. https://www.researchgate.net/publicatio ... nd_Quality
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Firstham
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 maja 2019, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Wysłałem zdjęcia do producenta borowek które umieściłem na forum. Twierdzi że to tylko szara plesn i topsin pomoże. Na topsin ie wyczytałem że do końca kwitnienia. I nie wiem czy mogę spróbować pryskac. I jak się okaże że nie pomógł oprysk to ubiegać się o zwrot kasy, czy faktycznie topsin pomoże.
kalina__
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 28 mar 2017, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Dwa lata temu sadziłam kilka krzaczków borówek i dwa większe przesadzałam. Wszystkie trafiły do jednego dołu, uformowanego w coś na kształt litery T. Dół z brzegów obłożony jest folią, wypełniony na spodzie przekompostowanymi trocinami, i wyżej kwaśnym torfem zmieszanym z ziemią, ściółkowane korą sosnową (zresztą zastosowałam się do Waszych wskazówek, za które jestem bardzo wdzięczna :) ) Krzaczki podlewane w zeszłym roku odstaną wodą wodociągową (nigdy prosto z kranu). Na wiosnę posypałam je raz nawozem do borówek wg instrukcji na opakowaniu i na razie ich nie podlewałam (pogoda sprzyjała). Wydaje mi się, że krzaki rosną bardzo ładnie, mają dużo przyrostów, w tym roku zawiązało się sporo owoców, ale jedna rzecz mnie trochę niepokoi.

Na jednym krzaku Bluecrop kilka pędów ma dziwny brunatno-czerwony-plamisty kolor. Te pędy praktycznie nie mają liści, za to dużo borówek. Czy to jest normalne? Poza tym liściom nic nie dolega, jest dużo młodych pędów, borówki się trzymają. Czy tak drewnieją pędy czy to jakaś choroba? No i dlaczego nie ma liści? Nie badałam w tym roku odczynu gleby, ale nie wydaje mi się by tak szybko podłoże się wypłukało, bo było przygotowane bardzo starannie.

I trochę zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
berthold61
200p
200p
Posty: 445
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

toldi pisze:Ja jeszcze nigdy borówek wapnem nie nawoziłem i jeżeli są nawet w miarę prawidłowo nawożone a jeszcze lepiej ściółkowane a w podłożu wszystko ok to nie potrzebne są żadne opryski wapnem, chyba, że krzaki mają wyraźne oznaki deficytu tego składnika.
A moja żona jak dała się do bielenia drzew to przy okazji pobieliła mi wapnem 7 borówek zanim zajarzyłem co robi :D :D :D ale działają dobrze jak na razie .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

kalina na początek porada fotograficzna, przyda cie też innym. Jeżeli chcesz uzyskać szczegóły widoczne na łodygach które na twoich zdjęciach wyszły prawie czarne to jest na to kilka sposobów. Zastosuj korektę w aparacie w celu rozjaśnienia (+) lub doświetl zdjęcie lampą błyskową, jeżeli użyłaś białego tła to aparat na ustawieniu łapie światło na to jasne tło i nic na pędach nie widać stosuj np tło ciemnoniebieskie. Unikaj ostrego światła słonecznego takie zdjęcia najlepiej wychodzą w pochmurny dzień lub późnym popołudniem. Teraz o borówce z tego co przedstawiłaś jedynie co widać to, że zaowocowały na dość marnych krótkopędach i z reguły na nich nie tworzy się wiele pąków liściowych stąd brak liści. Pytanie co jest przyczyną pozostaje otwarte, jednak wydaje mi się, że da się dostrzec (słaba fotografia) infekcję na pędach, Zamieszczę link do stron a oceń sama czy coś takiego u ciebie występuje i można będzie dalej rozmawiać.

http://ncblueberryjournal.blogspot.com/ ... anker.html

http://agebb.missouri.edu/hort/blueberr ... 09/oct.htm
Pozdrawiam. Jacek :uszy
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

A mi się wydaje, że BLUECROP źle prowadzony (nie cięty/źle cięty) tak ma, i wcale nie jest tak łatwy w uprawie jak piszą. Te owoce na pędach bez liści możesz wywalić, będą beznadziejne. Tak u mnie było w zeszłym roku. Ja u siebie wszystkie takie pousuwałem, trochę wiosną przyciąłem i jakoś się zrównoważyło. Inne odmiany tego nie mają przynajmniej u mnie.
Druga sprawa to chciałby poprosić o poradę dotycząca cięcia. Te grube kilkuletnie pędy ciąć przy samej ziemi czy zostawić z 10 cm a z nich puszczą nowe pędy?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ja już kilka razy proponowałem obejrzenie tego filmu wszystkim którzy mają dylemat jak ciąć borówkę.
https://www.youtube.com/watch?v=MmzX_s8B0jM
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3747
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Brak zwalczania pryszczarka borówkowca może powodować podobny efekt.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Thant you very much.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3747
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Ten szkodnik uszkadza stożki wzrostu młodych pędów.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

A skąd zmiany na pędach?
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nabyłem za 7,5 zł (już z wysyłką) paski lakmusowe, jak wyszły testy wody i zakwaszania?

Woda z sieci pH 8, konewka 10l, dodawałem kwas cytrynowy:
- 5g - pH 6
- 10g - pH 5,5
- 20g - pH 4,5
- 30g - pH 4

Wiadomo to pasek więc te zaokrąglenia są takie "mniej więcej".
Pozdrawiam,
Tomek
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Przy deszczówce wyjściowe pH to pewnie 6.
No i ciekawe że aby obniżyć pH z 8 na 6 wystarczy 5g a potem ledwo co pół stopnia pH schodzi.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”